خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531

بیانیه ضد آمریکایی وزارت خارجه در تقبیح تروریسم دولتی

وزارت خارجه کشورمان در سالگرد حمله ناو جنگی ایالات متحده آمریکا به هواپیمای مسافری ایران این اقدام را نقض آشکار قواعد و قوانین بین‌المللی از سوی آمریکا برشمرد و آن را نمونه‌ای از تروریسم دولتی مورد حمایت دولت آمریکا دانست.

به گزارش موسسه راهبردی دیده بان، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سالروز شلیک 2 فروند موشک زمین به هوای ناو «وینسنس» آمریکا به سوی هواپیمای ایرباس مسافربری جمهوری اسلامی ایران که در تاریخ 12 تیرماه 1367 موجب شهادت 290 نفر از مسافرین هواپیما از جمله 66 کودک زیر 12 سال شد، ضمن اعلام مجدد مراتب همدردی با خانواده‌های قربانیان، این اقدام را نقض آشکار قواعد و قوانین بین‌المللی از سوی آمریکا برمی‌شمارد.

وزارت امور خارجه همچنین تاکید می‌کند این جنایت نمونه‌ای از تروریسم دولتی مورد حمایت دولت آمریکا است، هرگز از حافظه تاریخ پاک نخواهد شد و بنیان سست و بی‌پایه ادعاهای آمریکا در حمایت از حقوق بشر و بی اعتنایی و نقض مقررات بین‌المللی از سوی این کشور را کاملا عیان و آشکار می‌سازد.

گفتنی است پرواز مسافربری شماره 655 شرکت هواپیمایی ایران‌ایر با شناسه «IR655» از بندر عباس به مقصد دبی در تاریخ 12 تیر 1367 (3 ژوئیه 1988 میلادی) در حرکت بود که با شلیک موشک هدایت شونده از ناو «یواس‌اس وینسنس» متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بر فراز خلیج فارس سرنگون شد و تمامی 290 سرنشین آن که شامل 46 مسافر غیر ایرانی و 66 کودک بودند، جان باختند. این جنایت از نظر میزان تلفات انسانی، هفتمین جنایت مرگبار هوایی تاریخ است.

دولت آمریکا مبلغ 61.8 میلیون دلار به خانواده‌های قربانیان و همچنین 70 میلیون دلار برای خسارت ناشی از سقوط هواپیمای مسافربری پرداخت کرد. این مبالغ به صورت بلاعوض و بدون قبول مسئولیت حادثه پرداخت شد. آمریکا هرگز عذرخواهی نکرد و هیچ‌کدام از خدمه ناو «وینسنس» تحت پیگرد قرار نگرفتند؛ حتی «ویلیام راجرز» فرمانده ناو جنگی آمریکا در پایان خدمت خود مدال شجاعت گرفت.

هواپیمایی ایران ایر تا دی 1390 همچنان از شمارهٔ پرواز 655 برای هواپیماهای تهران به دبی استفاده می‌کرد.
انتهای متن/

جمعه, 12 تیر 1394 ساعت 01:48

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید