بسته خبری دیده بان
از بحران آب در سوریه تا تقویت بازدارندگی هسته ای به سبک ترامپ

شبکه خبری سی.ان.ان در گزارشی به مسئله کمبود آب و تاثیر آن بر زندگی میلیون ها نفر از ساکنین دمشق پرداخت.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

نگرانی رسانه ای حامیان تروریست برای مرگ آنها

بی بی سی»'مرگ برخی از اعضای ارشد' جبهه فتح شام در حمله هوایی

العربیه» مخالفان مسلح سوری تا زمان توقف نقض آتش بس از سوی نظام اسد مذاکرات صلح را تعلیق کردند

در حمله ای هوایی در سوریه حداقل ۲۵ عضو گروه فتح شام که قبلا به جبهه نصرت شهرت داشت کشته شده اند. گفته می شود شماری از اعضای ارشد این گروه هم در میان کشته ها هستند.گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا قرار دارد گفت که معلوم نیست حمله را چه کشوری انجام داده است.با این حال یک سخنگوی جبهه فتح شام حمله را به آمریکا نسبت داد.گروه ناظر حقوق بشر سوریه گفت نمی تواند بگوید این حملات هوایی به نواحی روستایی استان ادلب کار ائتلاف تحت رهبری آمریکا بوده یا روسیه.به گفته این گروه اعضای ارشد جبهه فتح شام به هنگام حمله مشغول انجام دیداری در محل بودند اما هویت آنها مشخص نشد. شمار زیادی هم در این حمله زخمی شده اند.ابو اناس الشامی یک سخنگوی جبهه فتح شام در بیانیه ای گفت که حمله توسط ائتلاف تحت رهبری آمریکا انجام شد.در این بیانیه که رویترز آن را نقل کرده آمده است: "ستادی که اندکی پیش هدف حمله ائتلاف بین المللی قرار گرفت مقر اصلی ما در این ناحیه بود و حاوی شماری از دفاتر شعب مختلف است. این حمله منجر به کشته شدن شماری از برادران ما شد."جبهه نصرت در ماه ژوئیه گذشته پس از جدایی از القاعده نام خود را به جبهه فتح شام تغییر داد.

 

تقویت بازدارندگی هسته ای به سبک ترامپ

صدای آمریکا» ترامپ باید بازدارندگی هسته‌ای را در برابر ایران و کره شمالی تقویت کند

کره شمالی اعلام کرده است که مراحل ساخت یک موشک بالیستیک بین قاره ای آن کشور به سرعت پیش می رود. پیونگ یانگ هشدار داده است که اگر واشنگتن رضایت رهبر کره شمالی را جلب نکند، او «قابلیت حمله پیشگیرانه با تاکید بر قدرت هسته ای» را تولید خواهد کرد. آزمایش های موفقیت آمیز راکتی اخیر گویای این واقعیت است که باید این تهدیدها را جدی گرفت. دولت اوباما تحقیقات ایران در این باره را از توافق هسته ای مستثنی کرد. متاسفانه ایران وقتی از توافق هسته ای دست خواهد کشید که فناوری موشک های بالیستیک اش را تکمیل کند.این تحولات نه فقط ثبات بین المللی بلکه جمعیت آمریکا را تهدید می کند. این اوضاع نیازمند واکنشی سریع به شکل بازدارندگی هسته ای از سوی آمریکا است. این «مصالحه ای واقعگرایانه» بین لغو کامل توافق هسته ای ایران و بهبود آن است.دونالد ترامپ، رییس جمهوری منتخب ایالات متحده آمریکا، باید چهار اقدام را در راستای تهدیدهای ناشی از پیونگ یانگ و تهران در پیش بگیرد: نخست؛ اصلاح توافق هسته ای و افزودن ممنوعیت ساخت موشک های بالیستیک توسط ایران به آن.

دوم؛ اضافه کردن برنامه های دفاع موشکی چند مرحله ای برای دفاع از آلاسکا، هاوایی و استرالیا در برابر خطر موشک های قاره پیمای کره شمالی.

سوم؛ تاکید بر تمایل به دست زدن به «حمله هسته ای اول» در صورت مشاهده یک خطر قریب الوقوع.

چهارم؛ اعمال فشار بر پاکستان، روسیه، و دیگر کشورهای جدا شده از اتحاد جماهیر شوروی سابق برای مقابله با قاچاق موشک های قاره پیما.

 

بحران آب در سوریه

صدای آمریکا» سی‌ان‌ان: «بحران آب» تازه‌ترین موضوع نزاع در سوریه است

شبکه خبری سی.ان.ان در گزارشی به مسئله کمبود آب و تاثیر آن بر زندگی میلیون ها نفر از ساکنین دمشق می پردازد که چند سال است تحت تاثیر جنگ و خشونت های جاری در دیگر نقاط سوریه، با بحران همراه بوده است.این شبکه به نقل از یک زن ساکن پایتخت سوریه می گوید که آب در مناطق مختلف با قطع چند روزه همراه است و وقتی که پس از چند روز آب در لوله ها جاری می شود همه برای حمام کردن، و راه انداختن ماشین رختشویی صف می کشند. او می گوید این روزها صدای جاری شدن آب در لوله، بهترین خبر است.دفتر هماهنگی امور انسانی ملل متحد در بیانیه ای در ۲۹ دسامبر گفت که پس از حمله به چشمه های آب در حومه دمشق، حدود چهار میلیون از ساکنین این شهر با بحران آب مواجه شدند.آب دو چشمه عمده که ۷۰ درصد جمعیت دمشق و حومه را تامین می کند، پس از آن قطع شد که ساختار زیربنایی در جریان درگیری ها آسیب دید.دفتر امور انسان دوستانه ملل متحد می گوید که این آسیب عمدی بوده ولی عامل آن را اعلام نکرده است.

 

تمدید وضعیت فوق العاده در ترکیه

رادیو فردا» موافقت پارلمان ترکیه با تمدید وضعیت فوق العاده برای سه ماه دیگر

گزارش‌ها حاکی است که پارلمان ترکیه روز سه شنبه با تمدید وضعیت فوق العاده در این کشور برای سه ماه دیگر موافقت کرده است.به دنبال کودتای نافرجام در ترکیه در ۱۵ ژوئیه (۲۶ تیرماه سال جاری)، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور به مدت سه ماه وضعیت فوق العاده اعلام کرد. پیش از این نیز در مهرماه وضعیت فوق العاده تمدید شده بود و اعتبار آن شانزده روز دیگر به پایان می‌رسید.دولت ترکیه پس از کودتای نافرجام ماه ژوئیه بیش از ۱۱۰ هزار نفر از کارمندان دولت از جمله پرسنل نیروهای مسلح، قضات و دادستان‌ها، روزنامه‌نگاران و دانشگاهیان و مقامات محلی و سیاستمداران کرد را به اتهام حمایت از کودتا تصفیه و از کار برکنار کرده است.دولت رجب طیب اردوغان، فتح الله گولن، روحانی ترک مقیم آمریکا را به هدایت این کودتای نافرجام متهم می‌کند.خبرگزاری فرانسه می‌گوید، خبرگزاری دولتی آناتولی پیش‌تر اعلام کرده بود که از زمان کودتای نافرجام ۴۱ هزار نفر بازداشت شده‌اند.به گزارش رویترز، سرکوب گسترده پس از کودتای نافرجام ماه ژوییه مناسبات ترکیه با اتحادیه اروپا را تیره کرده است. چند ماه قبل از این حوادث، ترکیه و اتحادیه اروپا به توافق رسیدند که در ازای کنترل موج مهاجران به سمت اروپا مذاکرات مربوط به عضویت ترکیه تسریع و شرایط برای سفر شهروندان ترکیه به اروپا بدون اخذ ویزا فراهم شود.با این حال اتحادیه اروپا از منتقدان اقدامات پس از کودتا در ترکیه است و می‌گوید، ‌ حکومت رجب طیب اردوغان از وضعیت فوق العاده برای سرکوب مخالفان خود استفاده می‌کند و اتهامات وی علیه طرفداران فتح الله گولن فاقد مستندات و شواهد لازم است.

 

نتانیاهو اتهام رشوه خواری را رد کرد

آناتالوی» نتانیاهو، ادعای دریافت رشوه علیه خود را رد کرد

رادیو فرانسه» بنیامین نتانیاهو و درگیریهای قضائی او

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پس از پایان بازجویی توسط پلیس این کشور در ارتباط با ادعاهای مربوط به دریافت رشوه علیه خود، با انتشار پیامی در شبکه های اجتماعی، این ادعاها را رد کرد.نتانیاهو نوشت: ''پس از 3 سال آزار و اذیتی که در حق من و خانواده ام روا شد، دیروز چیزی ثابت نشد. از این به بعد نیز اتفاقی نخواهد افتاد چرا که موردی وجود ندارد''.وی پیش از این نیز اتهامات وارده علیه خود را تکذیب کرده بود.شبکه تلویزیونی دوم اسرائیل روز جمعه گذشته در خبری علت بازجویی از نخست وزیر این کشور را ''دریافت مبلغ زیادی رشوه از یک شهروند اسرائیلی و یک تبعه خارجی توسط وی '' اعلام کرد.دادستانی کل اسرائیل در نوامبر سال گذشته تصمیم به آغاز تحقیقات قضائی در باره فساد مالی معروف به ''رسوایی زیردریایی'' را صادر کرده بود.بنیامین نتانیاهو که نام وی نیز در این پرونده وجود دارد، دیروز توسط پلیس اسرائیل در محل اقامت خود در قدس مورد بازجویی قرار گرفت.

 

ترامپ: درباره روسیه اطلاعات جدیدی دریافت نکردم!

العالم»رئیس‌جمهور منتخب آمریکا اعلام کرد ارائه اطلاعات به وی در خصوص مداخله ادعایی روسیه در انتخابات اخیر آمریکا، از سوی مقامات اطلاعاتی به تأخیر افتاده است.

نیویورک تایمز روز چهارشنبه گزارش داد؛ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا اعلام کرد آژانس‌های اطلاعاتی ، ارائه یافته‌هایشان به وی را در خصوص نقش ادعایی روسیه در انتخابات اخیر این کشور به تأخیر انداخته اند. وی البته به این نکته نیز اشاره کرد که احتمالاً آن‌ها در حال خریدن زمان هستند تا بتوانند ادله قویتری علیه روسیه آماده کنند.در توییت ترامپ در این خصوص آمده است: «ارائه اطلاعات در خصوص هک ادعایی روسیه تا جمعه به تأخیر افتاد؛ احتمالاً برای تقویت ادله به زمان بیشتری نیاز بود. خیلی عجیب است!»یک سخنگوی مدیر اطلاعات ملی آمریکا حاضر نشد در خصوص ادعای ترامپ اظهار نظر کند. اما مقامات ارشد دولت، ادعای وی را تکذیب کردند و گفتند هیچ جلسه ای برای سه‌شنبه برنامه‌ریزی نشده بود.ترامپ پیشتر گفته بود روز سه‌شنبه اطلاعاتی را در خصوص ادعای هک رایانه‌های دموکرات‌ها مطرح می‌کند که دیگران آن‌ها را نمی‌دانند. توییت اخیر وی نیز نشان از بدبینی او به نتیجه‌گیری آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا در خصوص حملات سایبری روسیه برای تغییر نتیجه انتخابات به نفع وی حکایت دارد.
انتهای متن/

چهارشنبه, 15 دی 1395 ساعت 08:47

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید