بسته خبری دیده بان
از تحریم چند شخص و شرکت روسی تا ادامه تیراندازی به فلسطینی ها

١٧ مقام ارشد روس و هفت تاجر ثروتمند و پرنفوذ، از چهره‌های نزدیک به ولادیمیر پوتین به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

دستگیری پرقدرت‌ترین گروه مافیایی ایتالیا

بی بی سی» رهبر عملیاتی اندرنگتا، پرقدرت‌ترین گروه مافیایی ایتالیا دستگیر شد

پلیس ایتالیا می‌گوید یکی از گریزپاترین سران مافیا را در کالابریا در جنوب این کشور دستگیر کرده است.به گفته پلیس جوزپه پله رهبر عملیاتی و استراتژیک سازمان تبهکاری اندرنگتا است و در یورش شبانه ۵۰ مامور پلیس به مخفیگاهش دستگیر شده است.او در کوندوفوری یکی از غیر قابل دسترس ترین نقاط کالابریا مخفی شده بود که در یورش دیشب غافلگیر و به همراه چند همدستش بدون مقاومت تسلیم شد.

 

تحریم چند شخص و شرکت روسی

بی بی سی» آمریکا چند شخص و شرکت روس را تحریم کرد

صدای آمریکا» آمریکا ۳۸ فرد و شرکت نزدیک به دولت روسیه را تحریم کرد

رادیو فردا» روسیه می گوید تحريم های جديد آمریکا را بی پاسخ نخواهد گذاشت

رادیو فردا» آمریکا هفت فرد متنفذ و چندین مقام ارشد روس را تحریم کرد

آناتولی» فهرست تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه اعلام شد

رادیو زمانه» آمریکا ۷ الیگارش و ۱۷ کارمند بلندپایه روسیه را تحریم کرد

دولت آمریکا ۲۴ شخص و ١٢ شرکت روس را به دلیل آنچه "اقدامات شرورانه" دولت روسیه خوانده، تحریم کرده است.

١٧ مقام ارشد روس و هفت تاجر ثروتمند و پرنفوذ، از چهره‌های نزدیک به ولادیمیر پوتین به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند.استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا، دولت روسیه را متهم کرده است که "در مجموعه‌ای از اقدامات شرورانه در سراسر جهان دست دارد. از ادامه اشغال کریمه، تحریک به خشونت در شرق اوکراین و تامین سلاح برای رژیم اسد گرفته، تا تلاش برای اخلال در دموکراسی‌های غربی و اقدامات سایبری خرابکارانه."آمریکا پیش از این ده‌ها دیپلمات روس را اخراج کرده، اقدامی که واکنش متقابل روسیه را به دنبال داشته است. تنش میان روسیه و قدرت‌های غربی به اندازه‌ای بالا گرفته که برخی ناظران آن را یادآور دوران جنگ سرد می‌دانند.

 

ادامه شلیک به فلسطینی ها

بی بی سی» سربازان اسرائیلی بار دیگر به معترضان فلسطینی شلیک کردند

صدای آمریکا» آمریکا: تظاهرات فلسطینی‌ها در مرز غزه و اسرائیل صلح‌جویانه باشد

رادیو فردا» ادامه درگیری‌ها در مرز غزه؛ هشت فلسطینی دیگر کشته شدند و بیش از هزار نفر زخمی

آناتولی» شمار شهدای فلسطینی در مرز نوار غزه به 7 نفر رسید

رادیو زمانه» پس از درگیری‌های خونین در غزه، اسرائیل منطقه مرزی را ممنوعه اعلام کرد

العربیه» تیراندازی سربازان اسرائیل 8 کشته و 1070 زخمی در غزه برجای گذاشت

العالم» مخالفت دوباره آمریکا با بیانیه شورای امنیت درباره کشتار فلسطینیان غزه

دویچه وله» تظاهرات فلسطینی‌ها در نوار غزه هفت کشته بر جای گذاشت

رادیو فرانسه» در دومین جمعۀ تظاهرات فلسطینیان، برخورد با سربازان اسرائیلی تکرار شد: دست کم دو کشته

یورونیوز» راهپیمایی «بازگشت» در مرز غزه؛ سربازان اسرائیلی به روی تظاهرکنندگان فلسطینی آتش گشودند

تجمع فلسطینیان در مرز غزه با اسرائیل در دومین جمعه متوالی به خشونت کشیده شده و چند فلسطینی زخمی شده‌اند.ارتش اسرائیل می‌گوید به چند معترض فلسطینی که داشتند به مرز نزدیک می‌شدند، شلیک کرده است. به گفته منابع فلسطینی دست‌کم شش نفر کشته شده و ده‌ها نفر دیگر زخمی شده‌اند.معترضان برای آن‌که تک تیراندازهای اسرائیلی آنها را هدف قرار ندهند، لاستیک آتش زدند تا دید تیراندازها را محدود کنند.جمعه گذشته، ۳۰ مارس، در اعتراض‌های مرزی در غزه دست‌کم ۱۶ فلسطینی کشته و صدها نفر دیگر زخمی شدند.به دنبال درگیری‌های جمعه گذشته ارتش اسرائیل منطقه اطراف مرز غزه را "منطقه ممنوعه نظامی" اعلام کرده است.

 

سفر مرکل و مکرون به آمریکا

دویچه وله» سفر مرکل و مکرون به آمریکا برای گفت‌وگو بر سر برجام

ترامپ تهدید کرده اگر سیاست‌های موشکی و منطقه‌ای ایران تغییر نکند و توافق اتمی برجام اصلاح نشود کشورش از برجام خارج خواهد شد. سران آلمان و فرانسه قرار است به آمریکا بروند و با ترامپ از جمله درباره برجام گفت‌وگو کنند.در شرایطی که اختلاف‌های اروپا و آمریکا درباره برجام و موضوع تعرفه‌های تجاری همچنان موضوع مهم جهانی است، امانوئل مکرون و آنگلا مرکل در ماه آوریل به آمریکا می‌روند تا با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دیدار و گفت‌وگو کنند.دولت آلمان هنوز تاریخ دقیق سفر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به آمریکا را مشخص نکرده، اما روزنامه آلمانی "بیلد" به نقل از "منابع بسیارمطلع" اعلام کرده است که تاریخ این سفر ۲۷ آوریل خواهد بود. دولت آلمان البته این خبر روزنامه "بیلد" را نیز تایید نکرده است.

 

ممیزی صفحات مشهور

بی بی سی» فیسبوک صفحات 'مشهور' را ممیزی می‌کند

فیسبوک که مدیرعامل آن، مارک زاکربرگ قرار است هفته آینده برای پاسخ‌گویی به کنگره آمریکا برود اعلام کرده برای مقابله با انتشار اخبار جعلی و سوء‌استفاده از اطلاعات کاربران خود، راه‌کارهای جدیدی به کار می‌گیرد؛ از جمله تایید هویت صاحبان صفحات بزرگ و پرطرفدار.آقای زاکربرگ روز جمعه (ششم آوریل - ۱۷ فروردین) اعلام کرد از همه "صفحات بزرگ" بازرسی خواهد شد و آنهایی که از این ممیزی عبور نکنند اجازه ادامه انتشار محتوای جدید نخواهند یافت.فیسبوک می‌گوید هدف از این اقدام جلوگیری از سوء‌استفاده حساب‌های کاربری است که در پشت آنها افراد بدون علنی کردن هویت واقعی‌شان به انتشار اخبار می‌پردازند و یا از این صفحات برای به راه انداختن کمپین‌های اینترنتی سود می‌برند.آقای زاکربرگ همچنین گفته از پیشنهاد نظام‌مند شدن فرآیند انتشار تبلیغات‌های سیاسی هم استقبال می‌کند.

 

نخست‌وزیر پاکستان در افغانستان

بی بی سی» نخست‌وزیر پاکستان در افغانستان؛ مذاکره بر سر 'سند صلح و همسبتگی'

ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که از تمام گزینه‌ها که به اعتماد سازی میان افغانستان و پاکستان منجر شود استقبال خواهد کرد.شاه حسین مرتضوی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان درباره نتایج سفر شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان به کابل گفت: "از تمام گزینه‌ها که کمک کند و بتواند اعتماد سازی و نظارت را بیشتر کند تا جلو سوء تفاهم و ادعاها گرفته شود، استقبال می‌کنیم."از چندی قبل تاکنون معاون وزارت خارجه افغانستان و پاکستان برای اعتماد سازی بیشتر بر سر سند "برنامه عمل پاکستان و افغانستان برای صلح و همبستگی (APAPPS) " مذاکره می‌کنند.یک مقام ارشد دولت افغانستان گفته بود که برای امضا کردن این برنامه عمل، افغانستان مشروط کرده که تا کشور سوم بر روند اجرایی شدن آن نظارت نماید. افغانستان اختیار انتخاب کشور ناظر را به پاکستان داده است.در سالهای اخیر دیوار بی‌اعتمادی میان کابل و اسلام آباد بلند تر شده‌است. هر دو طرف همدیگر را متهم به حمایت از گروه‌های افراطی نظامی در کشورهای یکدیگر می‌کنند.
انتهای متن/

شنبه, 18 فروردين 1397 ساعت 09:17

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید