بسته خبری دیده بان
از همکاری آمریکا و چین بر علیه کره شمالی تا پیروزی اردوغان در همه پرسی

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در همه پرسی این کشور اعلام پیروزی قاطع کرده است.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

پیروزی اردوغان در همه پرسی

بی بی سی» اردوغان در همه‌پرسی برای افزایش قدرت در ترکیه پیروز شد

بی بی سی» نتیجه رفراندوم ترکیه: اردوغان و ییلدریم اعلام پیروزی کردند

صدای امریکا » اردوغان: مردم ترکیه به تغییرات قانون اساسی رای مثبت داده اند

صدای آمریکا» همه پرسی برای تغییر قانون اساسی در ترکیه برگزار شد؛ اردوغان چشم به راه افزایش اختیارات

رادیو فردا» اتحادیه اروپا: مقامات ترکیه به فکر اجماع گسترده‌تری در سطح ملی باشند

رادیو فردا» همه‌پرسی ترکیه؛ رأی «آری» به تغییرات قانون اساسی

رادیو زمانه» اردوغان به ریاستش رسید

العربیه» درهمه‌پرسی تاریخی 51% از مردم ترکیه به تغییر نظام حکومتی از پارلمانی به ریاست‌جمهوری رای دادند

العربیه» اختیاراتی که در صورت رای آوردن اصلاحات قانون اساسی ترکیه به اردوغان خواهد رسید

رادیو فرانسه» همه‌پرسی ترکیه: به سوی پیروزی اردوغان

یورونیوز» نتایج اعلام شده همه پرسی در ترکیه: پیروزی موافقان تغییر قانون اساسی

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در همه پرسی این کشور اعلام پیروزی قاطع کرده است. کمیته انتخاباتی رای آری را در این همه پرسی با ۵۱.۳۷% پیروز اعلام کرده است.رای نه ۴۸.۶۳% را به خود اختصاص داده است.تغییرات تایید شده با این رای در قانون اساسی عملا به آقای اردوغان اجازه می‌دهد تا سال ۲۰۲۹ در قدرت بماند.حامیان آقای اردوغان می‌گویند جایگزین کردن نظام پارلمانی کشور با ریاست جمهوری اجرایی ترکیه را مدرن خواهد کرد.دو حزب مخالف اصلی نتیجه شمارش آراء را به چالش کشیده اند و می‌گویند افزایش اختیارات به "دیکتاتوری" در ترکیه دامن خواهد زد.حامیان شادمان آقای اردوغان در شهرهای بزرگ به خیابان‌ها آمده‌اند و معترضان و مخالفان به نشانه اعتراض سنتی در ترکیه بر دیگ و کاسه می‌کوبند.روزنامه حریت ترکیه میزان مشارکت را براساس گزارش‌ها تا این لحظه بیش از ۸۴ درصد عنوان کرده است. بر اساس همین گزارش اختلاف میان رای مثبت و منفی تنها ۱.۳ میلیون نفر است.

 

همکاری آمریکا و چین بر علیه کره شمالی

بی بی سی» آمریکا و چین برای مقابله با کره شمالی همکاری می‌کنند

بی بی سی» معاون ترامپ بعد از آزمایش موشکی کره شمالی: در کنار کره جنوبی ایستاده‌ایم

صدای آمریکا » دیدار مایک پنس با خانواده سربازان آمریکایی در کره جنوبی

رادیو فردا» مشاور امنیت ملی ترامپ: اجماع بین‌المللی بر سر کره شمالی شکل گرفته است

اسپوتنیک» مشاور امنیتی ترامپ: به آزمایش موشکی کره شمالی پاسخ خواهیم داد

مشاور امنیت ملی ارشد کاخ سفید همزمان با بالا گرفتن تنش‌ها با کره شمالی می‌گوید با همکاری چین درحال بررسی گزینه‌های مقابله با کره شمالی هستند.ژنرال مک مستر به شبکه خبری ای بی سی گفته است آمریکا و چین درباره لزوم تغییر وضعیت فعلی هم‌نظرند.اظهارات آقای مک مستر یک روز پس از شلیک ناموفق یک موشک در مراسم صد و پنجمین سالگرد تولد اولین رهبر این کشور منتشر شده است.دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا هم پیش تر گفته بود چین با آمریکا در این زمینه همکاری می‌کند.پکن که بزرگترین متحد پیونگ یانگ است از سوی واشنگتن برای اعمال نفوذ بر کره شمالی و تغییر رویه این کشور تحت فشار است.اظهارات روز یکشنبه آقای مک مستر اولین تایید رسمی درباره همکاری دو کشور برای مقابله با کره شمالی است.آقای مک مستر که در کابل پایتخت افغانستان است گفته است تازه‌ترین شلیک موشک در کره شمالی هم راستا با اقدامات تحریک آمیز و بی‌ثبات کننده پیشین کره شمالی است.مشاور امنیت ملی آقای ترامپ گفته "رییس جمهوری آمریکا تصریح کرده که آمریکا و متحدانش در منطقه تهدید از سوی این کشور متخاصم با تسلیحات هسته‌ای را تحمل نخواهند کرد.

 

پیشنهاد قاهره برای اعزام 40 هزار نیرو به یمن!

العالم»سخنگوی ائتلاف متجاوز عربستان سعودی مدعی شد که مصر اعزام 40 هزار نیرو به یمن را به عربستان پیشنهاد کرده بود.احمد عسیری به شبکه سعودی العربیه گفت: قاهره در گذشته به عربستان و ائتلاف، پیشنهاد اعزام نیروی زمینی به یمن را داده بود.وی افزود: در آن موقع، ما از تعداد 30 تا 40 هزار نیروی زمینی صحبت می کردیم.به نظر می رسد که منظور عسیری سال 2015 میلادی باشد که ائتلاف تحت فرماندهی عربستان برای تجاوزگری علیه یمن تشکیل شد.مقامات رسمی مصری هنوز به این ادعای عسیری واکنشی نشان نداده اند.

 

رشد 6.9 درصدی اقتصاد چین در 3 ماه نخست امسال

العالم»دولت چین از رشد 6.9 درصدی اقتصاد این کشور در 3 ماه نخست سال جاری میلادی خبر داد.

به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ اطلاعات منتشرشده از سوی دولت چین از رشد 6.9 درصدی اقتصاد این کشور در 3 ماه نخست سال 2017 حکایت دارد. این رشد به معنای تثبیت دومین اقتصاد بزرگ جهان است. تحلیلگران نرخ رشد اقتصاد چین را پایینتر از این رقم (6.8 درصد) پیش‌بینی کرده بودند.اداره ملی آمار چین در بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: «اقتصاد ملی در 3 ماهه نخست امسال، روند با‌ثبات و مطلوب رشد را حفظ کرده است.»دولت چین، ارزیابی خود را از رشد تولید ناخالص داخلی این کشور برای سال 2017 به دلیل مواجهه دومین اقتصاد بزرگ جهان با مجموعه‌ای از چالش‌ها، به 6.5 درصد کاهش داده است.اقتصاد چین در سال 2016، 6.7 درصد رشد کرد که کُندترین نرخ رشد اقتصاد این کشور از سال 1990 محسوب می‌شود.

 

جنگ موشک ها در عید پاک!

العالم»جزایر یونان عید پاک را بسیار مفصل و زیبا برگزار می کنند و سنن و آدابی را به جا می آورند که در سایر کشورهای مسیحی جهان دیده نمی شود.

به گزارش پایگاه روسیا الیوم، در جزیره کورفو کمی قبل از حلول عید، ساکنان صدها ظرف سفالی بزرگ و کوچک می آورند و بعدا به مناسبت حلول عید و به نشانه پیروزی خیر بر شر آنها را می شکنند.ساکنان جزیره این ظرف ها را با آرزوهای خوب تزئین می کنند و از طبقات بالای خانه ها به خیابان می اندازند. عابران تکه ای از سفال را به منظور تبرک جویی برمی دارند.در شنبه لازاروس، کودکان با خواندن سرودهایی درباره قیامت لازاروس، هدیه، شیرینی و سکه از صاحب خانه ها دریافت می کنند.ظهر روز جمعه بزرگ، دربان ها از درهای کلیساها و معابد بیرون می روند و بعد از پیمودن مسیری به یکدیگر می پیوندند تا راهپیمایی عظیمی شکل بگیرد. این مراسم تا فرارسیدن شب ادامه دارد.شب عید پاک هم ساکنان جزیره خیوس به طور گسترده مراسم آتش بازی برگزار می کنند. مراسمی که نام آن را جنگ موشک ها گذاشته اند.

 

دستگیری پزشک داعش در جنوب تکریت

العالم» پزشکِ گروه تروریستی داعش، روز یک شنبه، در منطقۀ الضلوعیه واقع در جنوب تکریت دستگیر شد.یک نیروی امنیتی در استان صلاح الدین با اعلام این خبر افزود: نیروهای پلیس عراق، "احمد ابراهیم حمد نجم الجبوری" معروف به "احمد کنوط" را در الضلوعیه دستگیر کردند.این منبع که خواست نامش فاش نشود، به وبگاه شبکه السومریه گفت: پزشکِ داعش، در بیمارستان الجمهوری در موصل کار می کرد، این شخص مسئول درمان عناصر داعش و پدر یکی از عناصر تروریست داعش به نام "یاسین احمد" است.منطقه الضلوعیه در جنوب تکریت، در تاریخ 30 دسامبر، به طور کامل از چنگ عناصر داعش آزاد شد.
انتهای متن/

دوشنبه, 28 فروردين 1396 ساعت 09:15

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید