بسته خبری دیده بان
از سفر پاپ به میانمارتا دعوت مخالفان اسد به دور تازه مذاکرات ژنو

بازدید پاپ فرانسیس از میانمار و بنگلادش از فردا آغاز می شود و در خلال آن رهبر کاتولیک های جهان با رهبران سیاسی و نظامی میانمار و پناهجویان روهینگیا در بنگلادش دیدار می کند.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

سفر پاپ به میانمار

صدای آمریکا» پاپ فرانسیس یکشنبه به میانمار سفر می‌کند: هدف دلجویی از پناهجویان روهینگیا

بازدید پاپ فرانسیس از میانمار و بنگلادش از فردا آغاز می شود و در خلال آن رهبر کاتولیک های جهان با رهبران سیاسی و نظامی میانمار و پناهجویان روهینگیا در بنگلادش دیدار می کند. این سفر پنج روزه در زمانی انجام می شود که آمریکا نحوه رفتار دولت میانمار با اقلیت روهینگیا را «پاکسازی قومی» خوانده است.

 

هشدار آمریکا به پاکستان

بی بی سی» هشدار آمریکا به پاکستان در پی آزادی بنیانگذار لشکر طیبه

کاخ سفید به دولت پاکستان هشدار داده که اگر حافظ سعید، بنیانگذار لشکر طیبه و رهبر گروه جماعه الدعوه را مجددا بازداشت و محاکمه نکند، با پیامدهایی مواجه خواهد شد.آمریکا و هند این روحانی پاکستانی را به دست داشتن در حملات مرگبار مومبای (بمبئی) درسال ۲۰۰۸ میلادی متهم کرده‌اند. آمریکا برای اطلاعاتی که به دستگیری حافظ سعید منجر شود ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.آقای سعید - که نامش در فهرست تروریستی سازمان ملل متحد هم هست - اتهامات را بی اساس می‌داند. او تاکید دارد که جماعه الدعوه یک سازمان خیریه است و در اعمال خشونت آمیز توسط گروه‌های پیکارجویی مانند لشکر طیبه نقشی ایفا نکرده است.دادگاهی در لاهور پنجشنبه (۲۳ نوامبر) به آزادی حافظ سعید حکم داد.رای قاضی با استقبال طرفداران آقای سعید مواجه شده است ولی هند و آمریکا آن حکم محکوم کرده و دولت پاکستان را مسوول دانسته‌اند.کاخ سفید روز شنبه (۲۵ نوامبر) با صدور بیانیه‌ای حافظ سعید را یک "تروریست بدنام" خواند که در قتل صدها نفر از جمله تعدادی از شهروندان آمریکا نقش داشته است.کاخ سفید رفع حصر خانگی از حافظ سعید را قویا محکوم و دولت پاکستان را به ناکامی در تحت پیگرد قانونی قرار دادن آقای سعید متهم کرد که "پیامی عمیقا نگران کننده درباره تعهد پاکستان به مبارزه با تروریسم بین المللی می‌فرستد و کذب بودن ادعاهای پاکستان مبنی بر این که در خاک خود به تروریست‌ها پناهگاه نمی دهد را نشان می دهد."دولت آمریکا هشدار داد: "اگر پاکستان برای بازداشت قانونی سعید و طرح اتهام علیه وی به خاطر جرائمی که مرتکب شده است اقدام نکند، این انفعال می تواند برای روابط دو جانبه (واشنگتن و اسلام آباد) و اعتبار پاکستان در جهان پیامدها داشته باشد."

 

تلاش برای فعال نشان دادن داعش

بی بی سی» مهاجمان مسجد مصر 'پرچم داعش داشتند'

صدای آمریکا» تعداد کشته‌های مسجد صوفی در مصر به ۳۰۵ نفر رسید؛ تماس تلفنی ترامپ با السیسی

رادیو فردا» شمار قربانیان حمله مرگبار به مسجدی در مصر به ۳۰۵ کشته رسید

آناتولی» شمار قربانیان حمله تروریستی در مصر به 305 نفر رسید

دویچه وله» شمار قربانیان حمله تروریستی در مصر از مرز ۳۰۰ نفر گذشت

یورونیوز» شمار قربانیان حمله به مسجد روضه در سینای مصر به ۳۰۵ نفر رسید

رادیو فرانسه» جامعه جهانی حمله خونبار به مسجد صوفیان در مصر را محکوم کرد

مقام‌های امنیتی مصر می‌گویند حمله‌کنندگان به مسجد پرچم گروه موسوم به داعش به همراه داشتند. این حمله دست‌کم ۳۰۵ کشته بر جای گذاشته است.هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله به مسجد روستای روضه در شهر بئرالعبد شمال شبه‌جزیره سینا را به عهده نگرفته است. نمازگزاران هنگام مراسم نماز جمعه کشته شدند.دادستان عمومی مصر شمار حمله‌کنندگان را ۳۰ نفر گزارش کرده است.این حمله مرگبارترین حمله در چند سال اخیر در مصر بوده است.

 

دعوت مخالفان اسد به دور تازه مذاکرات ژنو

رادیو فردا» نماینده ویژه سازمان ملل مخالفان اسد را به دور تازه مذاکرات ژنو دعوت کرد

آناتولی» مخالفان سوری خواهان دولت انتقالی «بدون اسد» هستند

العربیه» پادشاهی سعودی از توافق مخالفان سوری درنشست ریاض استقبال کرد

استفان دی‌میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه، ضمن تاکید بر «خودداری از تعیین پیش‌شرط» از مخالفان بشار اسد دعوت کرده در تازه‌ترین دور از مذاکرات صلح سوریه در ژنو شرکت کنند. معاون دی‌میستورا نیز با مقام‌های دمشق گفت‌وگو کرده‌است.بیانیه آقای دی‌میستورا یک روز پس از آن منتشر شده که مخالفان اسد در واپیسن روز از گردهمایی خود در عربستان، اعضای شورای فراگیر خود را مشخص کردند. این شورای ۳۶ نفری به رهبری نصر حریری، که پس از کناره‌گیری ریاض حجاب انتخاب شده، قرار است در مذاکرات پیش‌رو در روز سه‌شنبه شرکت کند.آقای حجاب پس از آن‌که اعلام کرد «تلاش‌هایی برای کاستن از سقف توقعات انقلابیون و افزایش طول عمر رژیم (بشار اسد)» در حال وقوع است، از مقام‌ خود کناره‌گیری کرد. «شورای عالی» نیز حریری را به این مقام بازگرداند. نصر حریری، پیش‌تر بر لزوم کناره‌گیری اسد از قدرت تاکید کرده بود.در بیانیه روز شنبه نماینده ویژه سازمان ملل، به‌طور مشخصی تاکید شده مخالفان در جریان قرار گرفته‌اند، که لازم است بدون پیش‌شرط در مذاکرات شرکت کنند.در نشست سه‌روزه‌ی شورای تشکیل‌شده از گروه‌های مخالف اسد در ریاض، بر لزوم مذاکرات مستقیم و بی‌قید‌وشرط با دولت مرکزی سوریه برای پایان دادن به جنگ داخلی آن کشور و آغاز دوره گذار سیاسی تاکید شده‌است.

 

کمک های دارویی و امدادی فقط پاسخگوی ده درصدنیاز مردم یمن

روسیا الیوم» مسئولان یمنی می گویند کمک های امدادی و دارویی که روز شنبه به فرودگاه صنعا رسید، نیازهای ده درصد مردم را تأمین نمی کند.

سه پرواز هوایی بین المللی به صنعا پایتخت یمن رسید. با این پروازها کارمندان وابسته به سازمان ملل و کمک های پزشکی صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) وارد یمن شدند. این تحولات پس از آن صورت گرفت که ائتلاف سعودی اعلام کرد فرودگاه صنعا را منحصرا به روی پروازهای حامل کمک های بشردوستانه و امدادی باز می کند.جمال الاشول خبرنگار این شبکه از صنعا گفت: فرودگاه صنعا پس از توقف دو هفته ای بار دیگر پذیرای پروازهای بین المللی بود که کارمندان وابسته به سازمان ملل و کمک های پزشکی را که شامل واکسن های کودکان بود با خود حمل می کرد. مدیریت فرودگاه از این پروازها استقبال کرد و گفت این کمک های بشردوستانه پاسخگوی نیازمندی های بیش از ده درصد مردم یمن نیست و خواستار گشوده شدن فرودگاه به روی پروازهای تجاری شد. خالد الشیاف مدیر فرودگاه صنعا در این خصوص گفت: این هواپیماها امروز به فرودگاه بین المللی صنعا رسیدند و ما امیدواریم کشورهای متجاوز اجاره دهند پروازهای حامل کمک های بشردوستانه وابسته به نهادهای بین المللی دوباره وارد یمن شود، هر چند این کمک ها هیچ گونه دستاوردی را برای ملت یمن محقق نمی سازد و کمک ها و داروهای رسیده به فرودگاه صنعا حتی ده درصد از نیارمندی های کنونی مردم یمن را برطرف نمی کند. ما امیدواریم فرودگاه به صورت کامل به روی تمام یمنی ها باز شود.
انتهای متن/

یکشنبه, 05 آذر 1396 ساعت 09:19

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید