نشست اوباما برای مواجهه با حملات جمهوری خواهان
آغاز لغو مصوبات اوباما در کنگره

رویترز در مطلبی به مناسبت آغاز به کار کنگره جدید آمریکا از روز سه‌شنبه، به ارزیابی چالش‌های فراروی قانون‌گذاران آمریکایی پرداخت.

به گزارش دیده بان، خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: یک کنگره جدید و جمهوری‌خواه-محور آمریکا سه‌شنبه کار خود را آغاز می‌کند. کنگره‌ای که مایل است بخش‌های اصلی قانون بیمه بهداشت عمومی اوباما را لغو کند و قوانین حوزه‌های مالی و محیط زیست را به عقب براند؛ اما ممکن است به سرعت اسیر دعوا‌ها بر سر گزینه‌های ترامپ برای کابینه شود.
ترامپ گرچه وعده داده است کشوری به شدت دوتکه را متحد کند، 20 ژانویه (1 بهمن) در حالی سوگند یاد می‌کند که رهبری جمهوری‌خواهان را در حال تلاش برای تصویب قوانین، بدون حمایت اکثریت یا همه دموکرات‌ها بر عهده خواهد گرفت.
بر طبق نتایج یک نظرسنجی «گالوپ» که دوشنبه منتشر شد، ترامپ در حالی به کاخ سفید می‌رود که کمتر از نیمی از آمریکایی‌ها به توانایی او در مدیریت بحران‌های بین‌المللی، استفاده عاقلانه از نیروی نظامی و جلوگیری از لغزش‌های اخلاقی در دولتش اعتماد دارند.
دیروز (دوشنبه) مقامات ارشد دموکرات درباره نبردی سخت در خصوص قانون بیمه بهداشت عمومی اوباما (اوباما‌کر) که انتظار می‌رود 13 میلیون و 800 هزار نفر را زیر چتر خود بگیرد و در آینده افراد جدیدی را نیز از بیمه بهداشتی برخوردار کند، هشدار دادند.
باراک اوباما قرار است فردا (چهارشنبه) با سران دموکرات کنگره در خصوص راه‌های مقابله با حملات جمهوری‌خواهان به برنامه بیمه بهداشتی‌اش دیدار کند. این در حالی است که به نوشته پولیتیکو، مایک پنس – معاون ترامپ – قرار است در همان روز با جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان دیدار کند تا شرایط برای آغاز فرایند لغو قانون بیمه بهداشتی اوباما مهیا شود.
جمهوری‌خواهان در هفته‌های آتی خواهند کوشید با استفاده از برخی راهکارها که به همکاری دموکرات‌ها نیاز ندارد، قوانینی در کنگره تصویب کنند. طرح آن‌ها که هنوز رونمایی نشده است، احتمالاً قانون بیمه بهداشتی اوباما را لغو می‌کند اما اقدامات در این حوزه را دو یا سه سال به تأخیر می‌اندازد و برخی از مقررات مرتبط با آن قانون را حفظ می‌کند.
جمهوری‌خواهان سالهاست برای لغو قانون بیمه بهداشتی اوباما می‌کوشند. اما کنترل کنگره و کاخ سفید، حالا این امکان را برایشان فراهم می‌کند.
در ادامه مطلب رویترز آمده است: البته سنا در سال جدید، برنامه‌هایی فراتر از قانون‌گذاری دارد. وظیفه دشوار بحث و رأی‌گیری در خصوص گزینه‌های ترامپ برای کابینه و سایر نهادهای دولتی آمریکا نیز بر عهده سنا است. همچنین انتظار می‌رود سنا در همان ابتدا با گزینه‌ای از ترامپ برای دادگاه عالی آمریکا روبرو شود که خود، آغازگر یک درگیری احتمالی خواهد بود.
«جان مک‌کین»، سناتور ارشد از حزب جمهوری‌خواه هشدار داده است «رکس تیلرسون»، گزینه ترامپ برای وزارت خارجه باید در خصوص روابطش با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه توضیح دهد؛ فردی که مک‌کین او را یک «گردن‌کلفت و قاتل» نامیده است. تیلرسون که سالهای مدیدی را در شرکت نفتی «اکسان‌موبیل» گذرانده است، با روسیه قراردادهای زیادی امضا کرده است و مخالف اعمال تحریم‌های آمریکا بر علیه این کشور به دلیل حضور مسکو در ناحیه کریمه – در اوکراین – بوده است.
در این میان، انتظار می‌رود دموکرات‌ها با «جف سشنز»، گزینه ترامپ برای سمت دادستان کل آمریکا مخالفت کنند. وی در گذشته اظهاراتی در مخالفت با مهاجرت مطرح کرده و در مباحث نژادی هم مورد تأیید دموکرات‌ها نیست. گزینه ترامپ برای وزارت خزانه‌داری نیز در عبور از سد دموکرات‌ها کار دشواری پیش رو دارد. البته انتظار می‌رود ترامپ بتواند برای بیشتر گزینه‌هایش از سنا رأی اعتماد بگیرد.
جمهوری‌خواهان علاوه بر لغو قانون بیمه بهداشتی اوباما مایلند قوانین مرتبط با تولید آلاینده‌های صنعتی را که به تغییرات آب و هوایی منجر می‌شوند، لغو یا اصلاح کنند. همین وضع درباره قوانینی که چند سال پیش برای نظارت بر بانکها و نهادهای مالی – در پی سقوط وال‌استریت و رکود اقتصادی آمریکا – تصویب شد، حاکم است.
با این حال، «میچ مک‌کانل،» رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان که 8 سال گذشته را به نبرد‌هایی تلخ با اوباما گذراند، به هم‌قطارانش در خصوص زیاده‌روی پس از پیروزی در انتخابات هشتم نوامبر سال گذشته هشدار داده است. وی دو هفته پیش در مصاحبه‌ای تلویزیونی در این خصوص گفت: «الآن قطعاً زمان مغرور شدن نیست و من نمی‌توانم در مباحث قانونی، تنها با جمهوری‌خواهان سنا کار چندانی انجام دهم.» او گرچه بارها لغو کامل و بدون قید و شرط قانون بیمه بهداشتی اوباما را تکرار کرد، متذکر شد اولویت اصلیش برای کنگره برخورد با «ازدیاد قوانینی» است که – به گفته او – اقتصاد آمریکا را متوقف کرده اند. یکی دیگر از اولویت‌های او، ایجاد تغییر در قوانین مالیاتی آمریکا برای جلوگیری از انتقال مشاغل به خارج از این کشور از سوی شرکت‌هاست.
انتهای متن/

سه شنبه, 14 دی 1395 ساعت 13:12

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید