بسته خبری دیده بان
از واکنش ها به اقتدار وزارت اطلاعات تا تلافی جویی کره علیه آمریکا

در پی اعمال تحریم های شدید شورای امنیت سازمان ملل متحد بر کره شمالی، این کشور آمریکا را تهدید به تلافی جویی به خاطر تنظیم این تحریم ها کرده است.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

کره، آمریکا را تهدید به تلافی جویی کرد

بی بی سی» کره شمالی در واکنش به تحریم‌ها آمریکا را تهدید به تلافی‌جویی کرد

صدای آمریکا» کره شمالی تهدید کرد | آمریکا: از تهدید پیونگ‌یانگ ترسی نداریم

رادیو فردا» کره شمالی در واکنش به تحریم‌های سازمان ملل تهدید به «اقدامات عملی» کرد

دویچه وله» کره شمالی: درباره برنامه هسته‌ای مذاکره نمی‌کنیم

رادیو فرانسه» کُرۀ شمالی اعلام کرد به رغم مجازات‌های شورای امنیت برنامۀ هسته‌ای خود را پیگیری می‌کند

یورونیوز» کره شمالی: آماده‌ایم به آمریکا درس جدی بدهیم

در پی اعمال تحریم های شدید شورای امنیت سازمان ملل متحد بر کره شمالی، این کشور آمریکا را تهدید به تلافی جویی به خاطر تنظیم این تحریم ها کرده است.در بیانیه ای که خبرگزاری دولتی "کی سی ان ای" منتشر کرده آمده است که این تحریم که روز شنبه به اتفاق آرا تصویب شد "نقض خشونت بار حاکمیت ملی ما" است.همزمان در روز دوشنبه کره جنوبی گفت که پیونگ یانگ پیشنهاد شروع مذاکرات را به عنوان تلاشی غیرصادقانه رد کرده است.تحریم های تازه با هدف کاهش درآمد صادراتی کره شمالی به میزان یک سوم اعمال می شود.شورای امنیت سازمان ملل در پی آزمایش های مکرر موشکی کره شمالی که باعث افزایش شدید تنش در شبه جزیره کره شده این تحریم ها را اعمال کرد.کره شمالی در اولین واکنش جدی خود در روز دوشنبه تاکید کرد که از برنامه جنجالی توسعه اتمی خود دست نخواهد کشید.

 

واکنش ها به اقتدار وزارت اطلاعات

بی بی سی» خبر فوری - وزارت اطلاعات ایران از دستگیری ۲۷ عضو داعش خبر داد

بی بی سی» دستگیری ۲۷ پیکارجوی وابسته به داعش که قصد حمله به شهرهای مذهبی را داشتند'

رادیو فردا» وزارت اطلاعات ایران از بازداشت «۲۷ عضو» گروه داعش خبر داد

دویچه وله» وزرات اطلاعات ایران: ۲۷ عضو داعش دستگیر شدند

یورونیوز» وزارت اطلاعات: ۲۷ عضو داعش را در ایران و خارج از کشور بازداشت کردیم

وزارت اطلاعات ایران می گوید ۲۷ پیکارجوی وابسته به (داعش) که قصد انجام حملاتی تروریستی در شهرهای مذهبی ایران را داشتند در داخل و خارج مرزها دستگیر کرده است.در بیانیه وزارت اطلاعات که روز دوشنبه منتشر شد آمده است این افراد "در تبادل اطلاعاتی با یکی از سرویس های منطقه" میسر و از آنها تعدادی سلاح جنگی کشف و ضبط شده است.وزارت اطلاعات از این کشور نام نبرد.براساس این بیانیه این افراد قصد داشتند سلاح‌ها را "با اختفا در لوازم خانگی به کشور منتقل کنند که در این خصوص ۱۰ نفر در مرکز هدایتی این گروه در آن سوی مرزها و ۱۷ نفر نیز در داخل کشور بازداشت شدند".وزارت اطلاعات می‌گوید قرار بوده که "۵ نفر از دستگیرشدگان عملیات داخل کشور را انجام داده و بقیه به عنوان عناصر تدارکاتی و پشتیبانی کننده گروه ایفای نقش کنند".براساس بیانیه در این عملیات سلاح هایی از افراد مظنون ضبط شد.

 

حامیان تروریست ، دیگران را تروریست می خوانند

بی بی سی» عربستان: طالبان یک گروه تروریستی است

سرپرست سفارت عربستان سعودی در کابل گفته که ریاض در حال حاضر طالبان را به چشم یک گروه "تروریستی مخالف دولت می‌بیند و این موقف رسمی دولت عربستان است".مشاری بن مزعل الحربی، سرپرست سفارت عربستان در گفت‌وگو با عبدالله الهام، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که قطر میزبان دفتر سیاسی طالبان است و به گفته او این میزبانی از ساختار سیاسی بیرون شده ‌است.او مدعی شد: "قطر رابطه طالبان را با کشورهای جهان و زمینه معامله و تمویل آنها را با این کشورها فراهم می‌کند. طالبان از طرف قطر تمویل و از راه دولت تروریست‌پرور ایران می‌گذرد. ما باورمندیم که دولت قطر از راه مذاکرات سیاسی و از طریق این دفتر بیشتر از طالبان حمایت مالی می‌کند."عربستان سعودی در زمان حاکمیت طالبان یکی از سه کشور جهان بود که رژیم طالبان را به عنوان دولت افغانستان به رسمیت می‌شناخت.

 

ادامه وضعیت بحرانی نتانیاهو

صدای آمریکا» دیدگاه: نتانیاهو در مظان سوء استفاده مالی؛ احتمال سقوط دولتش هنوز کم است

وارد آمدن اتهامات سوء استفاده مالی به نخست وزیر اسرائیل، و این احتمال قوی که او مورد بازپرسی رسمی پلیس قرار گیرد، بار دیگر اسرائیل را با یک بحران سیاسی روبرو ساخته و موجب جدال و حنجال شده است. بی تردید آینده سیاسی بنیامین نتانیاهو در خطر است، ولی رسیدگی به اتهامات و انجام محاکمه احتمالی، ممکن است ماه های متمادی و حتی یک سال و بیشتر به درازا بیانجامد. نخست وزیر اتهامات وارده را «خش خش حاشیه‌ای» خوانده و به رقیبان خود گفته است که در سفارش دادن لباس صدارت چندان شتاب نکنند.وارد آوردن اتهامات در مورد سوء استفاده مالی به نتانیاهو امر تازه ای نیست. در چهار سال اخیر انواع ادعاها در این زمینه مطرح شده و حتی همسر او سارا و پسر ارشدش یائیز مورد اتهاماتی قرار گرفتند که باطل شد. خانم سارا از جمله متهم شده بود که بازدریافت پس دادن بطری های نوشابه مصرف شده از بقالی، به صندوق دولتی بازگردانیده نشده است.ولی این بار به نظر می رسد که احتمالات علیه نتانیاهو جدی است. گرچه، این دادگاه است که در صورت ارائه ادعا نامه دادستان، باید میران درستی یا نادرستی آن ها را تعیین کند.

 

نگرانی رادیو فردا از وضعیت شورشیان

رادیو فردا» «افزایش» حملات ارتش سوریه به آخرین پایگاه شورشیان در اطراف دمشق

بنا بر گزارش‌ها ارتش سوریه حملات هوایی خود به آخرین محل عمده حضور شورشیان مخالف بشار اسد در اطراف دمشق، را افزایش داده‌است. خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان می‌گوید آتش‌باری‌های اخیر، «شدیدترین» حملات در دو ماه گذشته هستند.ارتش سوریه، از کوه قاسیون، که در شمال دمشق قرار دارد و مشرف به پایتخت است، منطقه «جوبر» را زیر آتش توپخانه گرفته‌است. جوبر از تقسیمات اداری وابسته به دمشق است و در حاشیه شرقی آن، در دو کیلومتری دیوار قدیمی پایتخت قرار دارد.گزارش شده‌است که این حملات بر آتش‌بس مورد حمایت روسیه در غوطه شرقی تاثیر گذاشته‌است. سوریه و روسیه در پایان تیر ماه به‌طور جداگانه از برپایی آتش‌بس در غوطه شرقی دمشق خبر داده‌ بودند. غوطه شرقی یکی از مناطق چهارگانه در طرح «کاهش درگیری» در جریان مذاکرات روسیه، ترکیه و ایران است.
انتهای متن/

سه شنبه, 17 مرداد 1396 ساعت 09:33

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید