چاپ کردن این صفحه

اوضاع حقوق بشر در مصر:
بی توجهی کودتاچیان به حقوق بشر

شوراي ملي حقوق بشر مصر در گزارش سالانه خود اعلام کرد، وضع حقوق بشر در کشور به رغم گذشت دو سال از تصويب قانون اساسي جديد در اين خصوص تغيير نکرده است.

به گزارش موسسه راهبردی دیده بان، با وجود گذشتن بیش از 5 سال از رفتن حسنی مبارک که برخی آن را بهار عربی و گروهی از اندیشمندان بیداری اسلامی نامیدند هنوز مصر در دست نظامیان بوده و اوضاع نا بسامانی دارد. البته در مدت کوتاهی متعلقین به اخوان المسلمین در مصر بر سر کار آمدند که با کودتا کنار رفته و به حبس ابد محکوم شدند . با توجه به بازگشت نظامیان در قدرت و بر خلاف قانون اساسی جدید، اوضاع حقوق بشر در مصر بشدت وخیم است.

در همین رابطه يک سازمان دولتي در مصر با اشاره به مجموعه اي از بازداشت هاي خودسرانه و چندين مورد بدرفتاري با زندانيان در زندان، از کارنامه مقامات مصري در زمينه حقوق بشر انتقاد کرد.
شوراي ملي حقوق بشر مصر روز يکشنبه در گزارش سالانه خود اعلام کرد، وضع حقوق بشر در کشور به رغم گذشت دو سال از تصويب قانون اساسي جديد در اين خصوص تغيير نکرده است.
در فاصله زماني آوريل 2015 و مارس 2016،شوراي ملي حقوق بشر مصر از بازداشت خودسرانه 266 نفر خبر داد که 27 نفر از اين افراد از آن زمان تاکنون آزاد شدند، اين درحالي است که 143 نفر همچنان در بازداشت موقت به سر مي برند.
در گزارش اين سازمان تاکيد شده است مسئله حقوق بشر در مصر هنوز در اولويت کاري دولت مصر قرار نگرفته است.
سازمان هاي بين المللي دفاع از حقوق بشر "عبدالفتاح السيسي" رييس جمهور مصر را به هدايت يک رژيم مستبد افراطي و همچنين سرکوب خشونت بار مخالفان از زمان برکناري محمد مرسي رييس جمهور سابق مصر متهم مي کنند.
همچنين شوراي ملي حقوق بشر مصر از دولت به علت ناکامي در تصويب قانوني کار آمد عليه شکنجه افراد انتقاد کرد.
اين سازمان دولتي از ثبت 296 مورد شکايت در سال 2015 خبر داد که اين شکايات به بدرفتاري با زندانيان در زندان ها و ديگر مکان ها بازداشت مربوط مي شود.
گفتني است، در ماه ژانويه يک جوان ايتاليايي در مرکز قاهره ربوده شد و جسد وي پس از 9 روز در حالي پيدا شد که آثار شکنجه روي بدن وي ديده مي شد.
انتهای متن/

جمعه, 18 تیر 1395 ساعت 12:25