بسته خبری دیده بان
حمایت اتحادیه اروپا از توافق اتمی تا پیگرد قانونی برگزارکنندگان همه‌پرسی

چین، روسیه و آلمان خواستار حمایت از توافق اتمی با ایران شدند و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته اکنون وقت "همکاری بین المللی" است.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

حمایت چین، روسیه و آلمان از توافق اتمی

بی بی سی» تازه ترین واکنش‌ها به خبر خروج احتمالی آمریکا از برجام

بی بی سی» می به نتانیاهو: کاملا به برجام پایبندیم

صدای آمریکا» یوکیا آمانو در کنفرانس رم: ایران به تعهدات هسته‌ای برجام عمل می‌کند

رادیو فردا» آمانو یک بار دیگر بر پایبندی ایران به تعهدات برجام تأکید کرد

رادیو زمانه» آمانو پایبندی ایران به برجام را یادآوری کرد

رادیو زمانه» وزارت خارجه چین: برجام بماند و به آن عمل شود

دویچه وله» پوستر "آری به برجام" بر دیوار سفارت آلمان در تهران

اسپوتنیک» اتمی: یوکیا آمانو بار دیگر تائید کرد ایران به تعهدات در قبال توافق اتمی عمل می‌کند

یورونیوز» ترزا می بر تعهد بریتانیا به توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرد

در تازه ترین واکنش ها به گزارش هایی که حاکیست دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تصمیم به خروج از برجام گرفته چند کشور، گروه و چهره سرشناس به آن واکنش نشان داده اند.چین، روسیه و آلمان خواستار حمایت از توافق اتمی با ایران شدند و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته اکنون وقت "همکاری بین المللی" است.رسانه‌های آمریکایی اواخر هفته پیش گزارش دادند احتمال دارد دونالد ترامپ در روزهای آینده از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری کرده و به این ترتیب امکان وضع دوباره تحریم‌ها از طرف کنگره را فراهم کند.زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان، از تصمیم احتمالی آقای ترامپ ابراز نگرانی کرد و گفت که چنین تصمیمی می تواند باعث بدتر شدن اوضاع امنیتی در خاورمیانه شود.به گزارش خبرگزاری رویترز او گفت که حاضر است برای تغییر رفتار ایران در خاورمیانه با آمریکا کار کند اما "ما نمی خواهیم شاهد صدمه دیدن این توافق باشیم."او در برلین به خبرنگاران گفت: "ما با نگرانی زیاد به ایالات متحده چشم دوخته ایم... ما کاخ سفید را ترغیب می کنیم چنین دستاور مهمی که باعث بهبود امنیت ما شده را زیر سوال نبرد."او افزود: "ما همچنین حاضریم به نفوذ در رفتار ایران در منطقه کمک کنیم. آلمان آماده این کار است اما نه به قیمت فدا کردن توافق اتمی."او این توافق را یک "موفقیت بزرگ دیپلماتیک" خواند و گفت مانع توسعه سلاح هسته ای توسط ایران و باعث جلوگیری از مناقشه نظامی میان ایران و اسرائیل شده است.آقای گابریل گفت: "براساس علائمی که از آمریکا دریافت می کنیم نگرانیم که رئیس جمهور به اعضای کنگره بگوید شروط توافق اتمی ایران برآورده نمی شود. این برخلاف نظر همه کشورهای اروپایی است که علاوه بر اتحادیه اروپا در این توافق شرکت داشتند."او گفت در گفتگوهای اخیر با رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا به او گفته است که اگر برجام فروبپاشد منافع امنیتی آلمان به خاطر نزدیکی نسبی جغرافیایی به ایران صدمه می بیند.

 

پیش به سوی جنگ جهانی سوم

بی بی سی» رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنا: ترامپ آمریکا را به سمت جنگ جهانی می‌برد

سناتور باب کورکر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس سنا، هشدار داد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ممکن است این کشور را "در مسیر جنگ جهانی سوم" قرار دهد.وی در مصاحبه ای تلفنی با نیویورک تایمز گفت که آقای ترامپ دارد ریاست جمهوری را مانند یک شوی تلویزیونی می‌گرداند و دست اندرکاران کاخ سفید در حال تقلا برای "مهار" او هستند. به کار بردن چنین ادبیاتی برای حمله به رئیس جمهور مستقر آمریکا از سوی یک مقام هم حزبی، اتفاقی کم سابقه محسوب می‌شود.رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا، از حامیان حفظ توافق هسته‌ای با ایران محسوب می‌شود و مخالف اقدامات رئیس جمهور علیه برجام است.

 

پیگرد قانونی برگزارکنندگان همه‌پرسی کردستان

بی بی سی» هشدار دولت مرکزی عراق به برگزارکنندگان همه‌پرسی کردستان

العربیه» بغداد: بارزانی موافقت کرده همه‌پرسی استقلال را به تعلیق درآورد

دولت مرکزی عراق می گوید مقاماتی را که همه‌پرسی اخیر را در اقلیم کردستان برگزار کرده‌اند، تحت پیگرد قانونی قرار می‌دهد.در این همه‌پرسی موافقان استقلال با اختلاف زیاد نتیجه را به نفع خود رقم زدند و به استقلال اقلیم کردستان رأی دادند؛ موضوعی که مقامات دولت عراق به شدت با آن مخالفند.نتیجه این همه‌پرسی قابل پیش‌بینى بود. شب قبل از برگزاری رفراندوم (۲۵ سپتامبر) احزاب کردى که مخالف این همه‌پرسى بودند یعنى حزب گوران یا تغییر و حزب اسلامى کردستان عراق هم از مردم خواسته بودند در این رأى‌گیرى شرکت کنند و رأى مثبت بدهند.دولت عراق اخیرا تلاش کرده شبکه تلفن همراهی را که مرکز آن در اقلیم کردستان مستقر است تحت کنترل دولت مرکزی درآورد.

 

کارخانه ساخت مین و جلیقه انفجاری

بی بی سی» کشف کارخانه ساخت مین و جلیقه انفجاری در کابل

ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که یک کارخانه ساخت انواع مین و جلیقه انفجاری مربوط به گروه طالبان را در ناحیه ۵ شهر کابل کشف کرده است.ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان، امروز (دوشنبه، ۱۷ میزان/مهر) در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که در عملیات ویژه نیروهای امنیتی یک شبکه مهم "تروریستی" در منطقه خوشحال خان در غرب کابل نیز نابود شده است.در بیانیه این نهاد آمده است که در این عملیات دو عضو گروه طالبان بنام‌های ضیاالرحمن و آصف که مسئولیت اداره این کارخانه را به عهده داشته‌اند در درگیری مسلحانه با نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.امنیت ملی افغانستان می‌گوید این شبکه برنامه داشته تا "چندین حمله بزرگ تروریستی" را در شهر کابل راه‌اندازی کند که می‌توانست تلفات زیادی داشته باشد.

 

واکنش اردوغان به تعلیق صدور روادید آمریکا

رادیو فردا» اردوغان: تعلیق صدور روادید از طرف آمریکا موضوع ناراحت‌کننده‌ای است

رادیو فردا» احضار یک کارمند دیگر کنسولگری آمریکا به دادستانی استانبول

آناتولی» اردوغان: در مورد مشکل صدور روادید با آمریکا براساس اصل اقدام متقابل رفتار کردیم

رادیو زمانه» ترکیه سفیر آمریکا را احضار کرد

رئیس‌جمهوری ترکیه به تعلیق صدور روادید در مراکز دیپلماتیک ایالات متحده در ترکیه اعتراض کرده و آن را «ناراحت‌کننده» خوانده‌است. هم‌زمان گزارش‌ها از تنش در بازار مالی ترکیه و سقوط ارزش لیر حکایت دارند. سفیر آمریکا در ترکیه گفته صدور دوباره روادید بستگی به اجرای «تعهدات» آنکارا دارد.یک‌شنبه ۱۶ مهر ماه مدتی پس از انتشار خبر بازداشت یکی از کارکنان محلی کنسولگری ایالات متحده در استانبول، واشینگتن از تعلیق صدور روادید غیرمهاجرتی برای شهروندان ترکیه خبر داد. کارمند بازداشت‌شده متهم به «جاسوسی» شده‌است. ساعاتی پس از تعلیق صدور روادید از طرف آمریکا، ترکیه نیز دست به اقدام مشابهی زد. یک روز بعد نیز گزارش شد که یک کارمند دیگر کنسولگری ایالات متحده به دادستانی ترکیه احضار شده‌است.به گزارش خبرگزاری دولتی ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، ۱۷ مهر ماه در کنفرانس خبری مشترکی با هم‌تای اوکراینی خود در کی‌یف، گفته‌است «تصمیم سفارت [آمریکا] برای تعلیق صدور روادید غیرمهاجرتی مایه ناراحتی‌ست». آقای اردوغان می‌گوید واکنش آنکارا عملی متقابل در برابر این تصمیم بوده‌است.ترکیه گفته است کارمند بازداشت‌شده کنسولگری، با جنبش وابسته به فتح‌الله گولن، خطیب منتقد دولت رجب طیب اردوغان، رابطه داشته‌است.

 

گزارشی از ورود ارتش تركيه به ادلب سوريه

العالم» ورود ارتش ترکیه به ادلب سوریه، با هدف جلوگیری از شکل گیری دالان مبارزان در نزدیکی مرز این کشور صورت می گیرد.

دو روز پس از آنکه اردوغان گفت، ارتش ترکیه به شورشیان ارتش آزاد سوریه در حملات ضد تروریستی جدید کمک خواهد کرد، آنکارا آغاز رسمی این عملیات در ادلب سوریه را که اکنون در کنترل تروریست‌های جبهه النصره است، اعلام کرد.شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار دراین زمینه گزارش کرد رئیس جمهوری ترکیه با هدف جلوگیری از استقرار و عبور و مرور مبارزان در مناطق مرزی این کشور دستور عملیات نظامی در ادلب را صادر کرده است.این گزارش می افزاید از زمان آغاز عملیات ارتش ترکیه در روز یکشنبه و ورود تجهیزات نظامی آنان به استان ادلب سوریه، سوالات فراوانی در خصوص اهداف و نیات رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه مطرح شده است.مجری شبکه فرانس بیست و چهار با بیان این که دولت ترکیه به منظور پایان درگیری ها در سوریه درصدد ایجاد منطقه کاهش تنش در استان ادلب است افزود: آنکارا نیروها یش را در مرز سوریه مستقر کرده است ، اما آیا هدف اردوغان نزدیکی به روسیه است?ژنرال دومینیک ترینکاند رئیس پیشین ماموریت های نظامی فرانسه در سازمان ملل متحد، گفت: این عملیات در چارچوب توافق این کشور با ایران و سوریه صورت گرفته است و فراموش نشود که مبارزانی که پیش از این در شهر حلب بودند هم اکنون به شهر ادلب آمده اند و بیشتر نیروهای النصره هستند که در این منطقه حضور دارند.
انتهای متن/

سه شنبه, 18 مهر 1396 ساعت 09:19

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید