بسته خبری دیده بان
از بهانه تازه غرب برای برنامه موشکی تا جولان دوباره موشک بالستیک کره شمالی

چهار کشور عضو گروه پنج به علاوه یک که توافق هسته‌ای با ایران را امضاء کرده‌اند با انتشار بیانیه‌ای مشترک از تهران خواسته‌اند برنامه موشک‌های بالستیک خود را متوقف کند.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

بعد از انرژی هسته ای برنامه موشکی بهانه تازه غرب

بی بی سی» آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان: برنامه موشکی ایران متوقف شود

رادیو فرانسه» آمریکا ومتحدان اروپائی این کشور از ایران خواستند به آزمایشات موشکی خود پایان دهد

چهار کشور عضو گروه پنج به علاوه یک که توافق هسته‌ای با ایران را امضاء کرده‌اند با انتشار بیانیه‌ای مشترک از تهران خواسته‌اند برنامه موشک‌های بالستیک خود را متوقف کند. در این بیانیه که عصر جمعه (۲۸ ژوئیه - ششم مرداد) منتشر شده این چهار کشور غربی، پرتاب موشک سیمرغ که ایران آن را ماهواره‌بر و غیرنظامی معرفی کرده ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد ارزیابی شده است.قطعنامه شورای امنیت در تایید برجام از ایران می‌خواهد "از فعالیت‌های مرتبط با موشک‌هایی اجتناب کند که با قابلیت حمل سلاح هسته‌ای طراحی شده‌اند، از جمله پرتاب‌هایی که از فناوری موشک‌های بالستیک استفاده می‌کنند."این بیانیه تنها ساعتی پس از وضع تحریم های جدید وزارت دارایی آمریکا علیه 6 شرکت ایرانی منتشر شد.وزارت دارایی آمریکا روز جمعه (ششم مرداد) در واکنش به پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ شش شرکت ایرانی را به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.

 

تأیید نقض برجام توسط رئیس جمهور بعد از کنگره

بی بی سی» ترامپ تحریم‌های جدید روسیه، ایران و کره شمالی را امضاء می‌کند

صدای آمریکا» کاخ سفید: پرزیدنت ترامپ تحریم جدید ایران و روسیه را امضا می‌کند

رادیو فردا» کاخ سفید: ترامپ مصوبه کنگره درباره تحریم ایران، روسیه و کره شمالی را امضا می‌کند

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته تحریم‌های جدیدی که کنگره این کشور علیه روسیه، ایران و کره‌شمالی وضع کرده را امضاء می‌کند.با امضای تحریم‌های روسیه، آقای ترامپ نه تنها وارد نزاع تازه‌ای با مسکو خواهد شد بلکه اختیارات خود برای لغو این تحریم‌ها را هم از دست خواهد داد.جمعه شب (۲۸ ژوئیه - ششم مرداد) در حالی که رسانه‌های آمریکایی همچنان سرگرم گزارش کردن حواشی کنار گذاشتن رینس پریبس، رئیس دفتر آقای ترامپ بودند، از کاخ‌سفید خبر رسید که رئیس جمهوری با امضای تحریم‌های جدید علیه ایران، روسیه و کره‌شمالی موافقت کرده است.

 

شکست جمهوری‌خواهان در لغو قانون بیمه اوباما

بی بی سی» واکنش‌ها به شکست جمهوری‌خواهان در لغو قانون بیمه اوباما

پس از آن که سناتورهای جمهوری‌خواه برای سومین روز متوالی نتوانستند طرح‌های پیشنهادی خود را برای لغو و جایگزینی قانون بیمه همگانی باراک اوباما به تصویب برسانند، پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان و برجسته‌ترین چهره حزب جمهوری‌خواه از احساس "سرافکندگی و ناامیدی" سخن گفته است.آقای رایان همچون بسیاری از دیگر نمایندگان کنگره آمریکا از این که با وجود در دست داشتن اکثریت در هر دو مجلس نمایندگان و سنا، جمهوری‌خواهان نتوانسته‌اند تلاش‌های هفت ساله خود برای الغاء قانون بیمه همگانی که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما به تصویب رسیده را به جایی برسانند و حتی به جای لغو کامل آن بخش‌هایی از آن را الغاء کنند، گفته احساس "سرخوردگی" می‌کند.بامداد جمعه (۲۸ ژوئیه - ششم مرداد) نسخه تلطیف شده طرح جمهوری خواهان که فقط به لغو بخش‌های بحث برانگیز این قانون بسنده کرده بود با ۵۱ رای مخالف در برابر ۴۹ رای موافق رد شد.در چند روز گذشته سنا دو بار دیگر هم برای الغاء و جایگزین کردن این قانون بیمه به رای نشست که در هر دوبار دموکرات‌ها موفق شدند با جذب چند سناتور جمهوری‌خواه، مانع از تصویب آنها شوند.

 

خشونت بی سابقه پلیس علیه پناهجویان در کاله

یورونیوز» گزارش ویژه یورونیوز از خشونت بی سابقه پلیس علیه پناهجویان در کاله

آخرین گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر نشان می دهد که خشونت پلیس علیه مهاجران بطور بی سابقه ای در کاله فرانسه افزایش یافته است. در این گزارش می خوانیم که پلیس بطور مرتب از گازهای فلفل علیه پناهجویانی استفاده می کند که قصد رفتن به بریتانیا را دارند.در گفتگو با برخی از پناهجویان افغان و ایرانی متوجه می شویم که نیروهای پلیس دست به هر خشونتی می زنند تا پناهجویان کاله را ترک کنند.فنی پلانسون، داوطلب سازمان غیردولتی «امداد کاتولیک» که ماهها در کاله است می گوید در هفته های اخیر شاهد شدیدترین خشونتهای پلیس علیه پناهجویان بوده ایم.فنی پلانسون می گوید: «پلیس بطور مرتب به مهاجران حمله می کند و همه وسایل آنها را می گیرد و به دور می ریزد. اغلب شاهد این هستیم که پلیس با اسپری فلفل و دیگر اسپریهای شیمیایی به مهاجران حمله کرده و حتی بروی غذا و داخل کوله پشتیهای آنها نیز اسپری شیمیایی می زنند. بسیاری پناهجویان را در هفته های اخیر خودم تا بیمارستان همراهی کرده ام. همه وسایل آنها را می گیرند حتی کارت هویت آنها را نیز پلیس پاره می کند. وضعیت، بسیار پیچیده است.»بسیاری از پناهجویان به من توضیح دادند که به جز پلیس آنها در خطر حملات گروههای نژادپرست و مهاجرستیز نیز قرار دارند.

 

جولان دوباره موشک بالستیک کره شمالی

یورونیوز» موشک بالستیک کره شمالی در آبهای منطقه ویژه تجاری ژاپن فرود آمد

صدای آمریکا» کره شمالی موشک جدیدی به آب‌های ژاپن پرتاب کرد؛ آمریکا در حال بررسی گزینه پاسخ نظامی

رادیو زمانه» کره شمالی موشک «پیشرفته‌تری» را آزمایش کرد

دویچه وله» کره شمالی موشک قاره‌پیمای جدیدی آزمایش کرد

یوشید سوگا با تاکید بر غیر قابل قوبل بودن این حرکت از سوی کره شمالی و نقض آشکاترامپ, ر قطعنامه های سازمان ملل افزود: «ژاپن به قدرتمندترین شکل ممکن اعتراض خواهد کرد.»شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن نیز خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت ملی کابینه این کشور شد.آنتیونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در سخنرانی خود این آزمایش موشک بالستیک «با احتمال برد بین قاره ای» توسط کره شمالی را محکوم کرد.ساعاتی پیش از اعلام رسمی ژاپن، سخنگوی پنتاگون از پرتاب یک موشک بالستیک توسط کره شمالی خبر داده بود. کاپیتان جف دیویس در این باره گفته بود: «ما می توانیم شناسایی پرتاب یک موشک بالستیک از کره شمالی را تایید کنیم اما در حال ارزیابی وضعیت هستیم و اطلاعات بیشتر را بزودی اعلام خواهیم کرد.»کره جنوبی نیز ضمن تایید این خبر اعلام کرد که این پرتاب آزمایشی ساعت ۲۳:۴۱ جمعه به وقت محلی از استان شمالی جانگانگ کره شمالی صورت گرفته است.
انتهای متن/

شنبه, 07 مرداد 1396 ساعت 09:04

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید