بسته خبری دیده بان
از سفر خداحافظی باراک اوباما تا ابله خواندن مخالفان بهبود رابطع آمریکا با روسیه

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا برای ایراد سخنرانی خداحافظی خود سه‌شنبه به شیکاگو سفر می‌کند.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

'ابله' خواندن مخالفان بهبود رابطه آمریکا با روسیه

بی بی سی» ترامپ مخالفان بهبود رابطه آمریکا با روسیه را 'ابله' خواند

صدای آمریکا» انتقاد تند ترامپ از مخالفان بهبود رابطه با روسیه: به ما بیشتر احترام خواهند گذاشت

رادیو فردا» ترامپ از برقراری «رابطه خوب» با روسیه دفاع و از مخالفان آن انتقاد کرد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، از بهبود روابط با روسیه، رقیب ایالات متحده، استقبال کرده و مخالفان این اتفاق را "ابله یا نادان" توصیف کرده است.

آقای ترامپ در مجموعه‌ای توییت نوشت: "داشتن یک رابطه خوب با روسیه چیز خوبی است، نه یک چیز بد. تنها آدم‌های 'ابله‌' یا نادان‌ها ممکن است فکر کنند این بد است."... ما به اندازه کافی اطراف جهان مشکل داریم و یکی دیگر لازم نیست. وقتی رئیس جمهور باشم روسیه خیلی بیشتر از حالا به ما احترام می‌گذارد."رئیس جمهور منتخب آمریکا گفته است که تحت رهبری روسیه و آمریکا شاید بتوانند برای حل مشکلات بزرگ و فوری جهان همکاری کنند.دموکرات‌های آمریکا به شدت از خوشبینی دونالد ترامپ جمهوری‌خواه به ولادیمیر پوتین و سیاست خارجی روسیه انتقاد می‌کنند.نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا می‌گویند روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و به نفع آقای ترامپ مداخله کرده است.

 

اعزام دوباره متجاوزان به هلمند

بی بی سی» آمریکا ۳۰۰ تفنگدار دریایی به هلمند می‌فرستد

سپاه تفنگداران دریایی آمریکا اعلام کرده که ۳۰۰ تفنگدار دریایی این کشور در بهار پیشرو در ولایت ناآرام هلمند در جنوب افغانستان مستقر خواهند شد.

این دومین بار است که پس از پایان ماموریت رزمی آمریکا و ناتو در افغانستان در ۲۰۱۴، تفنگداران دریایی آمریکا به هلمند فرستاده می‌شوند.در ماه آگست/اوت گذشته نیز ۱۰۰ تفنگدار دریایی آمریکا به هلمند اعزام شدند.هزارها تفنگدار دریایی آمریکا در یک و نیم دهه گذشته برای مبارزه با شورشیان در هلمند که وسیع‌ترین کشت‌زارهای کوکنار/خشخاش را دارد، فرستاده شدند و این ولایت شاهد شدیدترین نبردها میان نیروهای ناتو و طالبان بوده است.دولت آقای اوباما که تا دو هفته دیگر به پایان می‌رسد، امیدوار بود تا حالا بیشتر نیروهای نظامی این کشور را از افغانستان خارج کند و تنها واحد کوچکی باقی بماند اما آمریکا همچنان ۸۴۰۰ سرباز در این کشور دارد و حالا هم حضور تفنگداران دریایی در این کشور را افزایش می‌دهد.سپاه تفنگداران دریایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده که به درخواست ستاد فرماندهی مرکزی و "ماموریت حمایت قاطع"، ۳۰۰ تفنگدار دریایی در بهار ۲۰۱۷ برای حمایت از ماموریت حمایت قاطع به هلمند فرستاده خواهند شد.

 

نیروهای ویژه ارتش عراق به نزدیکی رود دجله

صدای آمریکا» نیروهای ویژه ارتش عراق به نزدیکی رود دجله در مرکز موصل رسیدند

رادیو فردا» نیروهای عراقی به نزدیکی رودخانه دجله در مرکز موصل رسیده‌اند

نیروی ویژه ارتش عراق در ادامه مرحله جدید عملیات آزادسازی شهر موصل از دست گروه افراطی داعش، موفق شدند روز شنبه به سمت مرکز شهر پیشروی کرده و به سواحل رود دجله نزدیک شوند.پیشروی‌های چند روز اخیر، از جمله رسیدن به چند صد متری رود دجله، به دنبال عملیات بی سابقه شبانه نیروهای ویژه ارتش و عقب راندن پیکارجویان داعش از مناطق شرق دجله رخ داده است.نیروهای عراق روز جمعه در دور جدیدی از عملیات بازپس گیری این دومین شهر بزرگ عراق، برای نخستین بار از جبهه شمالی وارد شهر شدند که از سال ۲۰۱۴ به این سو در تصرف داعش بوده است.عملیات روز گذشته بخشی از فاز جدید عملیات ارتش در موصل است که از هفته گذشته آغاز شد. عملیات گسترده آزادسازی موصل از روز ۲۶ مهر ماه آغاز شد، اما در چند هفته اخیر با کندی مواجه شد.در همین حال به گزارش خبرگزاری رویترز، بغداد روز شنبه اعلام کرد که با آنکارا بر سر عقب نشینی نیروهای نظامی ترکیه از مناطق نزدیک به شمال موصل به توافق رسیده است.به نوشته رویترز، این توافق در راستای تلاش دو کشور برای بهبود روابط، که از سال گذشته و تصمیم ترکیه برای اعزام نیرو به داخل عراق رو به تیرگی گذاشت، حاصل شده است.

 

از دست رفتن اعتبار اخلاقی نتانیاهو

آناتولی» "نتانیاهو اعتبار اخلاقی را از دست داده است"

تزیپی لیونی، وزیر خارجه سابق اسرائیل گفت که نتانیاهو برای ماندن در مقام نخست وزیری اعتبار اخلاقی خود را از دست داده است.

بر اساس گزارش رادیو دولتی اسرائیل، تزیپی لیونی، وزیر سابق امور خارجه این کشور طی سخنانی در یک برنامه فرهنگی در شهر مودیعین گفت: نتانیاهو برای ماندن در مقام نخست وزیری "اعتبار اخلاقی" خود را از دست داده است.لیونی افزود: "نتانیاهو در موضوع شهرک عامونه تلاش کرد به امر نامشروعی مشروعیت ببخشد. در مورد نظامی اسرائیلی الور آزریا هم خواست که به امور نامشروع در نیروهای دفاعی اسرائیل مشروعیت ببخشد."وی با بیان این که نتانیاهو باید تصمیم بگیرد نخست وزیر است یا «الیگارشی» و یا «ثروت طلب»، از اویچای مندلبلیت، دادستان اسرائیل خواست تا در بازجویی از نتانیاهو در کوتاهرین زمان کسب نتیجه شود.بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از عفو الور آزریا، سرباز اسرائیلی که با شلیک گلوله به سر یک فلسطینی وی را کشته و به اتهام «قتل غیر عمد» مجرم شناخته شد، حمایت کرد.از سوی دیگر روز گذشته بازجویی از نتانیاهو برای دومین بار به ظن دریافت رشوه و هدایایی از بازرگانان 5 ساعت به طول انجامید.

 

تبرئه سربازان فرانسوی مظنون به کودک‌آزاری جنسی

رادیو زمانه» تبرئه سربازان فرانسوی مظنون به کودک‌آزاری جنسی در آفریقای مرکزی

قاضیان فرانسوی هیچ اتهامی علیه سربازان فرانسوی که مظنون به کودک‌آزاری جنسی در جمهوری آفریقای مرکزی بودند، وارد نکردند.

به گزارش روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز»، گروه قاضیان مسئول بررسی پرونده سربازان فرانسوی صلح‌بان سازمان ملل مظنون به تعرض جنسی علیه کودکان جمعه ششم ژانویه تصمیم به تبرئه آنها گرفتند.این سربازان متهم شده‌بودند که سال ۲۰۱۳ حین مأموریت صلح‌بانی از سوی سازمان ملل در جمهوری آفریقای مرکزی، مستعمره سابق فرانسه به آزار جنسی کودکان و خشونت علیه افراد غیرنظامی دست زده‌اند. در این سال و بر اثر تشدید ناآرامی‌های قومی و جنگ داخلی در جمهوری آفریقای مرکزی، فرانسه از طریق سازمان ملل سربازهای صلح‌بان خود را به این کشور اعزام کرد.گزارش محرمانه‌ای در سال ۲۰۱۴ تهیه شد که در آن سربازان صلح‌بان فرانسوی به این اتهامات متهم شدند. سازمان ملل به این موضوع نپرداخت و دولت فرانسه ادعا کرد که تنها پس از درزکردن این گزارش از محتوای آن باخبر شده‌است.

 

سفر باراک اوباما به شیکاگو برای سخنرانی خداحافظی

العالم»رئیس‌جمهور آمریکا سه‌شنبه در شیکاگو با هوادارانش خداحافظی می‌کند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد؛ باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا برای ایراد سخنرانی خداحافظی خود سه‌شنبه به شیکاگو سفر می‌کند؛ شهری که به وی برای تبدیل شدن به نخستین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست آمریکا کمک شایانی کرد.سومین شهر بزرگ آمریکا همچنین برای دوران پسا‌ریاست جمهوری اوباما اهمیت فراوانی دارد. شیکاگو میزبان کتابخانه رئیس‌جمهور و بنیاد وی خواهد بود.زندگی سیاسی اوباما از «ویندی سیتی» آغاز شد؛ جای که وی وظیفه مدیریت برنامه‌های اجتماعی را در محله‌های فقیرنشین بر عهده داشت. وی سپس توانست به کنگره ایالتی راه یابد و از آنجا به عنوان سناتور ایالت ایلینوی، به سنای آمریکا وارد شود.اوباما روز پنجشنبه در مصاحبه‌ای با یک شبکه تلویزیونی در شیکاگو در این خصوص گفت: «زمانی که به شیکاگو آمدم، به بلوغ رسیدم و مأموریتم را درک کردم. ... همیشه شهروند شیکاگو باقی خواهم ماند.»نخستین سخنرانی اوباما نیز پس از پیروزی در هر دو انتخابات ریاست جمهوری، در شهر شیکاگو ایراد شد. رئیس‌جمهور آمریکا در سال 1992 در همین شهر ازدواج کرد و دو فرزندش هم در شیکاگو متولد شدند.

 

البرادعی باز می‌‌گردد!

العالم» محمد البرادعی دبیرکل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی و معاون رئیس جمهور موقت مصر در سال 2013 اعلام کرد که بعد از وقفه‌ای سه ساله، با دیگر به عرصه فعالیت های عمومی در این کشور باز می گردد.

محمد البرادعی در اولین بخش مصاحبه خود با شبکه تلویزیونی "العربی" از بازگشت خود به فعالیت های عمومی در مصر بعد از سه سال از دورماندن از این فعالیت ها خبر داد اما شیوه ین بازگشت و اهداف آن را توضیح نداد.این اولین حضور رسانه ای البرادعی در یک شبکه تلویزیونی عرب زبان از حدود سه سال پیش تاکنون است. این اقدام چند روز قبل از ششمین سالگرد انقلاب 25 ژانویه مصر صورت می گیرد که در سال 2011 میلادی منجر به سرنگونی حسنی مبارک رئیس جمهور وقت مصر شد.البرادعی گفت: سه سال از فعالیت عمومی دور ماندم. این درحالی بود که 16 سال کار و فعالیت عمومی داشتم؛ از جمله 12 سال در آژانس بین المللی انرژی اتمی و چهار سال در مصر. در طول سالهای اخیر تلاش کردم که مصر از یک حکومت سلطه گر به یک حکومت آزاد گذر کند.به گفته این دیپلمات مصری، علت دوری وی از فعالیت های عمومی در سالهای اخیر این بود که "به دیدگاههای دیگر مجال بدهد".وی تصریح کرد: اکنون باید هر فردی صحبت و با تجربه خود کمک کند، اوضاع فقط با توافق برای همزیستی مشترک با یکدیگر در مصر و جهان عرب درست خواهد شد.
انتهای متن/

یکشنبه, 19 دی 1395 ساعت 09:12

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید