بسته خبری دیده بان
از تجاوز نظامی در پوشش تسلیحات شیمیایی تا اشغال بخشی از مرکز ایروان

آمریکا می‎گوید که به همراه بریتانیا و فرانسه 'قلب برنامه تسلیحات شیمیایی' حکومت سوریه را هدف قرار داده و آن را 'فلج' کرده است.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

تجاوز نظامی در پوشش تسلیحات شیمیایی

بی بی سی» آمریکا از 'فلج شدن برنامه تسلیحات شیمیایی' سوریه خبر داد

صدای آمریکا» رئیس جمهوری آمریکا: عملیات حمله به تاسیسات تسلیحات شیمیایی سوریه با موفقیت به پایان رسید

صدای آمریکا» پنتاگون: قابلیت شیمیایی دولت اسد به شدت فلج شد

رادیو فردا» شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه پیشنهادی روسیه در محکومیت حمله به سوریه را رد کرد

رادیو زمانه» نشست اضطراری شورای امنیت: پیش‌نویس روسیه در محکومیت حمله به سوریه رأی نیاورد

العربیه»پیش نویس قطعنامه روسیه برای محکومیت حمله به سوریه در شورای امنیت رای نیاورد

العربیه» ترامپ: ماموریت حمله به تاسیسات رژیم اسد با موفقیت انجام شد

العربیه» سعودی:حملات موشکی غرب به سوریه را تایید می‌کنیم

دویچه وله» پیش‌نویس قطعنامه روسیه در شورای امنیت رای نیاورد

دویچه وله» تفسیر: حمله هوایی به سوریه، بدون نتیجه اما هشداردهنده

اسپوتنیک» واکنش رئیس جمهور سوریه به حملات موشکی به این کشور

رادیو فرانسه» ولادیمیر پوتین: روسیه به حمایت از رژیم دمشق ادامه می‌دهد

یورونیوز» قطعنامه پیشنهادی روسیه در مورد محکومیت حمله آمریکا و متحدانش به سوریه رای نیاورد

یورونیوز» ترامپ درباره حمله به سوریه: همه‌چیز عالی بود، ماموریت انجام شد

آمریکا می‎گوید که به همراه بریتانیا و فرانسه 'قلب برنامه تسلیحات شیمیایی' حکومت سوریه را هدف قرار داده و آن را 'فلج' کرده است. تلاش روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای محکوم کردن این حملات ناکام مانده است.وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز شنبه (۱۴ آوریل) اعلام کرد که حملات هوایی به حداقل سه مرکز در نزدیکی حمص و دمشق "برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه را سال ها به عقب برده است."ژنرال کنت مک‌کنزی، از مقامات ارشد پنتاگون، در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که این عملیات "دقیق، قاطع و موثر" انجام شده است؛ او گفت به ویژه با بمباران یک مرکز تحقيقات و توسعه در محله برزه واقع در شمال دمشق "قلب" برنامه شیمیایی ارتش سوریه هدف قرار گرفت.ژنرال آمریکایی گفت که پدافند هوایی سوریه نتوانست هیچ موشک یا هواپیمایی را ره گیری و سرنگون بکند؛ ژنرال مک‌کنزی گفت سیستم دفاع هوایی روسیه واکنشی نشان نداد اما پدافند هوایی سوریه - عمدا پس از پایان بمباران ها - ۴۰ موشک شلیک کرد.

 

حملات راکتی و انتحاری

بی بی سی» حمله مرگبار به صلحبانان سازمان ملل متحد در مالی

مقامات در مالی، واقع در غرب آفریقا، می گویند حملات راکتی و انتحاری به نیروهای فرانسوی و صلحبانان سازمان ملل متحد حداقل یک کشته و تعدادی زخمی برجای گذاشته است.بنا بر گزارش ها، مهاجمان لباس مخصوص و کلاه آبی صلحبانان بین المللی به تن کرده و خودروهایی داشتند که روی آن علامت ویژه سازمان ملل متحد نصب شده بود. آنها به دو پایگاه در نزدیکی فرودگاه شهر تیمبوکو حمله کردند.دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد کشته شدن یک صلحبان را تایید کرده است. مقامات دولتی می گویند که تعدادی دیگر از جمله چند سرباز فرانسوی نیز زخمی شدند.گفته می شود که مهاجمان دو خودروی انتحاری پر از مواد منفجره داشتند که یکی را منفجر کردند؛ خودروی دوم متوقف شد. مقامات می گویند که هم اکنون اوضاع تحت کنترل است.یک منبع امنیتی خارجی به خبرگزاری فرانسه گفته است که ابعاد این عملیات "بی سابقه" بوده است. یک مقام دیگر نیز گفت: "ما هرگز یک چنین حمله ای ندیده بودیم."

 

فقط ۱۵ گروگان بوکو حرام زنده هستند

بی بی سی» دختران چیبوک؛ 'فقط ۱۵ گروگان بوکو حرام زنده هستند'

یک روزنامه نگار که با گروه بوکو حرام در نیجریه ارتباط دارد می گوید از ۱۱۲ دختری که این گروه حدود چهار سال پیش ربوده بود، فقط ۱۵ نفر زنده هستند.گروه بوکو حرام در ماه آوریل ۲۰۱۴ بیش از ۲۷۰ دختر را از مدرسه ای در شهر چیبوک واقع در شمال شرقی نیجریه ربود؛ در ماه سپتامبر گذشته بیش از ۱۰۰ دختر چیبوکی نزد خانواده‌هایشان برگشتند. دولت در برابر آزادی این گروه، پنج فرمانده زندانی بوکو حرام را رها کرد.احمد سالکیدا می گوید که دولت نیجریه او را واسطه مذاکره با بوکو حرام کرده بود. او مدعی شده است که تا به حال حداقل پنج فرصت برای رسیدن به یک توافق با پیکارجویان به خاطر تاخیر در اقدامات دولت از دست رفته است.

 

اشغال بخشی از مرکز ایروان

بی بی سی» معترضان در ایروان بخشی از مرکز شهر را اشغال کردند

هزاران نفر در ایروان، پایتخت ارمنستان در اعتراض به طرح حزب حاکم این کشور برای ادامه حکومت سرژ سرکیسیان دست به تظاهرات زدند و بخشی از مرکز شهر را اشغال کردند.پلیس در این تجمع دخالتی نکرد و طبق گزارش‌ها مانع از برپایی آن نشده اما تدابیر امنیتی محل سکونت آقای سرکیسیان تشدید شده است.سیستم حکومتی ارمنستان اخیرا دچار تغییر شده و از سیستم ریاستی به سیستم پارلمانی تغییر کرده است.با این تغییرات، اختیارات رئیس‌جمهوری به نخست‌وزیر منتقل شده است.

 

تظاهرات در بوداپست

بی بی سی» تظاهرات مخالفان نخست وزیر مجارستان در بوداپست

ده ها هزار نفر از مخالفان ویکتور اوربان، نخست وزیر راستگرای مجارستان - که در انتخابات اخیر این کشور پیروز شده است - در بوداپست، پایتخت، تظاهرات کرده اند.معترضان سیستم انتخاباتی مجارستان را غیرمنصفانه می دانند. حزب فیدز به رهبری ویکتور اوربان در انتخابات یکشنبه گذشته با کسب نیمی از آرا، اکثریت دو سومی خود در پارلمان را حفظ کرد.تظاهرات روز شنبه (۱۴ آوریل) در شبکه فیس بوک و توسط گروه "ما اکثریت هستیم" سازماندهی شد؛ رهبران معترضان خواهان ادامه برگزاری تجمعات در تعطیلات آخر هفته در ماه های آینده هستند.نیک تورپ، خبرنگار بی بی سی در بوداپست، تعداد معترضان را حدود ۱۰۰ هزار نفر تخمین می زند. او می گوید بسیاری از آنها پرچم مجارستان و پرچم اتحادیه اروپا را در دست داشتند.معترضان آقای اوربان را به تقلب انتخاباتی، فساد و سواستفاده از قدرت متهم می کنند. طرفداران آقای اوربان هم ماه گذشته تجمعی در حمایت از وی برگزار کرده بودند.

 

خشم و اعتراض گسترده در کشمیر هند

بی بی سی» خشم و اعتراض گسترده به تجاوز و قتل یک دختربچه هشت ساله در کشمیر هند

تجاوز گروهی به آصفه بانو، دختر هشت ساله مسلمان در منطقه کشمیر هند که به دستگیری هشت مرد هندو منجر شده موجب خشم عمومی و اعتراض گسترده در نقاط مختلف این کشور شده است.جسد آصفه بانو روز ۱۷ ژانویه گذشته در جنگل‌های اطراف شهر کتهوا پیدا شد.این شهر که در منطقه کشمیر هند واقع شده پایگاه قبیله‌ای از مسلمانان عشایر است و اکنون بازداشت ۸ مرد هندو در این رابطه، به شکل‌گیری یک تنش مذهبی در کشمیر که به طور تاریخی مستعد خشونت‌های قومی و مذهبی است، دامن زده است.اخبار مربوط به این تجاوز گروهی و قتل هنگامی در سراسر هند تنش آفرید که یکی از گروه‌های دست راستی هندوها به بازداشت ۸ مرد هندو اعتراض کرد.

 

شکست طالبان بدون همکاری پاکستان دشوار

بی بی سی» رئیس ستاد ارتش آمریکا: شکست طالبان بدون همکاری پاکستان دشوار است

رئیس ستاد ارتش آمریکا می‌گوید شکست طالبان، شبکه حقانی و گروه موسوم به (داعش) در افغانستان در حالی که این گروه‌ها پناهگاه امن در پاکستان داشته باشند، خیلی دشوار است.ژنرال مارک میلی دیروز (۱۲ اوریل) این موضوع را در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت امنیتی افغانستان در جلسه کمیته نیروهای مسلح کنگره آمریکا بیان کرد.او با اشاره به راه حل سیاسی به مسئله افغانستان گفت که در نهایت این مسئله باید با یک رویکرد منطقه‌ای و از طریق روند آشتی حل شود و پاکستان باید بخشی از راه حل باشد.فشار بر پاکستان و سایر حامیان گروه طالبان نیز بخشی از استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان و جنوب آسیا است. دولت آمریکا در حمایت از ادعاهای افغانستان از پاکستان خواسته است تا دست از حمایت از گروه‌های افراطی در افغانستان و منطقه بردارد. پاکستان همواره حمایت از شورشیان را تکذیب کرده است.ژنرال میلی با بیان این که گروه‌های طالبان و داعش دیگر تهدید وجودی برای دولت افغانستان نیستند، گفت نیروهای افغانستان توان دفاع از کشورشان را دارند و آمریکا باید تقویت این نیروها را ادامه بدهد.او همچنین تاکید کرد منافع ملی آمریکا در این است که نظامیان این کشور در افغانستان حضور داشته باشند.
انتهای متن/

یکشنبه, 26 فروردين 1397 ساعت 09:08

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید