بسته خبری دیده بان
از واکنش رسانه ها به درگذشت آقای هاشمی رفسنجانی تا رو شدن اسناد رشوه گیری نتانیاهو

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، در سن ۸۲ سالگی به دلیل ایست قلبی درگذشت.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

واکنش رسانه ها به درگذشت آقای هاشمی رفسنجانی

بی بی سی» اکبر هاشمی رفسنجانی درگذشت

صدای آمریکا» اکبر هاشمی رفسنجانی به علت سکته قلبی درگذشت

رادیو فردا» هاشمی رفسنجانی از بنیانگذاران جمهوری اسلامی درگذشت

العربیه» هاشمی رفسنجانی درگذشت

اسپوتنیک» اکبر هاشمی رفسنجانی درگذشت

رادیو زمانه» اکبر هاشمی رفسنجانی درگذشت

دویچه وله» اعلام سه روز عزای عمومی به خاطر درگذشت هاشمی رفسنجانی

رادیو فرانسه» اکبر هاشمی رفسنجانی، چهرۀ «محافظه کار، میانه رو و واقع گرای» جمهوری اسلامی

یورونیوز» علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور پیشین ایران درگذشت

آناتولی» عقل دانای حکومت ایران پس از انقلاب سال 1979 درگذشت

اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، در سن ۸۲ سالگی به دلیل ایست قلبی درگذشت. آیت‌الله خامنه‌ای در پیام تسلیت او را "رفیق دیرین" خوانده و هیات دولت سه روز عزای عمومی اعلام کرده است. اعلام شد که آقای هاشمی به دلیل عارضه قلبی به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شده است. کم‌تر از یک ساعت بعد، خبر درگذشت او تایید شد.محمد حاجی آقاجانی، معاون درمان وزیر بهداشت، در گفت‌وگو با تلویزیون ایران، دلیل مرگ را "ایست قلبی" اعلام کرده است.هیات دولت سه روز عزای عمومی اعلام کرده و گفته روز سه‌شنبه که مراسم خاکسپاری او برگزار می‌شود، تعطیل عمومی خواهد بود.خانواده او اعلام کرده‌اند که آقای هاشمی در قم دفن خواهد شد.

 

ایرباس آخر هفته وارد می شود

بی بی سی» نخستین ایرباس 'به نام ایران ثبت شد و آخر هفته وارد می‌شود'

صدای امریکا» نخستین ایرباس خریداری شده به مالکیت ایران در آمد، بوئینگ در پی جلب رضایت ترامپ است

دویچه وله» نخستین هواپیمای ایرباس بزودی به ایران تحویل داده می‌شود

به گفته مدیر عامل همانخستین ایرباس از ۱۰۰ فروند هواپیمای خریداری شده توسط ایران به طور رسمی ثبت شده و "آخر این هفته وارد ایران می‌شود".

مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران (هما) در گفت‌و‌گو به خبرگزاری دولتی ایران گفته است که "اکنون همکاران ما به همراه خلبان و کمک خلبان در فرانسه حضور دارند تا پس از انجام مراحل تحویل، هواپیما را به ایران انتقال دهند."به گزارش خبرگزاری‌های ایران بر اساس گواهی‌نامه ثبت هواپیماهای جدید، سازمان هواپیمایی یک فروند ایرباس ۳۲۱ را با شماره سریال ۷۴۱۸ به نام ایران‌ایر به ثبت رسانده است.این هواپیما نخستین هواپیمای مسافرتی است که پس از نزدیک به چهار دهه، به طور مستقیم از شرکت‌های هواپیماساز خریداری و ثبت می‌شود.

 

اسناد رشوه گیری نتانیاهو رو شد

بی بی سی» پرونده رشوه‌گیری نتانیاهو؛ 'پلیس یک نوار صوتی در اختیار دارد'

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در ارتباط با ادعاهای مربوط به فساد مالی و دریافت رشوه، تحت فشار بیشتری قرار گرفته است. یک روزنامه اسرائیلی گزارش کرده که پلیس نواری صوتی در اختیار دارد که این ادعا را تایید می‌کند.روزنامه اسرائیلی هاآرتص در گزارشی گفته است که پلیس نواری صوتی در اختیار دارد که در آن آقای نتانیاهو تلفنی با یک تاجر درباره موضوعی صحبت می کند که هر دو طرف از آن سود خواهند برد. از این تاجر نامی برده نشده است.آقای نتانیاهو تاکنون دوبار در ارتباط با اتهام فساد مالی تحت بازجویی قرار گرفته است.

 

مخالفت با حضور پ.ک.ک در شنگال

آناتولی» یلدریم: با حضور پ.ک.ک در شنگال اصلا موافق نیستیم

نخست وزیر ترکیه تاکید کرد به هیچ وجه حملات پ.ک.ک از خاک عراق به سوی کشورمان را تحمل نمی‌کنیم و با حرکت این گروه تروریستی به سوی غرب و لانه‌گرفتن آنها در منطقه شنگال نیز اصلا موافق نیستیم.

بنعلی یلدریم، نخست وزیر ترکیه طی کنفرانس مشترک مطبوعاتی با مسعود بارزانی، رئيس اداره محلی کرد عراق در اربیل اظهار داشت: "به هیچ وجه حملات پ.ک.ک از خاک عراق به سوی کشورمان را تحمل نمی‌کنیم. هرکاری که لازم باشد در این زمینه انجام خواهیم داد. با حرکت این گروه تروریستی به سوی غرب و لانه‌گرفتن آنها در منطقه شنگال اصلا موافق نیستیم".حضور پ.ک.ک در شنگال این یک مسئله امنیتی برای ترکیه و همچنین شما، عراق و دولت مرکزی است. به همین دلیل نیازمند یک کار مشترک هستیم. این امر را به دوستان اروپایی و آمریکایی نیز می‌گوییم.هرگز این بهانه که "حضور پ.ی.د در منطقه سوریه، چیزی است که اتفاق افتاده است" را نخواهیم پذیرفت. پیشمرگه‌های این گروه اعراب منطقه را آواره و به نوعی آن را اشغال کرده‌اند. هر چقدر هم عنوان کار خود را تغییر دهند ما نسبت به ماهیت آنها آگاهی داریم. اینها فروع پ.ک.ک هستند. با تغییر نام اساس و بنیان خود را نمی‌توانید تغییر دهید؛ پ.ک.ک برابر است با پ.ی.د و ی.پ.گ.گروه‌های تروریستی داعش، پ.ک.ک و فتو علاوه بر ترکیه، مسئله تمام منطقه، از جمله عراق و سوریه نیز هستند.از همکاری شما برای تعطیلی مدارس فتو در اربیل تشکر می‌کنم. حساسیت ما بدر مورد روند تحصیلی دانش آموزان کاملا واضح و روشن است، اما عناصر این گروه تروریستی از جمله مدیر و صاحبان این مدارس باید تصفیه شوند.

 

تهدید وزیر اول اسکاتلند به برگزاری همه پرسی استقلال

یورونیوز» وزیر اول اسکاتلند: در تهدید به برگزاری مجدد همه پرسی استقلال جدی هستم

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا می گوید طی هفته های آتی استراتژی کشورش در زمینه خروج از اتحادیه اروپا را مشخص خواهد کرد.نخست وزیر بریتانیا در سخنان روز یکشنبه خود ضمن رد درخواست ها برای ارائه جزئیات بیشتر در مورد راهبرد خود در مذاکرات برکسیت، اجبار در انتخاب بین کنترل مهاجرت به کشورش و به دست آوردن یک توافق تجاری مناسب با اتحادیه اروپا را رد کرد.ترزا می، نخست وزیر بریتانیا می گوید: «فکر می کنم درست نیست که به آن تنها به عنوان دو راهی نگاه کنیم. به این معنا که یا بر روی مهاجرت به کشور کنترل کامل خواهیم داشت و یا توافق تجاری مناسبی به دست خواهیم آورد.

من به آن به عنوان یک دو راهی نگاه نمی کنم. خارج از اتحادیه اروپا ما قادر به کنترل مهاجرت به کشور خواهیم بود و علاوه بر این خواهیم توانست مقرراتی برای افرادی را که از کشورهای اتحادیه اروپا به بریتانیا می آیند، وضع کنیم. ما همچنین در چارچوب توافق برکسیت تلاش خواهیم کرد که بهترین توافق ممکن در زمینه روابط تجاری با اتحادیه اروپا را به دست آوریم.»از سوی دیگر نیکولا استروژن، وزیر اول اسکاتلند نیز روز یکشنبه تاکید کرد که تهدید وی در زمینه برگزاری دومین همه پرسی استقلال اسکاتلند جدی است.نیکولا استروژن، وزیر اول اسکاتلند می گوید: «اشتباه بزرگی مرتکب می شوند اگر تصور می کنند که من تهدید توخالی می کنم. زیرا اگر بررسی کنید دو سال پس از آنکه به اسکاتلند در جریان همه پرسی استقلال گفته شد "بریتانیا را ترک نکنید بلکه آن را رهبری کنید"، ما اکنون در موقعیت فعلی هستیم. ما رای دادیم که در اتحادیه اروپا باقی بمانیم و به ما گفته شد که رای "نه" تنها راهی است که می توانیم در این اتحادیه بمانیم و حالا در آستانه خروج از اتحادیه اروپا قرار داریم. اکنون این شرایط سوال اساسی تری را پیش روی اسکاتلند قرار می دهد.»

 

کشته شدن 4 سربازان صهیونیست با کامیون

یورونیوز» در حمله با استفاده از کامیون در بیت المقدس چهار سرباز اسرائیلی کشته شدند

بی بی سی» کامیونی در بیت‌المقدس سربازان اسرائیلی را زیر گرفت

صدای آمریکا» یک کامیون تعدادی از سربازان اسرائیلی را در اورشلیم زیر گرفت

دویچه وله» حداقل ۱۹ کشته و زخمی در حمله با کامیون در شرق بیت‌المقدس

رادیو فرانسه» در اثر حمله یک کامیون در بیت المقدس ۴ سرباز اسرائیلی کشته شدند

در حمله یک مهاجم به عابران پیاده در بیت المقدس که با استفاده از کامیون صورت گرفت، دستکم چهار سرباز اسرائیلی کشته و ۱۵ نفر مجروح شدند. حال یکی از مجروحان این حادثه وخیم گزارش می شود.پلیس اسرائیل از این حادثه به عنوان "حمله ای عمدی" و "تروریستی" نام برد. بنا به اعلام پلیس سه سرباز زن و یک سرباز مرد که همگی بیست و چند ساله بوده اند، در این حادثه کشته شده اند.میکی روزنفلد، سخنگوی پلیس بیت المقدس می گوید: «فرد مظنون کامیون خود را به سمت منطقه ای که اتوبوس های زیادی در آن قرار داشت هدایت کرد. مسافران اتوبوس در حال پیاده شدن بودند. بیش از ۱۰ نفر مجروح شدند. واحدهای ویژه گشت زنی و پلیس در محل حادثه حاضر شدند و همچنان در حال تلاش هستند. پزشکی قانونی و نیروهای ویژه گشت زنی در محل حضور دارند. به دنبال حمله تروریستی صبح امروز تدابیر امنیتی در بیت المقدس تشدید شده است.»بنا به اعلام پلیس اسرائیل راننده این کامیون مورد اصابت گلوله قرار گرفته و کشته شده است. هر چند هویت راننده کامیون از سوی پلیس اسرائیل اعلام نشده اما به گفته مقامات فلسطینی راننده این کامیون یک فلسطینی ساکن شرق بیت المقدس بوده است.
انتهای متن/

دوشنبه, 20 دی 1395 ساعت 08:35

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید