بسته خبری دیده بان
از تظاهرات وحدت در اسپانیا تا رأی کمیسیون اروپا درباره برجام

تظاهراتی امروز در شهرهای مختلف اسپانیا علیه استقلال کاتالونیا پس از همه‌پرسی هفته پیش برگزار می‌شود.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

تظاهرات وحدت در اسپانیا

بی بی سی» تظاهرات حمایت از وحدت اسپانیا در شهرهای مختلف برگزار می‌شود

رادیو زمانه» مادرید خواهان برگزاری انتخابات تازه‌ای در کاتالونیا شد

تظاهراتی امروز در شهرهای مختلف اسپانیا علیه استقلال کاتالونیا پس از همه‌پرسی هفته پیش برگزار می‌شود.قرار است تظاهرات در مادرید، پایتخت اسپانیا و شهرهای دیگر برگزار شود و طرفداران وحدت اسپانیا خواهان برپایی چنین تظاهراتی در بارسلون، مرکز کاتالونیا شده‌اند.به دنبال برپایی همه‌پرسی کاتالونیا، دولت اسپانیا تمام تلاش خود را به کار بست تا مانع از برگزاری آن شود. در این میان نیروهای پلیس با خشونت با مردمی که خواهان شرکت در این رای‌گیری بودند، برخورد کرد.

 

تقویت عربستان به سبک آمریکا

بی بی سی» آمریکا سامانه ضدموشک بالستیک به عربستان می‌دهد

رادیو فردا» پنتاگون: وزارت خارجه آمریکا فروش سامانه‌ ضد موشک «تاد» به عربستان را تایید کرد

العربیه» واشینگتن با فروش سامانه ضدموشکی پیشرفته تاد به پادشاهی سعودی موافقت کرد

دویچه وله» آمریکا فروش سامانه ضدموشکی تاد به عربستان را تایید کرد

اسپوتنیک» موافقت آمریکا با فروش سامانه موشکی تاد به عربستان

طی قراردادی ۱۵ میلیارد دلاری، آمریکا سامانه ضدموشکی پیشرفته تاد به عربستان سعودی فروخته است. یکی از علل خریداری این تسلیحات از سوی عربستان، کسب آمادگی دفاعی در برابر برنامه موشکی ایران عنوان شده است.وزارت خارجه آمریکا روز جمعه (ششم اکتبر) ضمن تایید خبر عقد این قرارداد تسلیحاتی آن را در راستای سیاست‌های امنیت ملی ایالات متحده توصیف کرده است.وزارت خارجه همچنین تصریح کرده است که واگذاری این سامانه ضدموشک بالستیک سیستم دفاعی عربستان و امنیت در حوزه خلیج فارس را در برابر تهدیدهای منطقه‌ای از جمله ایران تقویت خواهد کرد.اعلام رسمی این قرارداد تسلیحاتی تنها یک روز پس از آن صورت گرفت که عربستان از روسیه تسلیحات جدید پدافند هوایی خریداری کرد.در همین حال، پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، می‌گوید فروش این سامانه ضدموشکی تاد به ریاض، موجب برهم خوردن توازن قوای تسلیجاتی در منطقه نخواهد شد.

 

واکنش دولت پاکستان به فتوای جهاد

بی بی سی» پاکستان: تنها دولت پاکستان می‌تواند فتوای جهاد را صادر کند

وزیر داخله/ کشور پاکستان گفته است که تنها دولت این کشور می‌تواند "فتوای جهاد" صادر کند.احسان اقبال که امروز در شورای ملی پاکستان صحبت می‌کرد، افزود که هیچ فرد و یا گروه دیگری حق ندارد علیه گروه‌های دیگر اعلام جهاد کند.آقای اقبال همچنین از روحانیون و علمای این کشور خواست که "فتوای جهاد" که در فضا مجازی اعلام می‌شود را محکوم کنند.به گفته‌ وزیر کشور، پاکستان اگر این "اعلام فتوای جهاد" ادامه پیدا کند، کشور به میدان جنگ بین گروه‌ها و اقلیت‌ها تبدیل خواهد شد.

 

احتمال اقدامات جدید آمریکا علیه حزب الله

صدای آمریکا» پولیتیکو از احتمال اقدامات جدید آمریکا علیه حزب الله لبنان خبر داد

نشریه پولیتیکو در گزارشی به نقل از سه مقام کاخ سفید که نخواستند نامشان فاش شود، از احتمال اقدامات محدود کننده جدید دولت پرزیدنت ترامپ علیه حزب الله لبنان، در واکنش به فعالیت های مخرب ایران در خاور میانه خبر داد.بر اساس این گزارش، این اقدامات شامل تعیین جایزه برای دستگیری عوامل حزب الله لبنان، گسترش دامنه رصد فعالیت های نامشروع آن، و تبادل اطلاعات بین متحدان آمریکا در مورد فعالیت های آن گروه شبه نظامی شیعه خواهد بود.گروه حزب الله لبنان، که به گفته کارشناسان اندیشکده ها در واشنگتن توانسته است امسال به در آمدی بالغ بر یک میلیارد دلار دست یابد، از حدود بیست سال پیش در فهرست گروه های تروریستی وزارت خارجه ایالات متحده بوده است.ایران با ارائه حمایت های مالی، تسلیحاتی و آموزشی، از این گروه در جنگ های نیابتی خود در منطقه استفاده می کند و شبه نظامیان عضو آن در حال حاضر در حمایت از دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در آن کشور می جنگند.

 

رأی کمیسیون اروپا درباره برجام

رادیو فردا» کمیسیون اروپا درباره برجام: تمام طرف‌ها باید به تعهدات خود پایبند بمانند

رادیو زمانه» کمیسیون اروپا از پایبندی به توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرد

دویچه وله» کمیسیون اتحادیه اروپا: همه طرف‌ها به توافق اتمی با ایران پایبند باشند

رادیو فرانسه» گفت‌وگوی اختصاصی ار.اف.ای با رئیس کارزار برنده نوبل صلح در فرانسه: "نفی برجام بسیار دشوار است"

در ادامه تلاش‌ها برای برقرار نگه داشتن توافق اتمی موسوم به برجام، روز جمعه، ۱۴ مهرماه، کمیسیون اروپا نیز با تاکید بر موثر بودن این توافق تذکر داد که «تمام طرف‌ها» باید به تعهدات خود پایبند بمانند.به گزارش خبرگزاری رویترز از شهر بروکسل، مقر اتحادیه اروپا، سخنگوی کمیسیون اروپا روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگاران تاکید کرد که توافق اتمی گروه ۵+۱ با جمهوری اسلامی مهر تایید شورای امنیت سازمان ملل را بر خود دارد.او در ادامه همچنین برجام را «راه حلی قابل دوام و درازمدت» برای مسئله هسته‌ای جمهوری اسلامی توصیف کرد که «به تمام طرف‌های درگیر اطمینان‌ لازم را می‌دهد».بر این اساس، سخنگوی کمیسیون اروپا اضافه کرد: «از تمام طرف‌های درگیر انتظار داریم که به تعهدات خود پایبند بمانند.»سخنگوی این کمیسیون در هیچ جای این گفت‌وگو به نام رئیس جمهور آمریکا اشاره نکرده و توضیح دیگری هم در این باره نداده است، با این حال به نظر می‌رسد که اشاره او به سیگنال‌هایی باشد که به‌ویژه در یک هفته گذشته از کاخ سفید در واشینگتن آمده است.

 

ظریف: با هرچه توان دفاعی ما را محدود کند مخالفیم

العالم»وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با نشریه نیوزویک گفت: آزمایش های موشکی به منزله نقض روح برجام نیستند.به گزارش پایگاه اینترنتی نشریه نیوزویک، ظریف در پاسخ به این سوال که انتظار می رفت روح توافق اتمی سبب بهبود روابط ایران و آمریکا شود آیا اینگونه شده است؟ گفت: توافقنامه به طور شفاف نشان می دهد که آمریکا نباید کاری انجام دهد که روابط اقتصادی ایران و دیگر کشورها را تضعیف کند. متاسفانه آمریکا دقیقا این کار را انجام داده است و این کار به طور ویژه تحت حاکمیت ترامپ انجام شده است. توافقنامه به منزله یک سقف نبود بلکه به منزله یک پایه و اساس بوده است و اگر ما می خواهیم که به آن هدف یا آرزو و یا چیزی بالاتر از این حرکت کنیم لازم است که آمریکا حداقل به وظایف خود به طور منصفانه بر اساس توافقنامه عمل کند که تاکنون این کار را انجام نداده است.وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این سوال که آیا شما به تحریم های یکجانبه آمریکا ضد ایران اشاره دارید. این تحریمها ماوراء توافق اتمی هستند و همیشه از تعامل نهادهای مالی با ایران از ترس اقدامات تلافی جویانه واشنگتن جلوگیری کرده اند؟ گفت: اشاره من به طرز تفکری است که تحریمها را به عنوان نوعی ملک و دارایی برای آمریکا تصور می کند و معتقد است که آنچه آمریکا انجام می دهد هدف نخست آن باید حفظ تحریم ها باشد. این یک مشکل است. مشکل دیگر این بوده است که دولت ترامپ تلاش کرده است به طور صریح، فضایی تند و پرتنش را ایجاد کند تا از نفع بردن ایران از توافقنامه جلوگیری کند.
انتهای متن/

شنبه, 15 مهر 1396 ساعت 10:13

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید