بسته خبری دیده بان
از افتتاح سفارت با پیام ترامپ تا کشته شدن بیش از ۵۵ فلسطینی در مرز غزه

هم‌زمان با افتتاح سفارت آمریکا در اسرائیل در شهر بیت‌المقدس، تظاهرات ده‌ها هزار فلسطینی در مرز غزه به خشونت کشیده شده و به گفته مقام‌های فلسطینی تا کنون ۵۵ فلسطینی کشته و ۲۷۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

بیش از ۵۵ فلسطینی در مرز غزه کشته شدند

بی بی سی» هم‌زمان با افتتاح سفارت آمریکا در بیت‌المقدس، بیش از ۵۵ فلسطینی در مرز غزه کشته شدند

العربیه» سعودی حمله اسرائیل به فلسطینی‌های بی‌دفاع را به شدت محکوم کرد

العربیه» شورای امنیت سه‌شنبه دربارۀ کشتار مردم غزه توسط اسرائیل، جلسه اضطراری تشکیل می‌دهد

آناتولی» واکنش ضعیف اتحادیه اروپا به جنایات اسرائیل علیه مردم فلسطین در غزه

آناتولی» شمار شهدای فلسطینی در نوار غزه به 58 نفر رسید

آناتولی» اعتراض ترکیه به سکوت جامعه جهانی در قبال کشتار فلسطینیان

رادیو فرانسه» در هفتادمین سالگرد ﺗﺄسیس دولت اسرائیل و همزمان با انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس بیش از پنجاه فلسطینی کشته شدند

دویچه وله» اعتراضات پرتلفات فلسطینی‌ها در نوار غزه، با ده‌ها کشته و بیش از ۲۰۰۰ زخمی

رادیو فردا» شورای امنیت برای بررسی وقایع مرگبار غزه تشکیل جلسه می‌دهد

هم‌زمان با افتتاح سفارت آمریکا در اسرائیل در شهر بیت‌المقدس، تظاهرات ده‌ها هزار فلسطینی در مرز غزه به خشونت کشیده شده و به گفته مقام‌های فلسطینی تا کنون ۵۵ فلسطینی کشته و ۲۷۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.امروز مرگبارترین روز غزه از زمان جنگ سال ۲۰۱۴ بود. شمار کشته‌های فلسطینی از آغاز اعتراضات مرز غزه در حدود یک ماه و نیم پیش تا امروز به حدود ۱۰۰ نفر رسیده است.تصاویری که از این تظاهرات منتشر شده نشان‌دهنده استفاده گسترده از گاز اشک‌آور علیه معترضان فلسطینی است. مرز باریکه غزه و اسرائیل منطقه‌ای تحت تدابیر سخت امنیتی است و واکنش ارتش اسرائیل به ناآرامی‌ها در این منطقه تندتر از مناطق دیگر است.اعتراض‌ها در مرز غزه که با درخواست بازگشت به سرزمین‌های پدری هم‌زمان با هفتادمین سالگرد تاسیس اسرائیل، از چند هفته پیش آغاز شده بود، امروز هم‌زمان با انتقال رسمی سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس به اوج خود رسید.ریاض منصور، نماینده تشکیلات فلسطینی در سازمان ملل متحد و همین طور کویت خواهان تشکیل فوری جلسه شورای امنیت برای توقف "کشتار سبعانه" فلسطینی‌ها شده است.

 

دور تازه بدعهدی های ترامپ

بی بی سی» ترامپ: تولید کافی برای تحریم نفت ایران وجود دارد

صدای آمریکا» ترامپ: تحریم چشمگیر نفت ایران میسر است

رادیو فردا» دونالد ترامپ: تولید جهانی برای جبران کاهش صادرات نفت ایران کافی است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید وضعیت بازار جهانی انرژی به گونه‌ای است که تحریم‌های نفتی ایران را امکان پذیر می‌کند.آقای ترامپ در یادداشتی خطاب به وزیران امور خارجه، دارایی و انرژی ایالات متحده نوشت که"شرایط اقتصاد جهانی، افزایش تولید نفت بعضی کشورها و مازاد تولید در جهان" او را به این جمع بندی رسانده که کاهش چشمگیر فروش نفت ایران در بازارهای جهانی امکان‌پذیر است.این ارزیابی در پی خروج آمریکا از برجام و عزم کاخ سفید به برقراری مجدد تحریم های شدید علیه ایران منتشر شده است.آمریکا به کشورهای دیگر بین ۹۰ تا ۱۸۰ روز برای اجرای تحریم های ایران فرصت داده است. کشورهای اروپایی تاکنون به این موضوع روی خوش نشان نداده‌اند.آقای ترامپ در یادداشتش نوشت: "طبق قانون اختیارات دفاع ملی سال ۲۰۱۲ ... حکم من این است که عرضه نفت و محصولات نفتی در حدی است که اجازه می‌دهد حجم نفت خام و محصولات نفتی که از ایران یا از طریق موسسات مالی (از ایران) خریداری می‌شود، به میزان چشمگیری کاهش یابد."

 

هشدار رئیس سازمان اطلاعاتی بریتانیا

بی بی سی» هشدار رئیس سازمان اطلاعاتی بریتانیا در مورد حملات تروریستی داعش دراروپا

اندریو پارکر رئیس سازمان اطلاعاتی بریتانیا، ام آی فایو(MI۵) هشدارداده است که گروه موسوم به (داعش) بعد از آنکه پایگاه های خود در خاورمیانه را از دست داده مصمم است که در اروپا مرتکب حملات "مخرب" تروریستی شود.رئیس ام آی فایو درنشست روسای سازمانها اطلاعاتی اروپا که در برلین برگزارشد ،سخنرانی می‌کرد.آقای پارکر گفت که از زمان حمله به وست مینستردر سال ۲۰۱۷ ام آی فایو مانع از ۱۲ حمله تروریستی در بریتانیا شده است.رئیس ام آی فایو از روسیه به دلیل مسموم کردن اسکریپال، جاسوس سابق روسیه، و دخترش در بریتانیا به شدت انتقاد کرد.او روسیه را به " نقض آشکارقوانین بین‌الملل" متهم کرد.

 

ظریف درباره افتتاح سفارت آمریکا

بی بی سی» ظریف درباره افتتاح سفارت آمریکا در بیت‌المقدس: روز شرم آوری است

دویچه وله» واکنش‌ها به افتتاح سفارت آمریکا در اورشلیم و پیامدهای آن

مقام های ایرانی به افتتاح سفارت آمریکا در بیت المقدس واکنش منفی نشان و درباره تبعات این تصمیم برای اسرائیل و آمریکا هشدار داده‌اند.محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنش به افتتاح سفارت آمریکا در بیت‌المقدس و سرکوب خونین معترضان به این اقدام، امروز را "روز بسیار شرم آوری" توصیف کرده است.آقای ظریف در حساب توییتر خود نوشته است که "رژیم اسرائیل تعداد بیشماری از فلسطینیانی که در بزرگترین زندان فضای باز دنیا اعتراض می‌کردند را به خاک و خون کشید و قتل عام کرد. همزمان ترامپ انتقال غیر قانونی سفارت آمریکا را جشن می‌گیرد و همدستان عربش هم توجه اذهان عمومی را منحرف می‌کنند. روز بسیار شرم آوری است".

 

افتتاح سفارت با پیام ترامپ

صدای آمریکا» با پیام پرزیدنت ترامپ سفارت آمریکا در اورشلیم افتتاح شد

رادیو زمانه» سفارت آمریکا در بیت‌المقدس (اورشلیم) در میان اعتراضات فلسطینی‌ها گشایش یافت

آناتولی» سفارت آمریکا در قدس گشایش یافت

رادیو اسرائیل» جشن انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، بعدازظهر امروز (دوشنبه) برگزار شد

با پیام رئیس جمهوری ایالات متحده، سفارت آمریکا در اورشلیم روز دوشنبه رسما افتتاح شد. پیش از این سفارت آمریکا در تل آویو بود و با اقدام امروز رسما سفارت آمریکا به شهر اورشلیم منتقل شد.پرزیدنت دونالد ترامپ در پیام ویدئویی گفت: اورشلیم امروز گهواره مردم اسرائیل است. این شهر سابقه تاریخی دارد و خوشحالم که توانستیم این حقیقت ساده را به رسمیت بشناسیم، بله، اورشلیم پایتخت واقعی اسرائیل است.رئیس جمهوری آمریکا در پیام ویدئویی خود گفت ایالات متحده به تعهدات خود در مذاکرات صلح پایبند است و امیدواریم در ماه سپتامبر این مذاکرات به دستاوردهای خوبی داشته باشد.این اقدام در پی تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در آذرماه سال گذشته است که اعلام کرده بود ضمن به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، سفارت آمریکا را از تل آویو به این شهر منتقل می کند.

 

شروع رایزنی‌های دیپلماتیک وزیر خارجه آمریکا

صدای آمریکا» رایزنی‌های دیپلماتیک وزیر خارجه آمریکا با همتایان اروپایی درباره ایران

صدای آمریکا» کاخ سفید: حماس تنها مسئول خشونت‌های مرگبار در غزه است

رادیو فردا» رایزنی‌های آمریکا با بریتانیا، فرانسه و آلمان درباره ایران

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد مایک پمپئو در چند روز گذشته با همتایان خود از کشورهای آلمان، فرانسه و بریتانیا درباره نحوه همکاری بر سر ایران گفت‌وگو کرده است.به گزارش رویترز، هدر نائورت گفت، آقای «وزیر تاکید کرد آمریکا و متحدان اروپایی ما منافع محکمی در پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده رژیم ایران در منطقه دارند.»وی در ادامه افزود، «آقای پمپئو امیدوار است بتوانیم به همکاری‌های مستحکم خود ادامه دهیم.»
انتهای متن/

سه شنبه, 25 ارديبهشت 1397 ساعت 08:50

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید