چاپ کردن این صفحه

افغانستان و حقوق بشر
دستان پینه بسته ی کودکان معصوم

کودکان در افغانستان ساعت‌هایی طولانی برای درآمدی بسیار ناچیز در قالی‌بافی‌ها، آجرپزی‌ها، معادن، آهنگری و مزارع کار می‌کنند

به گزارش دیده بان، یک سازمان حقوق بشری می‌گوید دولت افغانستان در حفاظت از جان کودکان این کشور ناتوان است و بیش از یک چهارم کودکان این کشور برای امرار معاش مجبور به کار هستند.

البته این سازمان حقوق بشری مستقر در نیویورک این را نگفت که جریانات تکفیری رشد یافته در افغانستان که سالها به جهت کنترل شوروی سابق مورد حمایت ایالات متحده قرار داشتند و اوضاع فلاکت باری را در افغانستان ایجاد کردند زمینه ساز این بهره کشی از کودکان معصومی است که باید در تابستان داغ به دنبال تفریح و فراغت باشند نه کار در خیابان ها.

این گروه در گزارش خود افزود : کودکان در افغانستان ساعت‌هایی طولانی برای درآمدی بسیار ناچیز در قالی‌بافی‌ها، آجرپزی‌ها، معادن، آهنگری و مزارع کار کرده و بسیاری از این کودکان به دلیل فقر شدید به این مخاطرات کشیده می‌شوند.

در این گزارش خاطرنشان شده است که در قانون کار افغانستان اشتغال کودکان زیر 14 سال ممنوع بوده و دولت این کشور معاهدات جهانی مربوط به کار کودکان را به رسمیت می‌شناسد.

گفتنی است پس از پایان دوران ریاست جمهوری حامد کرزای قدرت های مداخله گر در امور خاورمیانه با ایجاد فضایی همچون آشوب های سال 88 در ایران قصد داشتند تا انتخابات را به ابطال بکشند که در نهایت هرکدام از اصحاب قدرت در افغانستان به بخشی از قدرت دست یافتند.
انتهای متن/

دوشنبه, 28 تیر 1395 ساعت 10:52