بسته خبری دیده بان
از واکنش به تصویر رهبر انقلاب تا تلاش های دیپلماتیک برای حفظ برجام

بی بی سی نوشت؛ انتشار عکسی از رهبر ایران در نمایشگاه کتاب امسال در تهران مورد توجه رسانه‌های خارج از این کشور قرارگرفته است.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

 

واکنش به تصویر رهبر انقلاب در نمایشگاه کتاب

بی بی سی» عکس رهبر ایران در نمایشگاه کتاب: آیا خامنه‌ای به ترامپ طعنه زده؟

انتشار عکسی از آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در نمایشگاه کتاب امسال در تهران مورد توجه رسانه‌های خارج از این کشور قرارگرفته و برخی گمانه‌زنی کرده‌اند که "شاید رهبر ایران دونالد ترامپ را به سخره" گرفته است.در این عکس که حساب رسمی رهبر ایران در شبکه اجتماعی اینستاگرام آن را منتشر کرده، آیت الله خامنه‌ای در حالی دیده می‌شود که نسخه‌ای از ترجمه فارسی کتاب "آتش و خشم" نوشته مایکل وولف را در دست دارد.کتابی که انتشار آن با جنجال خبری بزرگی در آمریکا و سایر نقاط جهان همراه شد و در آن نویسنده آمریکایی بارها شخصیت و مدیریت رئیس‌جمهور ایالات متحده را به نحوی توصیف کرد که بسیاری آن را "هرج و مرج در کاخ‌سفید و عدم تعادل روانی دونالد ترامپ" تعبیر کردند.

 

انتخابات پارلمان و رئیس جمهوری اقلیم

صدای آمریکا»انتخابات پارلمان و رئیس جمهوری اقلیم خودمختار کردستان عراق ۸ مهر برگزار می‌شود

یک روزنامه اقلیم کردستان عراق نوشته است نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم روز ۳۰ سپتامبر (۸ مهر) را روز برگزاری انتخابات تعیین کرده است.روز رای گیری، مردم این منطقه نمایندگان پارلمان و رئیس جمهوری جدید اقلیم کردستان عراق را انتخاب می‌کنند.از سال ۱۹۹۱ که آمریکا، صدام حسین را وادار کرد نیروهایش را از کردستان عراق خارج سازد، این منطقه از خودمختاری برخوردار بوده است.روز شنبه نیز انتخابات سراسری فدرال عراق برگزار خواهد شد که نمایندگان پارلمان مرکز انتخاب می شوند. پارلمان سپس نخست وزیر را تعیین می کند.

 

درخواست فشار جهانی علیه ایران

کاخ سفید: وقت افزایش فشار جهانی برای تغییر رفتار خطرناک ایران است

کاخ سفید روز جمعه در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از فعالیت‌های بی ثبات کننده سپاه پاسداران ایران در منطقه خاور میانه، از کشورهای «مسئولیت پذیر» خواست فشار جهانی را برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی افزایش دهند.

 

تلاش های دیپلماتیک برای حفظ برجام

بی بی سی» تشدید تحرک رهبران اروپا برای حفظ برجام

بی بی سی» ژنرال آمریکایی: برجام رفتار ایران در منطقه را عوض نکرد

رادیو فردا» «توافق» دونالد ترامپ و ترزا می برای گفت وگو درباره تحریم های ایران

رادیو فردا» فرانسه می‌گوید پیشنهادات جدیدی درباره برجام ارائه می‌کند

رادیو زمانه» موگرینی: اتحادیه اروپا مصمم است برجام را حفظ کند

رادیو فرانسه» وزیر اقتصاد فرانسه درباره تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا علیه ایران: اروپا باید برای دفاع از استقلال‌ اقتصادی خود به پا خیزد

دویچه وله» مرکل: ترامپ اعتماد به نظم بین‌المللی را خدشه‌دار می‌کند

آناتولی» مرکل: خروج آمریکا از برجام به نظم جهانی لطمه می زند

تلاش های دیپلماتیک در بالاترین سطح رهبران اروپا برای جلوگیری از فروپاشی توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی شکل گرفته است. آنگلا مرکل با ولادیمیر پوتین گفتگو کرده و ترزا می با دونالد ترامپ تماس گرفته است. همزمان فرانسه در انتقادی تند گفته اروپا نباید هزینه تصمیم آمریکا را بپردازد.این تلاش ها که سه روز پس از اعلام رسمی خروج آمریکا از برجام شدت گرفته همزمان شده با افزایش نگرانی از بازگشت تحریم‌های اقتصادی علیه ایران که به زودی آغاز خواهد شد و دامنه آنها اقتصاد اروپا را هم خواهد گرفت.به همین دلیل، روز جمعه (۱۲ مه) برونو لومر، وزیر بازرگانی فرانسه ضمن "غیرقابل قبول" خواندن تحریم‌های آمریکا گفته کشورها به نظر اقتصادی "استقلال" دارند و با کشورهای اروپایی نباید مثل دولت‌های وابسته رفتار کرد؛ دولت‌هایی که راه را باز می‌کنند تا آمریکا پلیس اقتصاد جهان باشد.فرانسه که صدای انتقاد وزرایش بسیار بلند شده از اتحادیه اروپا خواسته تدابیری اتخاذ کند که با بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، حوزه یورو لطمه نبیند.

 

حملات علیه اقلیت قومی هزاره

بی بی سی» رئیس دیوان عالی پاکستان حملات علیه اقلیت قومی هزاره را "پاکسازی قومی" خواند

ثاقب نثار، رئیس دیوان عالی پاکستان حملات علیه اقلیت قومی هزاره در این کشوررا "پاکسازی قومی" توصیف کرده است.او در جریان دادرسی در مورد قتل های اخیر در استان بلوچستان گفت که دادگاه خشونت علیه اقلیت هزاره را شدیدا محکوم می کند. حملات مکرر و هدفمند علیه هزاره‎های پاکستان، که صدها قربانی گرفته، شماری از آنها را مجبور به فرار از این کشور کرده است.پلیس گفته است در طی چهار ماه گذشته در حملات هدفمندانه ۹ عضو اقلیت شیعه هزاره کشته شده‌اند، در حالی که صدها تن از آنها طی چند سال گذشته در بمب گذاری‌های انتحاری و حملات با استفاده از سلاح گرم جان خود را از دست داده اند.
انتهای متن/

شنبه, 22 ارديبهشت 1397 ساعت 09:01

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید