بسته خبری دیده بان
از واکنش‌ها به دیدار ترامپ-کیم تا پایان گروگان گیری در پاریس

رهبران آمریکا و کره‌شمالی در سنگاپور در حالی از سوی رهبران جهان با استقبال روبرو شده که در داخل آمریکا هنوز بسیاری از نامشخص بودن جزئیات توافق اولیه و مبهم بودن سرنوشت نهایی آن سخن می‌گویند.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

واکنش‌ها به دیدار ترامپ-کیم

بی بی سی» واکنش‌ها به دیدار ترامپ-کیم؛ 'موفقیت بدون قطعیت'

صدای آمریکا» رهبر کره شمالی خلع سلاح هسته‌ای را پذیرفت؛ بخش‌هایی از محتوای سند مشترک

رادیو فردا» واکنش‌های جهانی به دیدار ترامپ و کیم

رادیو زمانه» واکنش‌ها به توافق خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی: همه راضی‌اند جز ایران

دویچه وله» واکنش‌های جهانی به دیدار ترامپ و رهبر کره شمالی

آناتولی» واکنش مسکو به دیدار روسای جمهور آمریکا و کره شمالی

رادیو فرانسه» واکنش‌های مثبت جهانی به دیدار تاریخی دونالد ترامپ و کیم جونگ اون

اسپوتنیک» توافق آمریکا و کره شمالی برای یافتن نظامیان گم شده آمریکایی

یورونیوز» واکنش‌های جهانی به دیدار ترامپ و کیم جونگ اون

دیدار تاریخی دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبران آمریکا و کره‌شمالی در سنگاپور در حالی از سوی رهبران جهان با استقبال روبرو شده که در داخل آمریکا هنوز بسیاری از نامشخص بودن جزئیات توافق اولیه و مبهم بودن سرنوشت نهایی آن سخن می‌گویند.تنها ساعتی پس از این دیدار که هزاران دوربین تلویزیونی لحظه به لحظه شکل‌گیری آن را به طور زنده پخش کردند، چین، ژاپن و کره‌جنوبی که همگی در همسایگی کره‌شمالی قرار دارند و سرنوشت‌شان به آینده این مذاکرات گره خورده، از دیدار آقایان ترامپ و کیم به عنوان یک "فصل جدید در تاریخ" شبه جزیره کره استقبال کردند.با وجود این، سخنگوی دولت کره‌جنوبی گفته "مفهوم دقیق و نیت" آنچه آقای ترامپ گفته "باید دقیقا بررسی شود".

 

اتحاد مقتدی صدر و هادی عامری

بی بی سی» اتحاد مقتدی صدر و هادی عامری برای تشکیل دولت آینده عراق

رادیو فردا» توافق مقتدا صدر و هادی العامری بر سر تشکیل ائتلاف در پارلمان عراق

یورونیوز» عراق؛ مقتدی صدر و هادی العامری ائتلاف کردند

مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه عراقی و هادی عامری، رئیس سپاه بدر و متحد حکومت ایران، پس از چند هفته مذاکرات فشرده از اتحاد دو ائتلاف خود برای تشکیل دولت آینده عراق خبر داده اند.این خبر سه شنبه (۱۲ ژوئن) در یک نشست خبری مشترک پس از دیدار مقتدی صدر و هادی عامری در شهر نجف اعلام شد.مقتدی صدر در این نشست گفت: "دیدار ما بسیار مثبت بود. ما برای پایان دادن به رنج این کشور و مردم آن دیدار کردیم. اتحاد جدید ما ملی است."به این ترتیب، این دو جناح اکنون ۱۰۱ کرسی پارلمان عراق را در کنترل خود دارند. آنها که برای کسب اکثریت و تشکیل دولت بعدی به حداقل ۶۴ کرسی دیگر نیاز دارند، خواهان پیوستن سایر جناح ها به ائتلاف تازه شدند.مقتدی صدر رهبر ائتلاف سائرون و طرفدار سیاست خارجی مستقل از جمله فاصله گرفتن از ایران است. او در ظرف سال های گذشته کارزار شدیدی را علیه "فساد" و دولت هدایت کرد. ائتلاف مقتدی صدر توانست با کسب ۵۴ کرسی از ۳۲۸ کرسی مجلس عراق در رتبه اول قرار بگیرد.

 

هشدار حسن روحانی به همتای فرانسوی

بی بی سی» هشدار حسن روحانی به همتای فرانسوی در مورد برجام

رادیو فردا» حسن روحانی: ماندن در برجام بدون استفاده از امتیاز این توافق امکان‌پذیر نیست

دویچه وله» روحانی خواستار راه‌حل عملی مکرون برای نجات برجام شد

یورونیوز» تماس تلفنی یک ساعته روحانی و مکرون برای حفظ برجام

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در یک گفتگوی تلفنی با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، درباره "محدودیت زمانی برای ارائه راه حل‏های عملی" قدرت های بزرگ در مورد حفظ برجام صحبت کرده و از احتمال خروج جمهوری اسلامی از توافق هسته ای خبر داده است.به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسن روحانی از اظهارات مقامات اروپایی که در پی خروج آمریکا از برجام بر حفظ آن تاکید کرده اند ابراز خشنودی کرده و در عین حال گفته است که بیانیه ها و اظهارات آنها باید "با اقدامات و راه حل های عملی و ملموس جهت جبران بهره مندی ایران از منافع ماندن در برجام همراه باشد."او افزود: "اگر ایران نتواند از امتیاز این توافق استفاده کند، عملا ماندن در آن، امکان پذیر نخواهد بود."

 

پایان گروگان گیری در پاریس

بی بی سی» پلیس فرانسه از پایان واقعه گروگان گیری در پاریس خبر داد

صدای آمریکا» یک گروگانگیر در پاریس خواستار تماس با سفارت ایران شد؛ پلیس او را دستگیر کرد

رادیو فردا» پایان گروگان‌گیری در پاریس با بازداشت مهاجم و آزادی گروگان‌ها

العربیه» گروگانگیری مرد مسلح در پاریس با هدف تماس با سفارت ایران

یورونیوز» بازداشت گروگانگیر پاریس؛ گروگانها آزاد شدند

العربیه» ترامپ و اون «سندی مهم» شامل خلع سلاح اتمی کره شمالی امضا کردند

دویچه وله» پلیس پاریس یک مرد گروگان‌گیر را دستگیر کرد

اسپوتنیک» گروگانگیر در پاریس، خواستار ارتباط با سفارت ایران شد

پلیس فرانسه از پایان واقعه گروگان گیری در مرکز شهر پاریس خبر داده است. مقامات پلیس می گویند دو گروگان - که روی یکی از آنها بنزین ریخته شده بود - را نجات داده و گروگان گیر مسلح را هم دستگیر کرده اند.هویت، سن و تابعیت مهاجم هنوز رسما اعلام نشده است؛ پیشتر رسانه‌ها به نقل از پلیس گزارش داده بودند که او خواهان تماس با سفارت ایران در پاریس بوده است.حادثه بعد از ظهر سه شنبه در دفتر یک شرکت در منطقه ۱۰ پاریس رخ داد.

 

اظهارات سعد حریری درباره سردار سلیمانی

بی بی سی» سعد حریری اظهارات قاسم سلیمانی را 'تاسف‌بار و دخالت ایران در امور لبنان' خواند

بی بی سی» سود و زیان سخنان قاسم سلیمانی درباره انتخابات لبنان

رادیو فرانسه» سعد حریری اظهارات قاسم سلیمانی درباره انتخابات لبنان را "تاسف‌بار" و "مداخله‌جویانه" خواند

سعد حریری، نخست وزیر لبنان از اظهارات سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره انتخابات پارلمانی این کشور انتقاد کرده و آن را تاسف بار خوانده است.فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تحلیل انتخابات پارلمانی لبنان آن را یک رفراندوم خوانده و گفته بود حزب الله لبنان "از حزب مقاومت به دولت مقاومت تبدیل شد".نخست وزیر لبنان در واکنش به آقای سلیمانی اظهارات او را "تاسف بار" و" دخالت در امور داخلی لبنان" توصیف کرده و گفته است این اقدام "نه به نفع ایران است نه به نفع لبنان و نه به نفع منطقه".در جریان انتخابات اخیر در لبنان که اخیرا پس از ۹ سال در این کشور برگزار شد، حزب الله و متحدانش توانسته اکثریت کرسی های پارلمان را به دست بیاورند.

 

رای مجلس کانادا به توقف مذاکرات

رادیو فردا» رای مجلس کانادا به توقف مذاکرات برای از سرگیری روابط با ایران

مجلس عوام کانادا روز سه شنبه ۲۲ خردادماه طرح توقف کلیه مذاکرات با ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک را تصویب کرد. طبق این مصوبه، همچنین سپاه پاسداران ایران در «فهرست گروه‌های تروریستی» قرار می‌گیرد.این طرح به پیشنهاد گارنت گینویس، نماینده محافظه کار، در مجلس عوام کانادا مطرح شد.به هنگام رای گیری که به صورت قیام انجام شد، ابتدا نمایندگان محافظه‌کار به عنوان حمایت از این طرح قیام کردند.گزارش ها حاکی است که جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، نخستین کسی بوده که از جناح لیبرال به عنوان موافق با این طرح قیام کرد.
انتهای متن/

چهارشنبه, 23 خرداد 1397 ساعت 10:25

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید