بسته خبری دیده بان
از جدال لفظی آمریکا و روسیه تا اعلام وضعیت فوق العاده در مالدیو

در پی بالا گرفتن بحران سیاسی در مالدیو دولت این کشور ۱۵ روز وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده است.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

رای به انتشار یادداشت دمکرات ها

بی بی سی» کمیته مجلس نمایندگان آمریکا به انتشار یادداشت دمکرات ها رای داد

کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا به اتفاق آرا به انتشار یادداشت دمکرات ها که در رد یادداشت اخیر جمهوری خواهان دایر بر تعصب دستگاه های تحقیق کننده علیه دونالد ترامپ منتشر شده بود رای داده است.اکنون رئیس جمهور آمریکا پنج روز وقت دارد در مورد علنی کردن این سند ۱۰ صفحه ای تصمیم بگیرد.دمکرات ها در این یادداشت به اشکالات یادداشت جمهوری خواهان اشاره کرده اند.جمهوری خواهان در آن سند مدعی می شدند که اف بی آی (پلیس فدرال) از قدرت خود برای تحقیق در مورد یک مشاور دونالد ترامپ سوءاستفاده کرده است.آدام شیف عضو ارشد دمکرات کمیته اطلاعاتی می گوید که برای دولت ترامپ "بسیار دشوار خواهد بود" که انتشار این سند تازه را مسدود کند.

 

اعلام وضعیت فوق العاده در مالدیو

بی بی سی» درپی بحران سیاسی در مالدیو دولت این کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد

در پی بالا گرفتن بحران سیاسی در مالدیو دولت این کشور ۱۵ روز وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده است.برقراری وضعیت فوق‌العاده در کشور قدرت نیروهای امنیتی را برای بازداشت افراد گسترش می‌دهد.دولت مالدیو پیش از این مجلس را منحل کرده بود و به ارتش دستور داده بود در برابر تلاش دیوان عالی کشور برای استیضاح عبدالله یمین رییس جمهوری مالدیو مقاومت کنند.نیروهای امنیتی حالا وارد دیوان عالی کشور شده‌اند و مامون عبدالقیوم رییس جمهوری سابق مالدیو را دستگیر کرده‌اند.سخنگوی دیوان عالی مالدیو گفته است با اینکه چند قاضی در این ساختمانند او نتوانسته با آنها تماسی برقرار کند.

 

جدال لفظی آمریکا و روسیه

رادیو فردا» جدال لفظی آمریکا و روسیه در سازمان ملل بر سر حملات شیمیایی تازه در سوریه

این تصویر از ۲۲ ژانویه سال جاری (دو هفته پیش) کودکی را در بیمارستانی در غوطه شرقی دمشق نشان می‌دهد که گفته می‌شود هدف حمله شیمیایی قرار گرفته

آمریکا در مورد حملات مجدد شیمیایی توسط نیروهای دولتی بشار اسد «عمیقا» ابراز نگرانی کرده‌است. سفیر آمریکا در سازمان ملل شدیدا از عملکرد روسیه در حمایت از اسد انتقاد کرده و سفیر روسیه اتهام‌ها به دولت اسد را رد کرده‌است.وزارت خارجه آمریکا، ۱۶ بهمن ماه، در بیانیه‌ای اظهار داشت ایالات متحده «عمیقا نگران» استفاده از گاز کلر، در ادلب سوریه، است. بنا بر این بیانیه، از منظر واشینگتن، دولت روسیه با جلوگیری از پاسخگو کردن دولت مرکزی سوریه، «تعهدات خود را نادیده گرفته‌است».هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، نیز روز دوشنبه در توئیتر خود بر نگرانی‌ها از استفاده از گاز کلر در سراقب، منطقه‌ای مسکونی در ادلب، تاکید کرده و اظهار داشته روسیه باید مسئولیت خود در مورد کاربرد جنگ‌افزار شیمیایی در سوریه را پذیرفته و جامعه جهانی نیز باید افراد مسئول در این زمینه را مجازات کند.واکنش مقام‌های دولت آمریکا به آن‌چه واشینگتن نشانه‌های تازه از کاربرد سلاح شیمیایی توسط دولت بشار اسد توصیف می‌کند، به بحث میان سفیران آمریکا و روسیه در سازمان ملل نیز انجامیده‌است.

 

سفر هيأت رسانه ای عربی به سرزمين های اشغالی

العربیه» یک هیأت رسانه ای عربی برای نخستین بار به سرزمین های اشغالی سفر کرد.

وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد یک هیأت رسانه ای عربی در پاسخ به دعوت این وزارتخانه برای نخستین بار به سرزمین های اشغالی سفر کرده است.این هیأت شامل نه عضو است که پنج نفر از آنان مغربی و چهار نفر دیگر لبنانی،کرد، یمنی و سوری هستند.این هیأت از اماکن مقدس مربوط به هر سه دین آسمانی در مناطق مختلف فلسطین اشغالی دیدار می کنند و به شهرهای ناصره و حیفا و عکا نیز سفر خواهند کرد.

 

آمریکا قصد خروج ازعراق را ندارد

العالم »وزارت دفاع آمریکا خبر منتشره مبنی بر توافق میان واشنگتن و بغداد برای بیرون بردن نیروهای نظامی این کشور از عراق را تکذیب کرد و گفت که آمریکا فعلا قصد خارج کردن نیروهای خود از عراق ندارد.خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه به نقل از یک مقام دولتی عراق گفته بود امریکا شروع به بیرون بردن نیروهای نظامی خود از عراق کرده است. اکنون خبرگزاری عراقی 'السومریه' نیوز به نقل از 'ایریک باهون' سخنگوی رسمی وزارت دفاع امریکا آورده است که آمریکا برای آینده نزدیک قصد خارج کردن هیچ سربازی را از عراق ندارد. وی در عین حال گفت: وزارت دفاع با طرف عراقی توافق کرده اند که کارکرد نیروهای آمریکایی موجود در این کشور از نظامی و عملیاتی به آموزش نیروهای عراقی و بالابردن آمادگی آنان درمبارزه با تروریسم تغییر کند. اظهارات امروز سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در حالی است که جان سولیوان معاون وزیر امور خارجه این کشور نیز چند روز پیش از ضرورت تداوم حضور نظامی کشورش در عراق سخن گفت. وی گفته بود نیروهای نظامی آمریکا با وجود شکست گروه داعش، در عراق باقی خواهند ماند و اشتباهات گذشته (خروج از عراق در سال 2011) را تکرار نخواهد کرد. این سخنان با واکنش احزاب سیاسی و نمایندگان پارلمان عراق مواجه شد که باردیگر از آمریکا خواستند با توجه به شکست نظامی داعش، دیگر بهانه ای برای حضور نظامی در عراق ندارد و باید هر چه زودتر سربازانش را از این کشور خارج کند. با اعلام پایان حضور داعش در عراق در اوایل آذرماه جاری بسیاری از احزاب، شخصیت ها و رسانه های عراقی با اشاره به منتفی شدن بهانه حضور آمریکا تحت پوشش ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش در کشورشان، بیش از پیش خواستار خروج نیروهای آمریکایی از عراق شده اند.
انتهای متن/

سه شنبه, 17 بهمن 1396 ساعت 09:35

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید