چاپ کردن این صفحه

تغییر نظر سازمان ملل در کمتر از یک هفته:
آل سعود کودک کش نیست!

این اقدام همچون دیگر اقدامات برخی نهادهای بین المللی نشان دهنده این است که این مجموعه‌ها دیگر توان مدیریت جهانی را نداشته و تحت تاثیر لابی‌ها و قدرت‌های مختلف تصمیم‌گیری می‌کنند.

به گزارش دیده بان، سازمان ملل اعلام کرد که نام ائتلاف سعودی را به صورت موقت از لیست سیاه ناقضین حقوق کودکان حذف کرده است.

سریال تاسف بار نقض حقوق انسان‌ها توسط نهادی که برای حفاظت از آن تشکیل شد بقدری تالم بار و تکراری است که بواقع دل هر انسانی را به درد می‌آورد. کشورهایی که همواره خود را حامی حقوق انسان‌ها معرفی می‌کنند غالبا پیشتاز نقض حقوق بشر یا حامی ناقضان آن بوده‌اند.

با توجه به اینکه یک سال و چند ماه از تجاوز حکومت مرتجع آل سعود به مردم مظلوم یمن می‌گذرد و حتی پس از آن ائتلاف عربی به رهبری این خاندان علیه زنان و کودکان صنعا و دیگر شهرها شدت یافته، سازمان ملل اعلام کرد که نام ائتلاف سعودی را به صورت موقت از لیست سیاه ناقضین حقوق کودکان حذف کرده است. هرچند این اقدام جنایت بار اینگونه توجیه شده که حذف نام این ائتلاف از لیست سیاه تا زمان بررسی مشترک سازمان ملل و ائتلاف درباره موارد کشته و زخمی شدن کودکان در حملات علیه یمن است. اما عبدالله معلمی، سفیر عربستان در سازمان ملل مدعی شد که تصمیم حذف نام ائتلاف عربستان از لیست نقض کنندگان حقوق کودکان در یمن نهایی و بی‌قید و شرط است.

وی ادامه داد: ما از قبل می‌دانستیم که این اتهاماتی که در حق ائتلاف مطرح شده پایه و اساسی ندارند.

این ادعا در حالی مطرح شده که پیش از این سازمان ملل روز جمعه سوم ژوئن ائتلاف سعودی را در لیست سیاه کشورها و گروه‌های مسلح ناقض حقوق کودکان در جنگ‌ها و درگیری‌ها قرار داده بود. در این گزارش آمده بود که ائتلاف سعودی مسئول 60 درصد کشته و زخمی شدن کودکان یمنی در سال 2015 بوده است. اما اعمال فشارهای کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و لابی‌گری‌های سعودی‌ها منجر شد تا سازمان ملل از این موضع خود عقب‌نشینی کند.

در حالی سازمان ملل این اقدام ضد انسانی را مرتکب شد که فعالان فضای تحت وب این روزها عکسی را منتشر می‌کنند که حکایت از شهادت دو نوجوان یمنی زیر شکنجه‌های سعودی دارد. «کمال مجیب» 12 ساله و «محمد مجیب» 15 ساله دو نوجوان اهل تعز بودند که پس از ربوده شدن زیر شکنجه وحشیانه مزدوران سعودی جان باختند.

گفتنی است این اقدام همچون دیگر اقدامات برخی نهادهای بین المللی نشان دهنده این است که این مجموعه‌ها دیگر توان مدیریت جهانی را نداشته و تحت تاثیر لابی‌ها و قدرت‌های مختلف تصمیم‌گیری می‌کنند.
انتهای متن/

چهارشنبه, 19 خرداد 1395 ساعت 10:58