بسته خبری دیده بان
از واکنش به هشدار فرمانده سپاه تا ادامه تظاهرات مخالفان استقلال در بارسلون

فرمانده کل سپاه پاسداران ایران، هشدار داده است که اگر آمریکا تحریم‌های جدید علیه سپاه پاسداران ایران را اجرا کند، "باید پایگاه‌های منطقه‌ای خود را تا شعاع ۲ هزار کیلومتری برد موشک‌های ایران منتقل کند."

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

بعد تهدیدکره، تهدیدات برجامی ایران

بی بی سی» ترامپ: با ایران مانند 'بازیگر بد' برخورد خواهد شد

صدای آمریکا» رئیس جمهوری آمریکا: با ایران مانند یک بازیگر بد رفتار خواهد شد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، ایران را متهم کرده که بر خلاف توافقش با قدرت‌های جهانی، روابط و مبادلاتی با کره شمالی داشته که با روح برجام در تضاد است.آقای ترامپ در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی مذهبی به نام ترینیتی گفته است: "ایران به کره شمالی کمک مالی می‌کند و با این کشور مبادلات نامناسب دارد. هرچند ممکن است بگویید این موضوع ارتباطی با توافق هسته‌ای ندارد، اما به نظر من کاملا با روح توافق (برجام) در تضاد است."به دنبال چند آزمایش موشکی و هسته‌ای، روابط کره شمالی و آمریکا در چند هفته گذشته بسیار پرتنش شده است. در همین حال انتقادهای تند دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران این تردید را ایجاد کرده که آمریکا از برجام خارج شود.دونالد ترامپ در پاسخ به سوال مایک هاکبی در ترینیتی، تهران را "بازیگری بد" در صحنه بین‌الملل خوانده و تهدید کرده که در آینده نزدیک با ایران مثل یک "بازیگر بد" برخورد خواهد کرد.مایک هاکبی، فرماندار سابق ایالت آرکانزاس و از منتقدان توافق هسته‌ای با ایران در دولت باراک اوباما، برنامه‌ای هفتگی در شبکه مذهبی ترینیتی دارد که شنبه شب پخش می‌شود.آقای ترامپ در این مصاحبه بار دیگر از توافق هسته‌ای ابراز نارضایتی کرده است.

 

ادامه تظاهرات مخالفان استقلال در بارسلون

بی بی سی» تظاهرات مخالفان استقلال در بارسلون اسپانیا

صدای آمریکا» نخست وزیر اسپانیا: اسپانیا یک پارچه باقی خواهد ماند

رادیو فردا» صدها هزار تن در بارسلون در مخالفت با جدایی کاتالونیا راهپیمایی کردند

دویچه وله» راهپیمایی صدها هزار نفر در بارسلون علیه جدایی کاتالونیا

یورونیوز» مخالفان استقلال کاتالونیا در بارسلون تظاهرات کردند

یورونیوز» از گزینه تعلیق خودمختاری کاتالونیا تا چالش‌های پیش‌روی جدایی‌طلبان

هزاران نفر در شهر بارسلون، مرکز منطقه خودمختار کاتالونیا، به خیابان آمده‌ و خواهان حفظ یکپارچگی اسپانیا و لغو نتیجه همه پرسی استقلال کاتالونیا شده اند.شرکت کنندگان در راهپیمایی روز یکشنبه (۸ اکتبر) پرچم‌های اسپانیا و کاتالونیا را در دست داشتند. آن‌ها پلاکاردهایی حمل می کردند که در آن نوشته شده بود "ما با همدیگر قوی تر هستیم" و "کاتالونیا اسپانیاست."این بزرگ ترین گردهمایی در حمایت از باقی ماندن کاتالونیا در اسپانیاست که در هفته های اخیر برگزار می شود. تخمین زده می شود که حداقل ۳۵۰ هزار نفر به خیابان آمده باشند.روز شنبه نیز در سایر شهرهای اسپانیا راهپیمایی‌های در حمایت از وحدت و حفظ تمامیت ارضی اسپانیا برگزار شده بود.همه پرسی استقلال کاتالونیا هفته گذشته برگزار شد. حدود ۴۳ درصد از مجموع دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در آن شرکت کردند که ۹۰ درصد آن ها به جدایی از اسپانیا رای دادند.دولت اسپانیا هشدار داده است که اجازه نمی دهد کاتالونیا از اسپانیا جدا شود.

 

واکنش ها به هشدار فرمانده سپاه به امریکا

بی بی سی» هشدار شدید فرمانده سپاه پاسداران ایران به آمریکا

یورونیوز» فرمانده سپاه برای آمریکا خط و نشان کشید

دویچه وله» جعفری: اجرای تحریم‌های جدید را معادل خروج آمریکا از برجام می‌دانیم

سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران، هشدار داده است که اگر آمریکا تحریم‌های جدید علیه سپاه پاسداران ایران را اجرا کند، "باید پایگاه‌های منطقه‌ای خود را تا شعاع ۲ هزار کیلومتری برد موشک‌های ایران منتقل کند."به گزارش سپاه نیوز، سرلشکر جعفری در جلسه شورای راهبردی سپاه گفته که اگر دولت آمریکا سپاه پاسداران ایران را یک سازمان "تروریستی" بخواند، سپاه پاسداران هم "ارتش آمریکا را در سراسر جهان بویژه در منطقه خاورمیانه، همسنگ داعش درنظر خواهد گرفت."وی تأکید کرده است که ایران اعمال تحریم‌های تازه در چارچوب "قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها" موسوم به قانون کاتسا را به منزله "خروج یک جانبه آمریکا از برجام" تلقی خواهد کرد.این قانون علیه ایران، روسیه و کره شمالی به تصویب کنگره آمریکا رسیده و دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور روز دوم اوت آن را امضاء کرده است.بعضی رسانه‌های آمریکایی نوشته‌اند که آقای ترامپ قصد دارد از تأیید پایبندی ایران به برجام خودداری کند و برای اعمال فشار بر ایران، سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد.سرلشکر جعفری گفته: "ایران از فرصت رفتار احمقانه دولت ترامپ با برجام برای ایجاد جهش در برنامه‌های موشکی، منطقه‌ای و دفاعی متعارف خود استفاده خواهد کرد."

 

معترضان به خشونت‌های پلیس آمریکا

رادیو زمانه» فعالان سیاه‌پوست ضدنژادپرستی، هدف اصلی پلیس ضدتروریسم آمریکا

بر اساس گزارش لورفته‌ای از بخش ضدتروریسم پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)، فعالان سیاه‌پوست تهدیدی خشونت‌بار و جدی برای امنیت داخلی آمریکا در نظر گرفته شده اند؛ آن هم در زمانی که نگرانی از خشونت نژادپرستان و برتری‌طلبان سفیدپوست در ایالات متحده افزایش یافته. یک هفته پیش از آن نیز یک مرد سفید ده‌ها تن را در لاس‌وگاس با شلیک گلوله از پای درآورد.معترضان به خشونت‌های پلیس آمریکا – پرچم‌نوشته: «وحشی‌گری نژادپرستانه پلیس را متوقف کنید»به گزارش نشریه «فارن‌ پالیسی» که به نسخه‌ای از این گزارش دست یافته است، «واحد تحلیل تروریسم داخلی» مسئول ارائه این تحلیل است. در این گزارش آمده که «طبق ارزیابی‌های اف‌بی‌آی، احتمال زیادی وجود دارد که نظرات افراطی درباره خشونت پلیس علیه آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار به افزایش خشونت‌های مهلک و انتقام‌جویانه و برنامه‌ریزی‌شده علیه مأموران پلیس بینجامد.»توسل مأموران پلیس به خشونت بیش‌ازحد، به‌ویژه در مواجهه با مظنونان غیرسفیدپوست و تبرئه این مأموران در دادگاه‌های رسیدگی به اعمال خشونت‌بار آنها،‌ انتقادهای بسیاری را متوجه نظام قضائی و پلیسی آمریکا کرده است.فعالان مدنی و حقوق بشر از وجود «تبعیض نژادی نظام‌مند» در این دستگاه‌ها انتقاد می‌کنند.

 

اردوغان غرب را به حمایت از تروریست ها متهم کرد

اسپوتنیک» طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت: کشورهای غربی از تروریست های داعش و القاعده، حزب کارگران کردستان و جنبش اپوزیسیون فتح الله گولن حمایت می کنند.

طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت: "کشورهای غربی از تروریست های داعش و القاعده، حزب کارگران کردستان و جنبش اپوزیسیون فتح الله گولن حمایت می کنند."او افزود: در تمامی این گروه ها شما می توانید سایه غرب را ببینید. همه آنها به غرب پناه می برند، جنبش گولن کجاست؟ آن هم در غرب است. این گروه ها حمایت های بسیار جدی از غرب دریافت می کنند.
انتهای متن/

دوشنبه, 17 مهر 1396 ساعت 09:23

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید