چاپ کردن این صفحه

اعتراف جالب اپوزیسیون+فیلم

یک فعال ضد انقلاب به شرایط مطلوب زندان های ایران اقرار کرد

به گزارش دیده بان چندی پیش شبکه "بی‌بی‌سی فارسی" گزارشی از سرویس جهانی "بی‌بی‌سی" را بازپخش کرد؛ گزارشی درباره عملکرد ضدبشری زندان‌ و زندان‌بانان در آمریکا به‌عنوان واقعیتی غیرقابل انکار پخش کرد که منجر به مرگ سالیانه 5هزار زندانی در زندان‌های آمریکا می‌شود!

پخش این گزارش دو موضوع را مورد تأکید قرار داد؛ نخست، اعتراف سرویس‌های غربی به نقض گسترده حقوق بشر در کشوری که مدعی ترویج حقوق بشر در تمام جهان است و دوم، اعتراف بخشی از اپوزیسیون خارج‌نشین که شرایط مناسب وضعیت زندان و رسیدگی به زندانیان در ایران را ستود.

گزارش بی‌‌بی‌سی از زندان‌های آمریکا این‌گونه آغاز می‌شود: "در جایی که زمانی از محکومان مثل برده‌ها بیگاری می‌کشیدند، زندانی است بدنام و تحت حفاظت شدید؛ ما را به آن راه ندادند اما ما می‌دانیم داخل آن چه خبر است!"

گزارش با پخش تصاویر یک نزاع شدید ادامه می‌یابد و گزارشگر می‌گوید: "این تصاویر با موبایل و به‌صورت قاچاقی فیلمبرداری شده است." دعوا، شدید است اما هیچ زندان‌بانی نیست تا به غائله پایان دهد؛ چرا که در زندان‌های آمریکا تعداد کارکنان ناکافی است و حقوق همین کارکنان هم مکفی نیست، پس در دعواهای گروهی خبری از آنها نیست.

طبق گزارش بی‌بی‌سی که با تصاویر مستند تهیه شده است، زندان‌های می‌سی‌سی‌پی که بیشتر زندانیان آن سیاه‌پوست هستند، به مرگبارترین زندان‌های آمریکا تبدیل شده‌اند؛ ساختمان زندان ویرانه و مملو از جانوران و حشراتی مانند مار و موش و سوسک است و در این وضعیت ضدحقوق بشری اگر زندانی نیاز به رسیدگی پزشکی داشته باشد، از دارو و درمان خبری نیست.

این گزارش مستند، اعتراف تلخ رسانه‌های غربی به وارونه نشان دادن جایگاه انسان در کشورهایی است که خود را منادی آزادی و عدالت و مدافع حقوق انسانی می‌دانند که نقیض این ادعا در همین تک‌گزارش بی‌بی‌سی نشان داده شده است.

 

 

 

 

اما پخش این گزارش از بی‌بی‌سی، یکی از چهره‌های منصف اپوزیسیون کشورمان را به‌شدت مقابل حامیان براندازی قرار داد! این فرد (ا.د.) که سابقه بازداشت و زندان در ایران را به‌اتهامات سیاسی دارد، در سخنان خود در واکنش به این گزارش بی‌بی‌سی، با اسم بردن از افرادی که سابقه زندان در ایران را دارند، به شرح برخی خاطرات خود از زندان‌های ایران پرداخت که در ادامه به برخی از اظهارات او درباره مقایسه وضعیت زندان‌های کشورمان با آمریکا اشاره شده است:

«ــ من سابقه بازداشت زیادی دارم و در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های زیادی (در ایران) بودم؛ بازداشتگاه‌هایی که در آنها بودم به‌شدت تمیز بودند و خوراک سالم و لذیذ به ما می‌دادند که گاهی باکیفیت هم بودند حتی در برخی موارد، خوراک زندانی و بازجو یک نوع بود.

ــ برخی این نقد را مطرح می‌کنند که "زندان‌های ایران این‌طور است و آن‌طور است"! اگر این ادعا درست است، پس چرا سالم از آن بیرون می‌آیند و از زندان‌های آمریکا کسی سالم بیرون نمی‌آید؟ در زندان‌های آمریکا شرایط و غذا بد است و عموماً می‌میرند؛ طبق گزارش بی‌بی‌سی، مسئولان زندان در می‌سی‌سی‌پی مدعی‌اند غذای زندان مقوی است و غذای لذیذ جزو حقوق زندانیان نیست!

ــ ماهیت زندان‌های آمریکا در فیلم‌ها و سریال‌های آمریکایی به‌تصویر کشیده شده است که گاهی با دیدن آنها اشک می‌‌ریزم.

ــ باطبی و فخرآور که سال‌ها در ایران زندانی بودند، اگر وضعیت آنها مانند زندانی‌های آمریکا بود، می‌توانستند الآن سالم و سرحال در خیابان‌های آمریکا قدم بزنند؟

ــ حقایق آمریکا را باید از دعواهای سیاسی آنها برداشت کنیم؛ این گزارش به‌دلیل مخالفت با ترامپ و به راه افتادن جنبش ضدنژادپرستی تهیه شده و روی زندانیان سیاه‌پوست متمرکز شده ‌است؛ در حالی که اوضاع سفیدپوستان زندانی هم مناسب نیست و با آنها هم در زندان بدرفتاری می‌شود.

ــ کسی که سابقه زندان در اصفهان را دارد به من پیام داد زندان اصفهان به "هتل دستگرد" معروف است. زندان اوین هم که به هتل اوین معروف است؛‌ ما در اوین آشپزخانه حرفه‌ای داشتیم و با لوازم حرفه‌ای آن آشپزی خودمان را انجام می‌دادیم.

ــ با آنکه در زندان‌های آمریکا به‌جز اعدامی‌ها حدود 5هزار نفر در سال کشته می‌شوند، گروه‌های حقوق بشری درباره زندان‌های آمریکا سکوت کرده‌اند و حرف نمی‌زنند.

ــ خبرهایی مبنی بر اعتصاب غذای زندانیان به‌دلیل شرایط نامناسب در زندان بیرون می‌آید؛ یک روز می‌گویند "خزعلی 90 روز اعتصاب غذا کرده، نسرین ستوده 40 روز اعتصاب کرده"، پس چرا نمی‌میرند؟! چرا چاق‌تر می‌شوند؟!

در اتاق یک بند 350 اوین بودیم؛ یک زندانی بود به‌نام "ه.ص." که ملی‌مذهبی بود؛ این بنده خدا اعتصاب غذای خشک کرد و بعد از 9 روز فوت کرد؛ او آب و چای می‌خورد و فقط اعتصاب خشک کرده بود. چه‌جوری است که (شماها) 40 یا 50 روز اعتصاب می‌کنید اما نمی‌میرید؟

ــ عیسی سحرخیز اتاق 6 زندان اوین بود و هر روز اعلام می‌کرد اعتصاب غذا کرده است! ولی یواشکی غذا می‌خورد؛ یکی از زندانیان سیاسی به‌نام جواد لاری، به سحرخیز گفت: "مگر اعتصاب غذا نیستید؟"، جواب داد: "مهم خبرش است که بیرون است"!

ــ همه زندانیانی که اعتصاب غذا کرده بودند یواشکی غذا می‌خوردند. خبر آمده نسرین ستوده 40 روز و نرگس محمدی 50 روز اعتصاب غذا کرده‌‌اند اما بیرون که می‌آیند چاق‌تر هستند!!

ــ در استفاده از واژه‌ها باید دقت کرد؛ نوید افکاری اعدام نشد، قصاص شد؛ ستار بهشتی زندان نرفت، بازداشت شد. نباید آن اتفاق تلخ می‌افتاد اما در زندان نبود.

ــ من از ایران که آمدم بیرون، قاچاقی تا یونان آمدم و آنجا دستگیر شدم و در دو شهر در مجموع 9 روز بازداشت بودم؛ سه روز قبل از بازداشت هم در جنگل بودم بسیار کثیف شده بودم، خواستم به حمام بروم که از دوش‌های آن سوسک‌های ریز بیرون می‌ریخت و همه‌جای حمام سوسک‌های درشت بود! نتوانستم حمام کنم و خیلی سریع آمدم بیرون. یونانی‌ها آدم‌های خوبی بودند و چون در بازداشتگاه غذا نمی‌دادند، روزانه 5 یورو می‌دادند و ما غذا می‌خریدیم؛ اما وضعیت بهداشتی خیلی بدی داشتند.

ــ در کل کشور آمریکا در هر سال حدود 5هزار نفر آمریکایی در زندان‌های این کشور می‌میرند و این منهای تعداد اعدامی‌هاست؛ امریکا آمار اعدامی‌های ایالت‌ها را اعلام نمی‌کند.

ــ سالانه فقط چند نفر در زندان‌ها (ایران) می‌میرند که برخی از آنها به‌دلیل اوردوز و مصرف مواد است؛ افشین اصانلو در زندان اوین مقابل ما مواد می‌کشید و یک روز آن‌قدر مواد مصرف کرد که اوردوز کرد و مرد! حالا برادر او در آمریکا با صدای آمریکا و رسانه‌های دیگر مصاحبه می‌کند و می‌گوید که "جمهوری اسلامی برادر من را در زندان کشت"!

ــ مصرف مواد و اوردوزها در زندان‌های ایران کم است چون جمهوری اسلامی تلاش می‌کند از مصرف مواد مخدر ممانعت کند اما کارشناس آمریکایی خبر می‌دهد که حدود 2500 نفر در زندان‌های آمریکا به‌علت اوردوز می‌میرند یا خودکشی می‌کنند؛ 2500 نفر هم به‌دلایل دیگر می‌میرند که این کارشناس می‌گوید 2 تا 3 برابر کسانی است که به‌دست پلیس در آمریکا کشته می‌شوند.

ـ زندانیان در آمریکا به‌دست زندان‌بانانی که بیمار هستند و شکنجه می‌کنند و خشونت زیاد دارند کشته می‌شوند اما در ایران زندان‌بانان با زندانیان رفیق هستند.

ــ خیلی از کشورهای دنیا وضع زندان‌های آنها بد است اما در ایران این‌طور نیست؛ هرچند زندان‌های سوئد و نروژ زندان‌های تمیزی هستند اما وضعیت زندان‌های آمریکا فاجعه است.»

آنچه در سطرهای بالا خواندید، واقعیاتی است که عمده جریان اپوزیسیون به‌اصطلاح آزادی‌خواه عامدانه از بیان آنها خودداری می‌کنند در حالی که در دفاع از بهشت آرمانی‌شان قسم به زبان دارند! دم خروس رسوایی‌شان از سوی کسانی بیرون می‌زند که این روزها با توجه به وضعیت موجود جهانی، در بیان واقعیات جمهوری اسلامی با انصاف برخورد می‌کنند و قیاسی از وضعیت حقوق زندانیان از ایران و آمریکا ارائه می‌دهند که با توجه به مستندات و آمار، به واقعیت بسیار نزدیک است.

 

 

 

 

 

منبع:تسنیم
انتهای متن/

چهارشنبه, 02 مهر 1399 ساعت 15:32