بسته خبری دیده بان
از وضعیت استقلال کاتولونیا از سوی رئیس خودخوانده تا آزادسازی کامل الحویجه

رئیس دولت منطقه‌ای کاتالونیا گفت که با توجه به نتیجه همه‌پرسی اخیر، خواهان استقلال "جمهوری کاتالونیا" است، اما در عین حال از پارلمان خواست نتیجه همه‌پرسی را معلق کند تا فرصت گفت‌وگو با دولت مرکزی اسپانیا فراهم شود.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

سردرگمی ترامپ در بیان استراتژی کلی

بی بی سی» ترامپ 'استراتژی کلی ایران را ظرف چند روز اعلام می کند'

رادیو فردا» کاخ سفید: ترامپ طی روزهای آینده راهبرد در قبال ایران را اعلام می کند

کاخ سفید روز سه شنبه گفته است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در ادامه هفته جاری "استراتژی کلی" خود درباره ایران از جمله اینکه آیا برجام را تایید خواهد کرد یا نه اعلام می کند.سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید در پاسخی به سوالی درباره تصمیم رئیس جمهور در مورد تایید برجام و استراتژی کلی درباره ایران گفت: "او این موضوع را در ادامه هفته اعلام خواهد کرد. رئیس جمهور در مورد استراتژی کلی ایران به تصمیمی رسیده و می خواهد اطمینان حاصل کند که سیاستی فراگیر برای رسیدگی به... همه مشکلاتی که ایران به عنوان یک بازیگر بد ایجاد می کند داریم."این موید گزارش هایی است که رسانه های آمریکایی اواخر هفته پیش اعلام کردند. آنها نوشتند که آقای ترامپ قصد دارد روز پنجشنبه ۱۲ اکتبر خروج آمریکا از برجام را اعلام کند.او از زمانی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود به برجام (توافق اتمی میان ایران و اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان) به عنوان یک معامله بد حمله می کرد.هرچند دولت او تاکنون دو بار پایبندی ایران به برجام را تایید کرده اما گزارش ها حاکیست که این تصمیم تحت فشار بعضی از چهره های ارشد دولت بوده است و آقای ترامپ تمایلی به این کار نداشتهاگر آمریکا تصمیم به خروج از برجام بگیرد برخلاف حمایت قاطع سایر اعضای گروه پنج به علاوه یک است که قویا از آن حمایت می کنند.ساعاتی پیشتر ترزا می نخست وزیر بریتانیا گفت در تماسی تلفنی با آقای ترامپ بر این نکته تاکید کرده است.

 

وضعیت استقلال کاتولونیا از سوی رئیس خودخوانده

بی بی سی» رئیس دولت کاتالونیا خواهان آغاز مذاکرات استقلال شد

آناتولی» کاتالونیا اعلام استقلال از اسپانیا را به تعویق انداخت

رادیو زمانه» رئیس دولت کاتالونیا: استقلال نه - فعلاً نه

دویچه وله» دولت محلی کاتالونیا اعلام استقلال نکرد

رادیو فرانسه» هشدار تازه مادرید به پوجدمون قبل از سخنرانی او در پارلمان کاتالونیا

یورونیوز» دولت اسپانیا پیشنهاد مذاکره رئیس دولت کاتالونیا را رد کرد

یورونیوز» کاتالونیا، از دادن «فرصت تاریخی» یا کاهش تنش با مادرید؟

کارلس پوجدمون، رئیس دولت منطقه‌ای کاتالونیا در یک سخنرانی در پارلمان این منطقه گفت که با توجه به نتیجه همه‌پرسی اخیر، خواهان استقلال "جمهوری کاتالونیا" است، اما در عین حال از پارلمان خواست نتیجه همه‌پرسی را معلق کند تا فرصت گفت‌وگو با دولت مرکزی اسپانیا فراهم شود.او گفت که یکپارچگی کاتالونیا و اسپانیا دیگر قابل دوام نیست و از شهروندان این منطقه خواست به اعلام نظر و خواست خود ادامه دهند و تسلیم "تهدیدها" نشوند.رئیس دولت کاتالونیا به شدت از اقدامات دولت مرکزی اسپانیا در تلاش برای جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی استقلال انتقاد کرد، اما گفت: "ما علیه اسپانیا نیستیم، بلکه می‌خواهیم تفاهم بهتری با اسپانیا داشته باشیم.

 

کاهش صادرات با افزایش قیمت

صدای آمریکا» با اعلام کاهش صادرات نفت سعودی، قیمت ها بالا رفت

با اعلام تصمیم ریاض دایر بر کاهش صدور نفت از ماه نوامبر، قیمت هر بشکه نفت خام در روز سه شنبه به بالای ۵۶ دلار رسید.اوپک و شرکت ها ی بزرگ نفتی نیز می گویند در پی سالها افزایش عرضه نفت در بازارهای جهانی، اکنون عرضه و تقاضا تا حدی به تعادل رسیده اند. ریاض می گوید در راستای تعهدات اوپک، از ماه نوامبر ۵۶۰ هزار بشکه از تولید نفت خواهد کاست.کاهش تولید نفت در آمریکا براثر توفان های مخرب ماه پیش نیز بر افزایش قیمت جهانی نفت اثر گذار بوده است.از میزان تولید از منابع نفت آمریکا در خلیج مکزیک بر اثر توفان، روزانه یک میلیون و ۴۹۰ هزار بشکه کاسته شده است.روز سه شنبه هربشکه نفت خام برنت۸۰ سنت افزایش یافت و به ۵۹/۵۶ دلار رسید. قیمت نفت خام در آمریکا نیز هربشکه ۹۷ سنت افزایش داشت و به بشکه ا ی۵۵/۵۰ دلار رسید.تولید کنندگان نفت عضو اوپک و غیر اوپک نیزتعهد کرده اند تا ماه مارس سال آینده روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه از تولید خود بکاهند. این اقدام ها در راستای سیاست جلوگیری از کاهش شدید قیمت نفت از راه کم کردن عرضه آن در بازار انرژی جهان انجام می شود.

 

سرقت صدها مدرک نظامی کره جنوبی

رادیو فرانسه» سرقت صدها مدرک نظامی کره جنوبی در حمله سایبری هکرهای کره شمالی

رسانه های کره جنوبی گزارش داده اند که هکرهای کره شمالی صدها مدرک نظامی مربوط به سئول از جمله «برنامه جنگی مشترک آمریکا- کره جنوبی علیه پیونگ یانگ» را به سرقت برده اند. این اتهامات در حالی مطرح شده که پیونگ یانگ، ۷۲مین سالروز تاسیس حزب کارگر در این کشور را جشن گرفته است.روزنامه "چوسون ایبو" در کره جنوبی از قول یک تن از نمایندگان پارلمان این کشور خبر داده است که هکرهای کره شمالی در ماه سپتامبر ۲۰۱۶ به داده های داخلی ارتش کره جنوبی رخنه کرده و بیش از۲۳۵ گیگابایت اطلاعات حساس را دزدیده اند.بنابر اظهارات "ری چئول هی"، نماینده حزب دمکرات، در میان مدارک دزدیده شده، برنامه عملیاتی "شماره "۵۰۱۵ یا پلان مشترک آمریکا- کره جنوبی برای از میان برداشتن کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی بدست هکرها افتاده است. دفتر این نماینده دمکرات اظهارات او به روزنامه چوسون ایبو را تائید کرده است.مقام های وزارت دفاع کره جنوبی تلاش دارند محتویات حدود هشتاد درصد مدارک دزدیده شده را روشن کنند.اتهام سرقت مدارک حساس نظامی کره جنوبی توسط هکرهای کره شمالی در حالی مطرح شده که در روزهای اخیر تنش های لفظی میان رهبران آمریکا و کره شمالی بطور بی سابقه شدت یافته است.

 

ادعای آمادگی جنگی صهیونیست ها

رادیو فرانسه» اسرائیل آمادۀ جنگی فراگیر در مرزهای شمالی و جنوبی‌اش است

وزیر امور خارجۀ اسرائیل، آویگدور لیبرمن، با انتشار بیانیه ای هشدار داد که در صورت وقوع مجدد جنگ در مرزهای شمالی این کشور، ارتش اسرائیل با جبهۀ واحدی مرکب از لبنان، سوریه، حزب الله، رژیم بشار اسد و همۀ پشتیبانان وی روبرو خواهد شد. به گمان وزیر امور خارجۀ اسرائیل، ارتش لبنان استقلال خود را از دست داده و به بخشی از قوای حزب الله لبنان بدل شده و دستوراتش را نیز از همین نیرو می گیرد.رهبران اسرائیل بارها تأکید کرده اند که در صورت وقوع جنگ به طور همزمان علیه حزب الله و ارتش لبنان وارد جنگ خواهند شد و زیرساخت های غیرنظامی لبنان را نیز هدف حمله قرار خواهند داد. به گفتۀ ارتش اسرائیل، حزب الله لبنان دارای صد هزار موشک و راکت انداز است که بعضاً قادرند کل اسرائیل را هدف قرار بدهند. آویگدور لیبرمن رویارویی همزمان ارتش اسرائیل در مرزهای شمال و جنوب این کشور را محتمل دانست و گفت که سازمان حماس در جنوب، در نوار غزه، از سوی دولت ایران حمایت می شود.لیبرمن نتیجه گرفته است که اگر جنگی صورت بگیرد به طور همزمان در جبهه های شمال و جنوب به وقوع خواهد پیوست و ارتش اسرائیل خود را برای رویارویی با چنین احتمالی آماده کرده است.از زمان شروع جنگ و ویرانی در سوریه در سال ۲۰۱۱ اسرائیل قریب صد حملۀ هوایی علیه محموله های نظامی ایران و حزب الله لبنان در خاک سوریه انجام داده است.

 

ارتش عراق رسما آزادسازی کامل "الحویجه" را اعلام کرد

العالم»فرمانده عملیات آزادسازی الحویجه سه شنبه شب رسما از آزادسازی کامل شهرستان "الحویجه" واقع در غرب شهر کرکوک خبر داد.

به گزارش شبکه خبری روسیاالیوم، «عبدالامیر یارالله» فرمانده عملیات آزادسازی الحویجه شب گذشته رسما اعلام کرد که شهرستان "الحویجه" واقع در 45 کیلومتری غرب شهر کرکوک به طور کامل از چنگ داعش بازپس گرفته شد.فرمانده عملیات آزادسازی الحویجه تاکید کرد که یگان های ارتش و نیروهای الحشد الشعبی ماموریت خود را در مرحله دوم عملیات آزادسازی این شهرستان به پایان رساندند.یارالله افزود: نیروهای عراقی موفق شدند مناطق بخش جنوبی شهرستان الحویجه را از مرکز شهرستان الحویجه و منطقه الریاض و همچنین 161 روستا و منطقه را بازپس بگیرند و بر جاده الفتحه-الریاض به سمت کرکوک مسلط شوند.نیروهای ارتش و الحشد الشعبی همچنین موفق شدند بر رشته کوه های حمرین از پل زغیتون تا پل الفتحه به مسافت 45 کیلومتر را در اختیار خود بگیرند.

 

جریمه به علت پذیرش مشتری مسلمان

یورونیوز» هتلی در چین بدلیل پذیرش مشتری مسلمان مجبور به پرداخت جریمه شد

هتلی در چین به خاطر پذیرش یک مسلمان مجبور به پرداخت ۱۷۰۰ پوند جریمه شد. این هتل واقع در شهر «شنژن» در استان «گوانگ دونگ» در جنوب شرقی کشور قرار دارد و به خاطر نقض قوانین مربوط به ممنوعیت پذیرش مهمانان از اقلیت قومی «اویغور» مجبور به پرداخت این جریمه شده است.در آستانه برگزاری نوزدهمین کنگره ملی حزب کمونیستی چین، که قرار است روز ۱۸ اکتبر برگزار شود مقامات کشور قوانین سختگیرانه ای را برای اقلیت مسلمان ایغور در نظر گرفته‌اند.مردم اویغور از اقوام ترک و مسلمانان سنی هستند که در ناحیه خود مختار سین کیانگ در شمال غرب جمهوری خلق چین زندگی می کنند. پلیس چین به هتل‌های سراسر کشور دستور داده که از پذیرش مهمان یا روزرو اتاق برای مسلمان ایغور ساکن سین کیانگ سرباز بزنند.به گفته رسانه های چین هدف از این وضع این قانون، نگرانی پکن از تروریسم و همچنین مبارزه با حملات افراط گرایان اسلامی در سرتاسر کشور است.طبق مقررات امنیتی، کارکنان هتلها در استان «گوانگ دونگ» باید کارت شناسایی مشتریان را بررسی و از ارائه خدمات به مسلمانان اویغور استان «سین کیانگ» خودداری کنند. پلیس از طریق یک پایگاه داده مشترک به اطلاعلات مشتریان دسترسی دارد.
انتهای متن/

چهارشنبه, 19 مهر 1396 ساعت 09:48

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید