بسته خبری دیده بان
از حمله مسلحانه به کاخ عربستان تا واکنش نخست وزیر اسپانیا به ادعای کاتالونیا

در حمله مسلحانه به کاخ سلام در شهر جده عربستان سعودی حداقل دو نفر کشته و سه نفر زخمی شدند.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

شروع تهدید توفان دریایی نیت

بی بی سی» توفان دریایی نیت به ایالت لوئیزیانای آمریکا رسید

صدای آمریکا» نزدیک شدن طوفان نیت به خلیج مکزیک

مرکز ملی توفان آمریکا اعلام کرده که توفان دریایی نیت (Nate) به منطقه دهانه رودخانه می‌سی‌سی‌پی واقع در ایالت لوئیزیانا رسیده است.هم اکنون در بخش‌هایی از چهار ایالت جنوبی آمریکا حالت اضطراری اعلام شده است.توفان نیت ایالت های لوئیزیانا، می‌سی‌سی‌پی، آلاباما و فلوریدا را تهدید می کند. سرعت وزش بادهای توفان ۱۳۷ کیلومتر در ساعت اعلام شده است.دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در ایالت می‌سی‌سی‌پی حالت اضطراری اعلام کرده است. این تصمیم باعث می شود که نهادهای فدرال برای کمک به دولت ایالتی و مردم وارد صحنه شوند.شهر نیواورلئان لوئیزیانا - که از سطح دریا پایین تر است - نیز احتمالا در مسیر توفان قرار دارد. این شهر ۱۲ سال پیش در اثر توفان مرگبار کاترینا دچار خسارت‎های گسترده ای شد به همین خاطر مقامات تدابیر گسترده ای برای جلوگیری از وقوع یک فاجعه دیگر در آن اتخاذ کرده اند.توفان نیت طی چند روز اخیر در نیکاراگوئه، کاستاریکا و هندوراس به مرگ حداقل ۲۵ نفر منجر شده است. بخش‌هایی از مکزیک نیز مسیر این توفان بوده است.بنا بر گزارش ها، قدرت توفان رو به افزایش است و می تواند از سطح فعلی که درجه ۱ است به حد یک توفان درجه ۲ برسد. قدرتمندترین توفان دریایی درجه ۵ است.

 

واکنش نخست وزیر اسپانیا به ادعای کاتالونیا

بی بی سی» نخست وزیر اسپانیا: هرگونه اعلام استقلال کاتالونیا بی‌نتیجه خواهد بود

رادیو فردا» نخست وزیر اسپانیا احتمال تعلیق خودمختاری کاتالونیا را رد نکرد

یورونیوز» اسپانیا؛ سپیدپوشان خواهان گفتگو میان دولت مرکزی و جدایی‌طلبان شدند

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا، هرگونه اعلام استقلال توسط دولت منطقه‌ای کاتالونیا را بی نتیجه توصیف کرده و گزینه لغو خودمختاری این منطقه را محتمل دانسته است.او در مصاحبه‌ای با روزنامه الپاییس همچنین هرگونه میانجی‌گری برای حل این بحران را رد کرده است.روز شنبه (۷ اکتبر) در حمایت از وحدت اسپانیا در شهرهای مختلف تظاهرات برگزار شد. این در حالیست که تنش‌ درباره همه‌پرسی استقلال کاتالونیا ادامه دارد.نخست وزیر اسپانیا گفته است: "دولت تضمین خواهد کرد هرگونه اعلام استقلال به جایی نرسد."ماریانو راخوی در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد به اختیارات مندرج در اصل ۱۵۵ قانون اساسی که به پارلمان ملی اجازه دخالت در اداره یک منطقه خودمختار را می دهد متوسل شود، گفت همه گزینه‌های قانونی را در دست بررسی دارد.ماریانو راخوی همچنین گفت که قصد دارد نیروهای پلیس ملی که پیش از همه پرسی به کاتالونیا اعزام شده اند را تا پایان بحران در این منطقه مستقر نگه دارد.وی افزود به خاطر این بحران خواهان انتخابات پیش از موعد در اسپانیا نخواهد شد.

 

حمله مسلحانه به کاخ سلام عربستان

بی بی سی» حداقل دو کشته در حمله به کاخ پادشاه عربستان سعودی

رادیو فردا» سه کشته در حمله یک مرد مسلح به کاخ پادشاهی سلام در جده

آناتولی» حمله مسلحانه به کاخ پادشاهی عربستان در جده 2 کشته بر جای گذاشت

العربیه» شهادت دو نیروی امنیتی سعودی در حمله مسلحانه جده

بنا بر گزارش‌ها، در حمله مسلحانه به کاخ سلام در شهر جده عربستان سعودی حداقل دو نفر کشته و سه نفر زخمی شدند.وزارت کشور عربستان سعودی طی بیانیه ای اعلام کرده است که مرد مهاجم، ۲۸ ساله، با خودرو به طرف دروازه کاخ راند و شروع به تیراندازی کرد.مقامات می گویند که مهاجم، منصور عامری، کشته شده است.روز شنبه سفارت آمریکا در عربستان سعودی از شهروندان ایالات متحده خواست که از نزدیک شدن به کاخ یاد شده خودداری کنند.رسانه های محلی می گویند که حمله حدود ساعت ۳:۱۵ دقیقه بعد از ظهر رخ داد.مقامات درباره انگیزه مهاجم یا جزئیات حمله اطلاعاتی منتشر نکرده اند.

 

گرسنگی برای پاکسازی قومی مسلمانان

آناتولی» "گرسنگی، روش جدید دولت میانمار برای پاکسازی قومی مسلمانان آراکان است"

سازمان برمه روهینگیا از ممانعت دولت و ارتش میانمار برای رسیدن کمک‌های بشردوستانه انتقاد کرده و بحران گرسنگی را روش جدیدی برای پاکسازی قومی مسلمانان آراکان خواند.سازمان برمه روهینگیا (BROUK) مستقر در انگلستان با انتشار بیانیه‌ای از عدم اجازه دولت میانمار و ارتش این کشور برای رسیدن کمک‌های بشردوستانه به مسلمانان آراکان انتقاد کرده و این اقدام دولت میانمار که باعث گرسنگی مسلمانان شده را روش جدیدی برای پاکسازی قومی مسلمانان آراکان خواند.در ادامه این بیانیه آمده است: هزاران مسلمان آراکانی به دلیل اعمال خشونت سیستماتیک ارتش میانمار و بودایی‌های افراطی این کشور و بحران گرسنگی به بنگلادش پناه برده اند. این مساله باعث خواهد شد تا تعداد زیادی از مسلمانان آراکان در آینده ای نزدیک به کشورهای همسایه بروند.بحران گرسنگی در آراکان به حدی شدت یافته که رفتن به بنگلادش نیز دیگر چاره ساز نخواهد بود.خشونت و کشتار ارتش و بودایی‌های افراطی میانمار علیه مسلمانان آراکان همچنان ادامه دارد؛ آنها خانه و مغازه های مسلمانان آراکان را به آتش می کشند و مانع رسیدن کمک‌های بشردوستانه می شوند.بیش از 200 روستا توسط ارتش میانمار و بودایی‌های افراطی با خاک یکسان شده است.

 

فاش شدن هویت عامل حمله به کاخ سلطنتی جده

شبکه تلویزیونی العربیه در توضیح حادثه هجوم مسلحانه به کاخ سلطنتی "سلام " در جده به نقل از وزارت کشور عربستان اعلام کرد، در این حمله ایست و پازرسی وابسته به گارد سلطتتی واقع در ورودی غربی کاخ، مورد هدف قرار گرفت که به کشته شدن دو نظامی و زخمی شدن سه نفر دیگر منجر شد.العربیه افزود، بر اساس خبرهای فوری که تا الان به دست ما رسیده است فردی مسلح با پیاده شدن از خودرو، ایست و بازرسی ورودی غربی کاخ را هدف قرار داد، این فرد " منصور بن حسن بن علی الفاید العامری " ، بیست و هشت ساله و تبعه عربستان است.درهمین حال سخنگوی امنیتی وزارت کشور عربستان گفت، مهاجم سلاح کلاشنیکف و سه بطری آتش زا در اختیار داشت.وی زمان حمله مسلحانه در نزدیکی کاخ سلطنتی سلام در جده را با مداد روز شنبه اعلام کرد.منصور الترکی در گفتگو با العربیه تصریح کرد، همانگونه که در بیانیه وزارت کشور آمده است این جنایت را یک شهروند عربستانی مرتکب شد که منصور العامری نام دارد، در حال حاضر از ارتباط های احتمالی این فرد با گروههای تندرو و تروریستی و به طور کلی از سوابق امنیتی و جنایی او اطلاعی در دست نیست اما تحقیقات برای رسیدن به این اطلاعات و در صدر آنها پی بردن به انگیزه مهاجم ادامه دارد.

 

چرایی جدایی کردستان عراق با حمایت اسرائیل

یورونیوز» چرا اسرائیل از جدایی کردستان عراق حمایت می‌کند؟

اسرائیل تنها کشوری است که از برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان و جدایی آن از عراق به طور علنی حمایت و ابراز خشنودی کرد. لمیس اندونی ، تحلیلگر مسائل خاورمیانه و امور فلسطین با انتشار مقاله‌ای در شبکه خبری الجزیره به بررسی دلائل این حمایت پرداخته است.به گفته وی اشتیاق اسرائیل برای جدایی کردستان از عراق نه از سر دلسوزی برای کردها که طبیعتا برای حفظ منافع ژئوپولیتیک اسرائیل است. در واقع اسرائیل که «اساسش بر پایه اشغال نظامی وحشیانه سرزمین‌ها و آپارتاید بنا نهاده شده» نمی‌تواند دغدغه آزادی کردها یا هر گروه دیگری را در جهان داشته باشد.اسرائیل نه تنها حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین را به رسمیت نمی‌شناسد بلکه در حمایت از «گروه‌های جنایتکار در آمریکای مرکزی و جنوبی و نظام آپارتاید سابق در آفریقای جنوبی» ید طولایی دارد. اسرائیل هرگز در طول تاریخش از هیچ جنبش آزادی‌خواهانه پشتیبانی نکرده است.حمایت اسرائیل از استقلال کردستان عراق تنها بر اساس منافع ژئوپولیتیک قابل فهم است. این کشور قصد دارد امنیت انتقال جریان نفت از کردستان عراق به اسرائیل را تامین کند. اما این تنها بخشی از ماجراست. دلیل مهمتر تشکیل یک کشور سرتاپا حامی اسرائیل است که بتواند به طور کلی اسرائیل را از جهان عرب بی نیاز کند.
انتهای متن/

یکشنبه, 16 مهر 1396 ساعت 09:01

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید