بسته خبری دیده بان از واکنش ها به درگذشت ریاضیدان ایرانی تا سپاه فضایی آمریکا

مریم میرزاخانی، ریاضیدان برجسته ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد، در بیمارستانی در آمریکا درگذشت.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

واکنش ها به درگذشت ریاضیدان ایرانی

بی بی سی» مریم میرزاخانی، ریاضیدان برجسته ایرانی درگذشت

صدای آمریکا» مریم میرزاخانی، ریاضیدان ایرانی، درگذشت

رادیو فردا »مریم میرزاخانی ریاضیدان ایرانی درگذشت

رادیو فردا» «چشمان ما از دیدن دنیای مریم میرزاخانی عاجز است»

رادیو فردا» معادله ناتمام

رادیو زمانه» مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی درگذشت

دویچه وله» مریم میرزاخانی نابغه ایرانی ریاضی درگذشت

رادیو فرانسه» مریم میرزاخانی، نخستین زن برنده معتبرترین جایزه ریاضیات جهان درگذشت

یورونیوز» واکنش های گسترده به درگذشت مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی، ریاضیدان برجسته ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد، در بیمارستانی در آمریکا درگذشت.نزدیکان خانم میرزاخانی در گفت‌و‌گو با بی‌بی‌سی گفتند خانم میرزاخانی در بیمارستانی در کالیفرنیا درگذشته است.مریم میرزاخانی اولین زنی بود که برنده مدال فیلدز، معتبرترین جایزه حوزه ریاضی و معروف به نوبل ریاضیات شد.مارک تسیه لوین، رئیس دانشگاه استنفورد، گفته است هرچند که "مریم خیلی زود رفت، اما بر هزاران زنی که با الهام از او جذب ریاضی و علوم شدند، تاثیری ماندگار گذاشت."

 

هشدار معاون رئیس جمهور افغانستان

بی بی سی» معاون رئیس‌جمهوری افغانستان: خصومت‌ها‌ کشور را به پرتگاه سقوط نزدیک کرده

محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری افغانستان می‎گوید برخی از گروه‌ها کوشش می‌کنند خصومت‌ها وتندروی‌های قومی مذهبی، سمتی و زبانی را در کشور دامن بزنند.آقای دانش که امروز شنبه (24 سرطان/تیر) در مراسمی به مناسبت چهل و نهمین سالیاد کشته شدن اسماعیل بلخی، شاعر افغان در کابل سخنرانی می‌کرد گفت فشارها به حدی زیاد شده که گلوی مردم را می‌فشارد و خصومت‌ و نفرت‌پراکنی‌ها کشور و تمام دستاوردهای مردم را به "پرتگاه سقوط" نزدیک کرده است.هرچند معاون دوم رئیس‌جمهوری افغانستان از فرد یا گروه خاصی نام نبرد اما گفت این "حلقات" تلاش دارند فضای دوستی را میان مردم افغانستان "تنگ و تلخ" سازند.آقای دانش می‌گوید رسالت آنها و همه شهروندان کشور است که درشرایط حساس امروزی از هر نوع حرکت تفرقه آمیزی که باعث تضعیف روحیه مردم ونظامی سیاسی کشور میشود پرهیز شود.او سپس از حمایت جامعه جهانی به خاطر این که در کنار حکومت وحدت ملی برای تطبیق برنامه‌های آن هست، ابراز خرسندی کرد.

 

بهانه آمریکایی ها برای ادامه نفوذ در عراق

صدای آمریکا» نظامیان آمریکایی پس از شکست داعش تا برقراری ثبات در عراق می‌مانند

آمریکا می گوید با وجود موفقیت نیروهای ائتلاف در آزادسازی موصل از اشغال پیکارجویان داعش، برای خروج نیروهایش از عراق عجله نخواهد کرد.هدف آمریکا، کمک به یک نیروی بیست و پنج هزار نفری مامور برقراری ثبات در دومین شهر بزرگ عراق و حومه آن است، که بخش عمده آن را شبه نظامیان سنی و شیعه و گروه‌های قومی تشکیل می‌دهند.سرهنگ رایان دیلون، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی علیه داعش پیروزی نیروهای عراقی در موصل را نقطه عطفی در تلاشی سه ساله در پاکسازی داعش از آن کشور دانست .او گفت: «تمامی بخش‌های ارتش و نیروهای امنیتی در این پیروزی سهیم هستند؛ ارتش عراق، پلیس فدرال، نیروهای پیشمرگه‌، پلیس محلی، واحد ضد تروریسم و نیروهای قومی و بسیجی حدود ۴۸ هزار کیلومتر از خاک عراق را از داعش پاکسازی کرده‌اند.»در همین حال، برخی از تحلیلگران نقش ایران در نیروهای بسیج موسوم به حشد شعبی در عملیات آزادسازی موصل را تلاشی برای گسترش نفوذ در عراق می‌دانند.

 

میانجیگری فرانسه در موضوع قطر

رادیو فردا» فرانسه خواستار توقف «اقدامات تنبیهی» علیه شهروندان قطر شد

وزیر خارجه فرانسه، ۲۴ تیر ماه، از کشورهای عربی که رابطه خود را با قطر قطع کرده و دوحه را در انزوا قرار داده‌اند، خواست تا به «اقدامات تنبیهی» خود علیه شهروندان آن کشور خاتمه دهند.بحرین، عربستان سعودی، مصر و امارات متحده عربی، صبح روز دوشنبه، ۱۵ خرداد، روابط دیپلماتیک خود با قطر را، به‌خاطر آن‌چه «حمایت» دوحه «از تروریسم» یا «حفاظت از امنیت ملی» خود نامیده‌اند، قطع کرده و تمامی مسیرهای ورودی و خروجی به آن کشور را مسدود کردند. قطر اتهام‌های واردشده به خود را رد کرده و چهار کشور، به‌طور مشخص عربستان و امارات، را متهم به تلاش برای دخالت در امور خود و نادیده‌گرفتن حق حاکمیت ملی‌اش کرده‌است.ژان ایو لودریان، روز شنبه، در آغاز سفر خود به غرب آسیا، در دوحه، پایتخت قطر گفته است «فرانسه خواستار پایان یافتن اقدامات [تنبیهی] است؛ به‌ویژه اقداماتی که بر مردم قطر تاثیر گذاشته، و به طور مشخص بر خانواده‌های دوتابعیتی که اکنون از هم جدا شده‌اند».وزیر خارجه پس از دیدار با هم‌تای قطری خود، محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، در جمع خبرنگاران این گفته‌ها را بیان کرده‌است.

 

گزارش زنان روهینگیا از تجاوزگری نیروهای ارتش میانمار

به گزارش رویترز به نقل از خبرنگاران بین المللی که برای اولین بار وارد روستای راخین درشمال میانمار شده اند، زنان مسلمان این منطقه از ناپدید شدن همسران، مادران و یا فرزندان آن ها خبر دادند.روستای راخین از اکتبر گذشته صحنه اقدامات خشونت بار است،رویترز به نقل از ساربیدا مادر جوان مسلمان گزارش داد: پسرم تروریست نیست ، هنگام کشاورزی درسر زمین بازداشت شده است. این زن درحالیکه نوزادی شیرخواره را درآغوش خود داشت، سعی می کرد تا ازمیان زنان دیگر راه خود را باز کرده وخود را به خبرنگاران برساند وبه آن ها درباره علل غیرواقعی بازداشت همسرش بگوید.ارتش میانمار نوامبر گذشته به چند روستای محل سکونت اقلیت روهینگیا در منطقه مونگدو یورش برد.بنا به اعلام سازمان ملل ، حدود 75 هزار نفر از طریق مرزهای نزدیک به بنگلادش از اقدامات خشونت بار ارتش میانمار فرار کرده اند.بازپرسان سازمان ملل که با برخی از آوارگان دیدار کرده اند، گفتند که اتهاماتی چون ارتکاب جنایاتی چون تجاوز گروهی، آتش زدن منازل شهروندان و کشتار مردم متوجه نیروهای امنیتی میانمار است.

 

سپاه فضایی مستقل در آمریکا

دویچه وله» تشکیل سپاه فضایی مستقل در آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا ایجاد سپاه فضایی مستقل این کشور را تصویب کرد. قرار است که هزینه این سپاه فضایی از بودجه وزارت دفاع آمریکا تامین می‌شود. مجلس سنا از این طرح استقبال چندانی نکرده است.اکثریت اعضای مجلس نمایندگان آمریکا براین نظرند که ارتش این کشور در آینده در کنار نیروهای زمینی، دریایی، هوایی و تفنگدران دریایی خود باید نیرویی مخصوص حفاظت و کنترل فعالیت‌های نظامی در عرصه فضایی و ماهواره‌ای نیز داشته باشد.به گزارش خبرگزاری فرانسه به نظر نمی‌رسد این نیروی جدید به سرعت آماده شود و فعالیت خود را آغاز کند. گرچه این طرح در روز جمعه (۲۳ تیر/ ۱۴ ژوئیه) در مجلس نمایندگان به تصویب رسید، اما در مرحله بعدی باید سنای آمریکا نیز با این طرح موافقت کند. به گفته ناظران سیاسی اما به نظر می‌رسد این طرح بختی در سنا نداشته باشد، زیرا در برنامه سنا در بخش بودجه نظامی بودجه‌ای برای تشکیل چنین نیرویی منظور نشده است.

 

وحشت آمریکا از توان کره شمالی

دویچه وله» کارشناسان آمریکایی: کره شمالی قادر به ساختن چند بمب اتمی است

تحقیقات جدید مبتنی بر عکس‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهند که کره شمالی بیش از حدی که گمان می‌رفت، پلوتونیوم در اختیار دارد. این کشور می‌تواند آزمایش هسته‌ای دیگری انجام دهد. آمریکا در تیررس موشک‌های دوربرد این کشور است.کره شمالی برای تولید سلاح هسته‌ای به اندازه کافی پلوتونیوم تولید کرده است. تا کنون گمان نمی‌رفت که کره شمالی این مقدار پلوتونیوم در اختیار داشته باشد.
انتهای متن/

یکشنبه, 25 تیر 1396 ساعت 09:40

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید