بسته خبری دیده بان
از کشته شدن پسر ابوبکر بغدادی تا ادعای تازه دستگاه اطلاعاتی آلمان

رسانه تبلیغاتی و خبرپراکنی گروه موسوم به داعش می‌گوید پسر ابوبکر بغدادی، رهبر این گروه، در جریان نبردی در حمص، غرب سوریه، کشته شده‌است.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

اتهام فساد مالی نخست‌وزیر سابق مالزی

بی بی سی» نجیب رزاق، نخست‌وزیر سابق مالزی به دادگاه برده شد

بی بی سی» نخست وزیر سابق مالزی بازداشت شد

رادیو فردا» نخست‌وزیر سابق مالزی به اتهام فساد مالی بازداشت شد

نجیب رزاق، نخست‌وزیر سابق مالزی که روز سه‌شنبه به اتهام فساد مالی بازداشت شده بود با آغاز صبح چهارشنبه در مالزی به دادگاه برده شد. نجیب رزاق متهم است که به حدود ۷۰۰ میلیون دلار از بیت‌المال دست‌درازی کرده است.روز سه‌‌شنبه، ۱۳ تیر (۳ ژوئیه)، واحد مبارزه با فساد پلیس مالزی اعلام کرد که نجیب رزاق، به دستور دادستان بازداشت شده و به زودی در دادگاه کوآلالامپور رسما به اختلاس و رشوه‌خواری متهم خواهد شد.پرونده اتهامی علیه نخست وزیر سابق عمدتا به مفقود شدن مبالغ قابل توجهی پول از صندوق توسعه مالزی ارتباط دارد که نجیب رزاق در سال ۲۰۰۹ با هدف جلب سرمایه برای طرح‌های توسعه ایجاد کرد. نابسامانی مالی این صندوق باعث تشکیل پرونده‌هایی در خارج از مالزی هم شده است.از جمله وزارت دادگستری آمریکا پرونده ای در مورد پولشویی دارایی‌های این صندوق به مبلغ چهار و نیم میلیارد دلار تشکیل داده و گفته است یک شبکه پیچیده از موسسات مالی و اشخاص حقیقی در نقل و انتقال این پول دست داشته‌اند.

 

سفر هیئت نمایندگی به روسیه

بی بی سی» سفر هیئت نمایندگی کنگره آمریکا به روسیه

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، به یک هیئت نمایندگی کنگره آمریکا گفته است که سفر آنها به روسیه می‌تواند به بهبود روابط میان پارلمان های دو کشور کمک کند.او سفر این هیئت را که قبل از برگزاری دیدار برنامه‌ریزی شده ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ، روسای جمهور روسیه و آمریکا انجام می شود به موقع توصیف کرده است.ریچارد شلبی، سناتور جمهوریخواه، در اظهاراتی به نمایندگی از این هیئت، گفته است اگر تنش میان روسیه و آمریکا کمتر می‌بود جهان در وضع بهتری قرار داشت.آمادگی برای دیدار سران دو کشور ادامه دارد و دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفته است که آقای پوتین از دیدار رو در رو با آقای ترامپ استقبال خواهد کرد.همزمان آقای پسکوف گفت آقای پوتین قصد ملاقات با این هیئت کنگره را ندارد.

 

ادعای تازه دستگاه اطلاعاتی آلمان

صدای آمریکا» دستگاه اطلاعاتی آلمان: ایران همچنان به دنبال توسعه برنامه تسلیحات هسته‌ای خود است

تازه ترین گزارش دستگاه اطلاعاتی آلمان از ایالت باواریا نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران تلاش دارد زرادخانه سلاح های متعارف را گسترش دهد و به سامانه جنگ افزارهای کشتار جمعی دست یابد.روزنامه جرزالم پست چاپ اسرائیل در گزارش روز سه شنبه این مطلب را از سند منتشر شده ۳۱۲ صفحه ای دستگاه اطلاعاتی باواریای آلمان نقل می کند: «ایران، کره شمالی، سوریه و پاکستان در تلاش هستند تا زرادخانه سلاح های متعارف را از راه دستیابی و توسعه جنگ افزارهای کشتار جمعی گسترش بخشند.»سند دستگاه اطلاعاتی باواریای آلمان در آوریل ۲۰۱۸ منتشر شده و در آن به تلاشهای غیر قانونی این کشورها در دستیابی و گسترش جنگ افزارهای هسته ای ، میکروبی و شیمیائی اشاره شده است.

 

کشته شدن پسر ابوبکر بغدادی

رادیو فردا» پسر ابوبکر بغدادی در سوریه «کشته شد»

رسانه تبلیغاتی و خبرپراکنی گروه موسوم به داعش می‌گوید پسر ابوبکر بغدادی، رهبر این گروه، در جریان نبردی در حمص، غرب سوریه، کشته شده‌است.شبکه خبری «اعماق» ۱۲ تیر ماه گفته است «حذیفه بدری» در جریان «عملیات علیه نیروهای نُصَیریه و روسیه در نیروگاه حمص» کشته شده‌است.نُصَیریه نام دیگری‌ست که برای باورمندان علویه استفاده می‌شود و در این خبر گروه موسوم به داعش، منظور از آن نیروهای ارتش سوریه است.حملات ارتش سوریه و روسیه از یک سو و حملات ائتلاف به رهبری ایالات متحده از سوی دیگر سبب شده تا نفوذ و حضور داعش در سوریه به‌طور چشم‌گیری کاهش پیدا کند. برآوردهای فعلی حاکی‌ست، گروهی که زمان بخش‌های زیادی از خاک سوریه را تحت کنترل خود داشت، اکنون تنها سه درصد آن را در تصرف دارد.

 

ادعای ترامپ درباره توافق هسته‌ای ایران

العالم »آسوشیتدپرس: ادعای ترامپ درباره توافق هسته‌ای ایران سست و لرزان است

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا ادعایی بدون پشتوانه را درباره اعطای شهروندی از سوی دولت باراک اوباما به 2500 ایرانی در قالب توافق هسته‌ای 2015 ایران مطرح کرده‌است. اما هیچ نکته‌ای در این توافق مشاهده نمی‌شود که به اعطای شهروندی به اتباع ایران اشاره کند.آسوشیتدپرس نوشت: در واقع و بر مبنای قوانین دریافت شهروندی آمریکا، تعداد ایرانیانی که شهروندی آمریکا را در مراحل پایانی امضای توافق هسته‌ای دریافت کردند تقریباً با افزایش مواجه نشد و حتی پس از ژوئیه سال 2015 و امضای توافق کاهش یافت.ادعای ترامپ که بر مبنای گزارش شبکه فاکس نیوز استوار شده بی‌پایه و اساس است. بر اساس داده‌های وزارت امنیت داخلی آمریکا، تعداد ایرانیانی که پس از امضای توافق هسته‌ای شهروند آمریکا شدند کاهش یافت و از 10344 نفر در سال 2015 به 9507 نفر در سال 2016 رسید. همچنین در سال 2014 تعداد ایرانیانی که تابعیت آمریکا را دریافت کردند 9620 نفر بود.حدود 1 میلیون ایرانی در آمریکا زندگی می‌کنند و "کارت سبز" این کشور را در اختیار دارند. صاحبان این کارت می‌توانند در نهایت شهروند آمریکا شوند.
انتهای متن/

چهارشنبه, 13 تیر 1397 ساعت 09:39

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید