تلاش برای فریبی تازه
پرگار به دنبال دموکراتیک نشان دادن صهیونیست‌ها

دورهمی پرگار در برنامه اخیر علاوه بر دموکراسی سازی، برای صهیونیست‌ها، سعی دارد این رژیم کودک کش را قانونمند و بدون تبعیض نمایش دهد.

به گزارش دیده بان، برنامه پرگار، اسرائیل را تنها دموکراسی خاورمیانه می‌داند و معتقد است آنجا منطقه‌ای است که مردم آن سال‌ها برای دموکراسی می‌جنگند و دولتی یهودی است. پرگار با تعاریف مجری bbc شروع می‌شود و معتقد است هر یهودی در دنیا شهروند اسرائیل است.

همچنین مجری برنامه با منحرف ساختن اذهان مخاطبان و بدون اعتراف به جنایات این رژیم در حق مردم فلسطین اشاره می‌کند به تلاش برای اجرای حقوق برابر در این سرزمین اشغال‌شده و اینکه در اراضی اشغالی انتخابات شفاف است و  قوانین برای انتخابات نخست‌وزیر و قوه قضائیه کاملاً اجرا می شود.

دموکراسی اسرائیل به بیان مجری bbc یعنی اینکه تمام شهروندان به یک سان از حقوق خودشان بهره‌مند شوند البته به استثنای مردم تحت اشغال در این سرزمین.

از سوی دیگر در برنامه همان‌طور که در واقعیت وجود دارد به نابرابری و تبعیض در دولت اسرائیل اشاره ای کوتاه نیز می شود. موضوعی که کارشناس برنامه به آن اشاره دارد و ضعف این اشغالگران را در مسائل اجرایی می داند. مثلاً چنین موضوعی در میان یهودیان یا صهیونیست‌ها و اعراب وجود دارد.

در این برنامه سعی می‌شود ابتدا تنها به این موضوع اشاره کنند که دموکراسی در میان شهروندان اسراییلی وجود دارد، ولی در ادامه بحث تلاش می‌شود با دلایلی تعریف‌شده بحث را به سمت‌وسوی اسرائیل دموکرات به صورت کامل و بین المللی پیش ببرند. اصرار بر اجرای قوانین در این زمینه توسط یکی از افراد که به‌عنوان کارشناس حضور دارد تلاش مدافعانه از اسرائیل را در پی دارد.

اشاره به پاک‌سازی اعراب از سرزمین‌های اشغالی توسط یکی از کارشناسان تلاش دوباره برای مبری نمودن اسرائیل از هرگونه خطا و اشتباه، در برنامه پیگیری می شود و همچنین به‌تحقیر شدن اعراب و اعمالی که توانایی آن‌ها را ندارند اشاره می‌شود.

از سوی دیگر انتقاد از یهودیان که به اقدامات دولت اسرائیل اعتراض دارند گذری زده می شود.در قسمتی از برنامه بحث به سمتی کشیده می‌شود که نوار غزه شامل این دموکراسی نمی‌شود. و این سرزمین‌هایی که در حیطه شهروندی اسرائیل نیستند نمی‌توانند ادعای دموکراسی بدون آن‌ها را بیان کنند که این خود گواهی بر ادعای دروغین این رژیم کودک کش است.
انتهای متن/

چهارشنبه, 19 مهر 1396 ساعت 16:01

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید