بسته خبری دیده بان
از کشتار مهاجران فراری تا هکرهای دولتی در پاکستان

سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید قاچاقچیان انسان به حدود ۱۰۰ مهاجر که تلاش داشته اند از چنگشان بگریزند شلیک کرده‌اند.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

پیروزی طرفداران سقط جنین در همه‌پرسی

بی بی سی» پیروزی طرفداران سقط جنین در همه‌پرسی جمهوری ایرلند

صدای آمریکا» شرکت کنندگان در یک رفراندوم تاریخی به آزادی سقط جنین در ایرلند رای مثبت دادند

اکثریت مردم جمهوری ایرلند در یک همه‌پرسی سراسری به آزاد شدن سقط جنین رای داده اند. مقامات می گویند که بیش از ۶۶ درصد مردم به حق سقط جنین "آری" گفته اند. حدود ۳۳ درصد رای منفی دادند.در این همه‌پرسی متمم هشتم قانون اساسی جمهوری ایرلند به رای گذاشته شد که سقط جنین را ممنوع می کند؛ این متمم - که پس از همه‌پرسی سال ۱۹۸۳ میلادی به اجرا درآمد - حق زندگی زن باردار و جنین را برابر اعلام کرد.لئو وارادکار، نخست وزیر ایرلند جنوبی که از آزادی سقط جنین حمایت می کند، شنبه (۲۶ مه) را یک روز تاریخی برای کشورش خوانده و گفته است که ایرلند جنوبی شاهد یک "انقلاب" بوده است.او در تجمع مردم در دوبلین، پایتخت، گفت: "به زنان احترام بگذارید و به آنها در مورد تصمیم ها و گزینه هایشان اعتماد بکنید."

 

کشتار مهاجران فراری

بی بی سی» قاچاقچیان انسان در لیبی 'مهاجران فراری را کشتند'

سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید قاچاقچیان انسان به حدود ۱۰۰ مهاجر که تلاش داشته اند از چنگشان بگریزند شلیک کرده‌اند. این سازمان می‌افزاید به گفته نجات یافتگان، دستکم ۱۵ نفر کشته شده و ده‌ها نفر، که بیشترشان زن بوده‌اند، در چنگ قاچاقچیان باقی مانده‌اند.از بین نجات یافتگان، ۲۵ نفر که حین فرار زخمی شده‌ بودند در یکی از مراکز سازمان پزشکان بدون مرز در شهر بنی ولید تحت درمان قرار گرفته‌اند.لیبی از زمان سقوط حکومت معمر قذافی در سال ۱۳۹۰، دچار جنگ داخلی شده و نبود یک دولت مرکزی و نا امنی، این کشور را به مسیری برای قاچاق انسان به اروپا بدل کرده است. در حال حاضر لیبی دو دولت رقیب دارد که هرکدام بخش‌هایی از کشور را در دست دارند.سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید بیشتر زخمی‌ها، نوجوانان اهل اریتره، اتیوپی و سومالی هستند که هدفشان پناهنده شدن در اروپا بوده است. گزارش شده که این مهاجران، در دوران اسارتشان، بین گروه‌های قاچاقچی مختلف خرید و فروش شده‌اند. بعضی از نجات یافتگان گفته‌اند که حدود سه سال است در چنگ قاچاقچیان هستند.روی بدن بعضی از نجاتی یافتگان اثار شکنجه دیده شده است.

 

کشته شدن پنج نفر از کلاه سفید‌ها

بی بی سی» 'کلاه سفید‌ها' از کشته شدن پنج نفر از نیروهایشان در استان حلب سوریه خبر دادند

گروه امداد معروف به "کلاه سفید" از کشته شدن پنج نفر از نیروهایشان در جریان حمله مردان مسلح نقاب پوش در استان حلب خبر داده است.این گروه گفته که مهاجمان ناشناس دیشب به یکی از مقرهای این گروه حمله کرده و به سوی افرادی که در این مرکز کار می کردند، تیراندازی کردند.منطقه‌ای که این حمله در آن صورت گرفته، تحت کنترل گروه تحریر الشام قرار دارد. این گروه زمانی از گروه‌های اصلی مرتبط با القاعده بود.هنوز مشخص نیست که انگیزه مهاجمان، سرقت بوده یا آنکه، امداد رسانان عمدا هدف قرار گرفته‌اند.تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر از اعضای "کلاه سفیدها" در درگیری‌های جنگ داخلی سوریه کشته شده‌اند.

 

هکرهای دولتی در پاکستان

بی بی سی» دیپلمات‌های افغان در پاکستان هدف حمله "هکرهای دولتی" قرار گرفتند

به دیپلمات‌های افغان در پاکستان هشدار داده شده است که آنها احتمالا هدف حمله‌های "هکرهای تحت حمایت دولت" قرار گرفته‌اند که در تلاش بوده‌اند رمز عبور ایمیل‌شان را سرقت کنند.منابعی در سفارت افغانستان در اسلام آباد به بی‌بی‌سی گفته‌اند که در یک ماه اخیر، گوگل به دونفر از کارکنان سفارت و صاحب یک حساب شخصی، هشدار داده است که آنها هدف حمله قرار گرفته‌اند.هفته پیش، عفو بین‌الملل جزئیاتی را از تلاش برای نصب بد افزار روی کامپیوتر و موبایل چند فعال منتقد ارتش پاکستان منتشر کرد. ارتش پاکستان در مورد مطرح شدن اتهام‌هایی مبنی بر دخالت سازمان اطلاعاتی پاکستان سکوت کرده است.

 

لهستان نگران از نگرانی‌های آمریکا درباره برجام

بی بی سی» لهستان: اروپا به نگرانی‌های آمریکا درباره برجام توجه بیشتری نشان دهد

وزیر امور خارجه لهستان از اتحادیه اروپا خواست به نگرانی‌های امنیتی ایالات متحده که باعث خروج این کشور از توافق هسته‌ای با ایران شده است، توجه بیشتری نشان دهد.به گزارش خبرگزاری رویترز، یاکسک چاپوتویچ روز شنبه پنجم خرداد با اشاره به تصمیم آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران گفت که ورشو هنوز تصمیم نگرفته از این تحریم‌ها حمایت کند و این امر بستگی به تصمیم دیگر اعضای اتحادیه اروپا نیز دارد.اتحادیه اروپا که تاکنون از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرده است وارد مذاکراتی فشرده با جمهوری اسلامی شده تا راهکارهای ممکن برای ادامه برجام را بسنجد.

 

راهپیمایی «خیزش مردمی» در فرانسه

یورونیوز» راهپیمایی «خیزش مردمی» در فرانسه؛ ۴۳ نفر در پاریس دستگیر شدند

ده‌ها هزار نفر از مردم فرانسه در راهپیمایی موسوم به «خیزش مردمی» شرکت کردند. در این راهپیمایی که عصر شنبه ۵ خرداد در پاریس، مارسی، لیون و چند شهر دیگر فرانسه برگزار شد، معترضان علیه سیاست‌های امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور شعار داده و در مواردی با پلیس درگیر شدند.در پاریس و لیون پلیس برای مقابله با تظاهرکنندگان مجبور به استفاده از گاز اشک‌آور شد و در شهر نانت پلیس با ماشین‌های آب‌پاش به سوی تظاهرکنندگان ضدسرمایه‌داری یورش برد.این راهپیمایی در پی فراخوان برخی گروه‌های مخالف دولت و به ویژه حزب چپ‌گرای «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» به رهبری ژان لوک ملانشون برگزار شد. ملانشون که یکی از مخالفان سرسخت سیاست‌های دولت ماکرون است، اعتراض طرفداران خود را تظاهرات «ضد فاشیستی» خوانده است.ژرار کلمب، وزیر کشور فرانسه روز شنبه پس از این راهپیمایی گفت گروه موسوم «بلک بلوک» قصد «سوء استفاده» از اعتراض‌ها را داشته است. اعضای این گروه که دولت آنها را به گروه‌های چپ افراطی منتسب می‌کند، متهمند که در جریان راهپیمایی‌ها نقاب سیاه به صورت زده و دست به تخریب اموال عمومی می‌زنند.
انتهای متن/

یکشنبه, 06 خرداد 1397 ساعت 08:33

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید