بسته خبری دیده بان
از برنده انتخابات ترکیه تابازگرداندن بی‌درنگ مهاجرین غیرقانونی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، طی یک سخنرانی در استانبول خود را برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده است.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

اردوغان خود را برنده انتخابات ترکیه اعلام کرد

بی بی سی» رجب طیب اردوغان خود را برنده انتخابات ترکیه اعلام کرد

رادیو فردا» شورای عالی انتخابات ترکیه: اردوغان پیروز شده است

رادیو زمانه» خبرگزاری آناتولی: پیروزی اردوغان و ائتلافش در هر دو انتخابات ترکیه

آناتولی» پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

رادیو فرانسه» ترکیه: اردوغان در برابر چالش انتخابات

اسپوتنیک» پيشتازى بيش از 53 درصدى اردوغان پس از شمارش 90 درصد آراء

یورونیوز» اردوغان: بر اساس «نتایج غیر رسمی» از سوی مردم ترکیه به‌عنوان رئیس جمهور انتخاب شدم

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، طی یک سخنرانی در استانبول خود را برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده است؛ رقیب اصلی او هنوز شکست را نپذیرفته است.رسانه‌های دولتی ترکیه اعلام کرده اند که پس از شمارش تقریبا همه آرای مردم، رجب طیب اردوغان حدود ٥٣ درصد آرا را کسب کرده و محرم اینجه، رقیب اصلی آقای اردوغان از حزب جمهوریخواه خلق، حدود ۳۱ درصد آرا را به دست آورده است.رجب طیب اردوغان عصر یکشنبه (۲۴ ژوئن) در استانبول گفت که مردم به وی وظیفه اعمال اختیارات ریاست جمهوری و سمت‌های قوه مجریه را "محول کردند."او افزود: "من امیدوارم که هیچ کس درباره نتایج ابراز تردید نکند و برای پنهان کردن ناکامی خودش به دموکراسی صدمه نزند."در صورت قطعی شدن پیروزی آقای اردوغان، او از اختیاراتی به مراتب بیشتر برخوردار خواهد شد که به اعتقاد منتقدان به دموکراسی ترکیه لطمه جدی می‌زند.

 

۸۰ کشته در درگیری کشاورزان و دامداران

بی بی سی» بیش از ۸۰ کشته در درگیری کشاورزان و دامداران نیجریه

درگیری ‏های گروهی بین کشاورزان و دامداران کوچ نشین از دو قوم مختلف در نیجریه حداقل ۸۶ کشته برجای گذاشته است.این درگیری ها در ایالت پلاتو، واقع در نواحی مرکزی نیجریه، رخ داده است. گفته می شود که پنجشنبه گذشته گروهی از کشاورزان قوم "بروم" به دامداران قوم "فولانی" حمله کردند و پنج نفر از آنها را کشتند.حمله ای تلافی جویانه در روز شنبه تعداد بیشتری کشته برجای گذاشت؛ حداقل ۵۰ خانه مسکونی، ۱۵ موتور سیکلت و دو خودرو به آتش کشیده شده است.دولت نیجریه روز یکشنبه (۲۴ ژوئن) در این ایالت مقررات منع رفت و آمد شبانه اعلام کرد. نیروهای پلیس و ارتش به حالت آماده باش درآمدند.نیروهای ویژه ارتش همچنین به چند ایالت مرکزی دیگر اعزام شده اند تا از درگیری های مشابه جلوگیری بکنند.طرفین بر سر زمین‏ های حاصل خیز که هر سال از میزان آن کاسته می شود با هم اختلاف دارند.

 

بازگرداندن بی‌درنگ مهاجرین غیرقانونی

بی بی سی» رئیس‌جمهور آمریکا خواستار بازگرداندن بی‌درنگ مهاجرین غیرقانونی شد

صدای آمریکا» تلاش رهبران اروپایی برای حل اختلافات بر سر پذیرش مهاجران

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، خواستار بازگشت بی‌درنگ مهاجران غیرقانونی در آمریکا "بدون حکم یا ایجاد پرونده در دادگاه" شد.آقای ترامپ در حساب توییتری خود سازوکار مهاجرتی (فعلی) آمریکا را مایه توهین به قوانین خوب مهاجرت و برقراری نظم و قانون خواند.وی گفته است که مردم نباید اجازه داشته باشند سیاست مهاجرت را به سخره بگریند.او همچنین انتقادات جهانی را به ‌خاطر سیاست مهاجرتی "بدون مدارا"یش محکوم کرد؛ سیاستی که موجب شد بیش از دو هزار کودک از والدین‌شان جدا شوند.پس ازآنکه تصاویری از کودکان گریان مهاجران که از خانواده خود جدا شده بودند، در رسانه‌ها منتشر شد، آقای ترامپ قانون جداسازی کودکان مهاجرین غیرقانونی از والدین‌شان را لغو کرد. برخی از این کودکان در بازداشتگاه‌ها در "قفس" نگه داشته می‌شدند.

 

محمود عباس توانایی و تمایلی برای صلح ندارد

بی بی سی» داماد ترامپ: محمود عباس توانایی و تمایلی برای صلح با اسرائیل ندارد

صدای آمریکا» تلاش جدید آمریکا برای احیای مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها

جارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با انتقاد مقامات فلسطینی روبرو شده است. آقای کوشنر در حال آماده کردن طرحی برای حل بحران بین فلسطینیان و اسرائیل است.صائب عریقات از مذاکره کنندگان ارشد فلسطینی گفته که رویکرد جارد کوشنر به این مسئله به جای مذاکره درباره راه حل بیشتر برپایه سیاستی تحمیلی استوار است و ابتکارعملی از جانب او درکار نیست.آقای کوشنر درمصاحبه‌ای با روزنامه عربی القدس توانایی و تمایل محمود عباس، رهبر فلسطینیان را برای دستیابی به راه حلی برای پایان دادن به این بحران مورد سوال قرار داده است.آقای کوشنر دراین گفتگو گفته: "رئیس جمهورعباس می‌گوید که به صلح پایبند است و من دلیلی نمی بینم که حرف او را قبول کنم. سوال من این است توانایی رئیس جمهور عباس و یا تمایل او برای رسیدن به یک توافق چقدر است."او همچنین گفته: "او (محمود عباس) نقطه نظرات خود را دارد که در ۲۵ سال گذشته تغییر نکرده و هیچ توافق صلحی در این مدت بدست نیامده است. برای دستیابی به یک توافق دو طرف باید حرکتی کرده و در جایی ملاقات داشته باشند. من مطمئنم که رئیس جمهور عباس توانایی انجام چنین چیزی را ندارد."

 

آیت‌‍الله شیخ «عیسی قاسم» راهی بیمارستان شد

العالم»منابع آگاه در بحرین از انتقال آیت‎الله شیخ عیسی قاسم رهبر معنوی شیعیان این کشور به بیمارستان به دلیل وخامت اوضاع جسمانی وی خبر دادند.شبکه خبری العالم به نقل از منابع آگاه در بحرین اعلام کرد که آیت الله شیخ عیسی قاسم که در اقامت اجباری رژیم آل خلیفه به سر می‌برد، به دلیل وخامت اوضاع جسمانی‌اش به بیمارستان منتقل شد.مرکز حقوق بشری بحرین اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور، پسر آیت الله شیخ عیسی قاسم و داماد وی را هنگام همراهی آمبولانس بازداشت کردند.

 

آمریکا تقویمی را به کره شمالی برای اجرای توافقات ارائه می‌کند

العالم »یک مقام ارشد پنتاگون بامداد دوشنبه گفته آمریکا به زودی تقویمی که شامل «درخواست‌هایی مشخص» است را به کره شمالی ارائه خواهد کرد.

یک مقام ارشد پنتاگون بامداد دوشنبه گفته آمریکا به زودی تقویمی که شامل «درخواست‌هایی مشخص» است را به کره شمالی ارائه خواهد کرد.به نوشته رویترز، این مقام آمریکایی که قبل از سفر «جیمز متیس»، وزیر دفاع آمریکا به آسیا در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد جزئیات بیشتری در این مورد بازگو نکرد، اما گفت ارائه این تقویم به اندازه کافی سرعت خواهد داشت تا میزان تعهد کره شمالی را محک بزند. مقام پنتاگون که نخواسته نامش فاش نشود گفت: «ما خیلی زود متوجه خواهیم شد که آنها قصد دارند با حسن نیت پیش بروند یا خیر. هنگامی که ما برداشت خودمان را از نحوه اجرای توافقات ارائه می‌کنیم، در قالب آنها درخواست‌های مشخصی مطرح می‌شوند و ما یک تقویم زمانی مشخص خواهیم داشت.»
انتهای متن/

دوشنبه, 04 تیر 1397 ساعت 08:43

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید