بسته خبری دیده بان
از هشدار خرید نفت ایران تا رای دیوان عالی در پرونده منع مهاجرتی

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا خواهان توقف خرید نفت ایران توسط کشورهای دیگر تا موعد چهارم نوامبر امسال شده است.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

هشدار خرید نفت ایران

بی بی سی» هشدار تازه آمریکا درباره خرید نفت ایران

صدای آمریکا» یک مقام آمریکایی: شرکت ها تا نوامبر برای قطع خرید نفت از ایران وقت دارند

رادیو فردا» آمریکا از متحدانش خواست تا آبان‌ماه واردات نفت از ایران را به صفر برسانند

رادیو زمانه» آمریکا: هر کشوری که از ایران پس از ۱۳ آبان نفت بخرد، تحریم خواهد شد

العربیه» آمریکا: قصد داریم صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم

دویچه وله» آمریکا به دنبال توقف کامل صادرات نفت ایران تا ماه نوامبر

آناتولی» آمریکا خواهان قطع واردات نفت از ایران شد

یورونیوز» درخواست آمریکا از کشورهای جهان برای توقف خرید نفت ایران

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا خواهان توقف خرید نفت ایران توسط کشورهای دیگر تا موعد چهارم نوامبر امسال شده است.این مقام آمریکایی - که به شرط ناشناس باقی ماندن با رسانه ها گفتگو کرده - گفته که خریداران نفت ایران از تحریم های احتمالی واشنگتن معاف نخواهند شد و تشدید تحریم ها " یکی از اولویت های مهم امنیت ملی ماست."او در عین حال گفت: "من مردد هستم که بگویم هیچ معافیتی صادر نخواهد شد" ولی افزود که پیام دولت آمریکا به سایر کشورها این است که "نه، ما معافیتی صادر نمی کنیم."این مقام گفت که به زودی به چین و هند سفر خواهد کرد تا از مقامات آنها بخواهد به طور کامل خرید نفت ایران را متوقف بکنند.دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در پی خروج از توافق هسته ای (برجام) به کشورهای دیگر بین ۹۰ تا ۱۸۰ روز برای اجرای تحریم های ایران فرصت داد. موعد اعمال تحریم های نفتی چهارم نوامبر است.

 

رای دیوان عالی در پرونده منع مهاجرتی

بی بی سی» دیوان عالی در پرونده منع مهاجرتی جنجالی به نفع دولت ترامپ رای داد

صدای آمریکا» واکنش‌ مدافعان حقوق مسلمانان به تایید فرمان مهاجرتی ترامپ

رادیو فردا» دیوان عالی آمریکا به نفع فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ رای داد

صدای آمریکا» دیوان عالی آمریکا با فرمان مهاجرتی پرزیدنت ترامپ موافقت کرد؛ واکنش کاخ سفید

رادیو زمانه» دیوان عالی آمریکا حکم داد: فرمان مهاجرتی ترامپ قانونی است

العربیه» دادگاه عالی فرمان ممنوع الوردی اتباع 6 کشور از جمله ایران را به آمریکا تایید کرد

دویچه وله» فرمان مهاجرتی ترامپ برای ایران و چند کشور مسلمان تایید شد

یورونیوز» تائید فرمان مهاجرتی ترامپ توسط دیوان عالی آمریکا

دیوان عالی آمریکا دستورالعمل مهاجرتى دونالد ترامپ که ورود مسافر و مهاجر از چند کشور با جمعیت عمدتا مسلمان از جمله ایران را به شدت محدود می کند قانونی اعلام کرده است.شاکی این پرونده ایالت هاوایی آمریکاست که استدلال کرد دستور آقای ترامپ تبعیض‌آمیز بوده و از "خصومت" آقای ترامپ به مسلمانان نشات گرفته است.اما حکم دیوان عالی که روز سه شنبه (۲۶ ژوئن) صادر شد، دستور آقای ترامپ را قانونی دانست. این حکم که با ۵ رای موافق در برابر ۴ رای مخالف صادر شد پیروزی مهمی برای دونالد ترامپ به حساب می آید.اکثریت محافظه کار دیوان عالی گفته اند که شاکی این پرونده نتوانست ثابت کند که دستور آقای ترامپ قوانین مهاجرت یا متمم اول قانون اساسی را نقض کرده است.

 

پیشروی ارتش سوریه

بی بی سی» ارتش سوریه در نزدیکی مرز اردن و اسرائیل 'پیشروی عمده داشته ‌است'

رسانه‌های سوریه از حمله هوایی مجدد اسرائیل خبر داده‌‌اند و ارتش سوریه گفته است که در نواحی هم مرز اردن و اسرائیل پیشروی‌هایی کرده است.روز سه‌شنبه، ۵ تیر (۲۶ ژوئن)، خبرگزاری دولتی سوریه - سانا - گزارش کرد که کوتاه مدتی پس از نیمه شب گذشته، دو فروند موشک به نقطه‌ای در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی دمشق - پایتخت - اصابت کرد. این خبرگزاری در مورد تلفات و خسارات احتمالی این حمله جزئیاتی نداده اما بعضی رسانه‌های داخلی سوریه گفته‌اند که این حمله به کسی آسیبی نرسانده و بعضی ابراز تردید کرده‌اند که موشک‌های پرتاب شده منفجر شده باشد.خبرگزاری دولتی سوریه گفته است که این حمله توسط نیروی هوایی اسرائیل صورت گرفته و انگیزه آن را ناراحتی اسرائیل از شکست‌های اخیر "تروریست‌ها" در جنگ با نیروهای دولتی و متحدان آنها عنوان کرده است. در عین حال، مشخص نشده که هدف این حملات چه بوده است.

 

استعفای غیرمنتظره وزیر مالیه افغانستان

بی بی سی» اکلیل حکیمی، وزیر مالیه/دارایی افغانستان از سمتش استعفا کرد.

او امروز سه‌شنبه (پنجم سرطان/تیر) در یک نشست خبری گفت به دلایل شخصی از جمله رسیدگی به امور خانواده نمی‌تواند به این کار ادامه دهد.آقای حکیمی از چهار سال به این‌سو وزیر مالیه افغانستان بود و از افراد نزدیک به محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان محسوب می‌شده است.او از رئیس جمهوری افغانستان به خاطر قبول استعفایش سپاسگزاری کرد.

 

تظاهرات در نیجریه

العالم»طرفداران جنبش اسلامی نیجریه با برپایی تظاهرات در ابوجا خواستار آزادی شیخ زکزاکی و همسرش که بیش از دو سال در بازداشت غیرقانونی به سر می‌برند، شدند.

حامیان و اعضای جنبش اسلامی نیجریه در اعتراض به ادامه بازداشت غیر قانونی شیخ زکزاکی و همسرش در شهر ابوجا تظاهرات کردند.تظاهرات در نیجریه در محکومیت ادامه بازداشت شیخ زکزاکی و همسرش+عکس و فیلمتظاهرات کنندگام نیجریه‎ای، آزادی شیخ زکزاکی و همسرش را که بیش از دو سال است در زندان به سر می‌برند، خواستار شدند.تظاهرات در نیجریه در محکومیت ادامه بازداشت شیخ زکزاکی و همسرش+عکس و فیلمموج سرکوب شیعیان در نیجریه از آذر سال 94 با یورش نظامیان این کشور به حسینیهء شهر زاریا در ایالت کادونا آغاز شد که در آن حمله شیخ زکزاکی به همراه همسرش بازداشت شده و اکنون بیش از دو سال است که بدون تفهیم اتهام و محاکمه در زندان به سر می برند.

 

حمله پهپادی رژیم صهیونیستی به مرکز غزه

العالم»پهپادهای جاسوسی رژیم صهیونیستی بامداد امروز، خودرویی را در مرکز شهر غزه هدف قرار دادند.

رژیم صهیونیستی بامداد روز سه شنبه با پهپادهای جاسوسی خود، یک خودرو را اردوگاه «النصیرات» واقع در مرکز غزه هدف قرار داد.این خودرو در حالی که در اردوگاه پناهجویان «النصیرات» در منطقه «دیر البلح» پارک شده بوده، هدف حمله پهپادی قرار گرفته است. همزمان با انتشار گزارش‌هایی مبنی بر حمله پهپادی صهیونیست‌ها به منطقه‌ای در نوار غزه، رسانه‌های صهیونیستی بامداد چهارشنبه از به صدا درآمدن آژیر هشدار حمله راکتی در شهرک‌های صهیونیست‌نشین مجاور نوار غزه خبر دادند.
انتهای متن/

چهارشنبه, 06 تیر 1397 ساعت 08:49

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید