خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 525
چاپ کردن این صفحه

میانمار در حال پاکسازی قومی مسلمانان روهینگیا است

یک تحلیلگر سیاسی مستقر در لندن جزییات مربوط به طرح ۱۱ ماده‌ای دولت میانمار برای پاکسازی قومی را فاش کرده است.

به گزارش دیده بان، «ریاض کریم» تحلیلگر سیاسی بریتانیایی در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم ضمن اشاره به طرح 11 ماده ای دولت میانمار برای پاکسازی قومی، تاکید کرد: کشتار مسلمانان روهینگیا در میانمار بخشی از این طرح دولت این کشور است.

 

وی در ادامه تصریح کرد: هر کسی که این نکات را مشاهده کند، متوجه خواهد شد که دولت میانمار علیه مسلمانان روهینگیا پاکسازی قومی را به راه انداخته است.

 

ریاض کریم مدیر و یکی از بنیانگذاران موسسه امدادرسانی مونا است. بیش از 1.1 میلیون مسلمان روهینگیایی در استان راخین، حقوق بسیار محدودی دارند و دولت میانمار آنها را مهاجران غیرقانونی می داند و حاضر به اعطای شهروندی به آنها نیست. بر اساس آمارهای سازمان ملل بیش از 66 هزار مسلمان روهینگیایی تاکنون به بنگلادش گریخته اند تا از اقدامات ظالمانه دولت میانمار رهایی یابند.

 

وی در پاسخ به سئوالی درباره وضعیت اسفناک و غم انگیز مسلمانان روهینگیا در میانمار و ادامه کشتار آنها توسط نیروهای امنیتی این کشور، گفت: چیزی که در میانمار در حال وقوع است، لکه ننگی برای انسانیت است. اجازه بدهید یک مساله را به طور روشن اعلام کنم، این یک درگیری بین ادیان یا درگیری بین اقوام نیست، این یک اقدام با حمایت دولت و به رهبری دولت و عملیات برای پاکسازی قومی است. بیایید یک گام به عقب بازگردیم ... سابقه تاریخی و ریشه مسلمانان روهینگیا به قرن 15 بازمی گردد، زمانی که هزاران مسلمان به پادشاهی سابق آراکان آمدند.

 

تعداد زیاد دیگری از مسلمانان روهینگیا در قرن 19 و اوایل قرن 20 وارد منطقه شدند زمانی که مناطق راخین و بنگال از سوی حکومت استعماری به عنوان بخشی از هند بریتانیایی اداره می شد. از زمان استقلال در سال 1948 میلادی، دولت های متوالی در برمه به قدرت رسیده اند، در سال 1989 نام میانمار را تغییر دادند، ادعاهای تاریخی مسلمانان روهینگیا را رد کردند و حاضر نشدند تا مسلمانان روهینگیا را به عنوان یکی از گروه های قومی این کشور به رسمیت بشناسند. هم اکنون دولت میانمار، مسلمانان روهینگیا را مهاجران غیرقانونی بنگال می داند، برخلاف این واقعیت که بسیاری از مسلمانان روهینگیایی قرن ها در این کشور سکونت داشته اند.

 

روهینگیایی ها تا سال 1982 میلادی حقوق شهروندی داشتند و در آن زمان دولت قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن حقوق اصلی مسلمانان روهینگیا را لغو کرد.

 

وی در ادامه افزود: دولت میانمار یک طرح 11 ماده ای برای پاکسازی قومی دارد که در سال 1988 میلادی به تصویب رسیده است. مفاد این طرح عبارتند از :

یک: به مسلمانان روهینگیا کارت شهروندی داده نمی شود و آنها شورشی شناخته می شوند.
دو: تلاش برای کاهش رشد جمعیت روهینگیایی ها با تحمیل تدریجی محدودیت ازدواج و استفاده از کلیه روش های ممکن سرکوب و ظلم علیه آنها.
سه: تلاش برای افزایش جمعیت بودایی ها تا جمعیت آنها بیش از مسلمانان شود.


چهار: اجازه دادن به انها برای جابجایی موقت از روستا به روستای دیگر یا شهری به شهر دیگر تنها در قالبی که برای سفر اتباع خارجی نیاز است و ممنوع کردن مسلمانان روهینگیا از سفر به مرکز ایالت آراکان.
5: منع مطالعات و آموزش عالی برای مسلمانان روهینگیا
6: هیچ مسلمانی در خدمات دولتی منصوب نمی شود.


7: ممانعت از مالکیت زمین، مغازه، و ساختمان توسط مسلمانان روهینگیا. هر ملکی که تحت مالکیت مسلمانان روهینگیا است، باید مالکیت ان لغو شود و بین بودایی ها توزیع شود.همه فعالیت های اقتصادی آنها باید متوقف شود.
8: ممنوعیت ساخت و ساز و نوسازی و تعمیر مساحد، مدارس دینی و خانه های مسکونی مسلمانان روهینگیا.
9: تلاش مخفی برای بودایی کردن مسلمانان.


10: هر جایی که یک پرونده بین راخین و مسلمانان در دادگاه وجود داشته باشد، دادگاه باید به نفع راخین رای دهد، هر موقع که پرونده ای بین خود مسلمانان باشد، دادگاه باید به نفع فرد ثروتمند رای دهد تا مسلمان فقیر با ناامیدی خاک این کشور را ترک کند.
11: از کشتار و قتل عام گسترده مسلمانان خودداری شود تا مبادا توجه کشورهای اسلامی جلب شود.

 

وی در ادامه تصریح کرد: هر کسی که این نکات را مشاهده کند، متوجه خواهد شد که دولت میانمار علیه مسلمانان روهینگیا پاکسازی قومی را به راه انداخته است.

کریم در ادامه در پاسخ به سئوالی درباره علت سکوت جامعه بین المللی و برخی کشورهای اسلامی در قبال جنایاتی که علیه مسلمانان روهینگیا به وقوع می پیوندد، گفت: مسلمانان روهینگیا در سرزمینی اقامت دارند که مهم بوده و در امتداد مرزهای بنگلادش است. برنامه های زیادی برای توسعه مجدد منطقه وجود داشته است، یک تحول کلیدی، ساخت یک بندر دریایی عمیق برای ورود نفتکش های بزرگ بوده تا از این طریق نفت را از طریق یک خط لوله جدید به چین ارسال کند که مسیر انتقال نفت به چین را کوتاه می کند.

 

نفتکش های خاورمیانه در این بندر پهلو خواهند گرفت. این خط لوله در سال 2013 و 2014 کار پمپاژ را آغاز کرده است. فرصت های تجاری زیادی در میانمار وجود دارد و فرصت های اکتشاف نفت در مناطق خشکی و دریایی میانمار وجود دارد. همه کشورهای جهان بخشی از پروژه های نفتی میانمار را می خواهند و به همین علت دولت میانمار خواستار ییرون راندن هر چه سریعتر مسلمانان روهینگیا از این منطقه است تا از منافع اقتصادی بالقوه استفاده کند.
انتهای متن/

در همین زمینه بخوانید:

شنبه, 23 بهمن 1395 ساعت 16:10