بسته خبری دیده بان
از اخراج مفتضحانه دیپلمات های امریکایی تا سرقت از مسجد الاقصی

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه (سی ژوئیه، هشتم مرداد) گفت ۷۵۵ دیپلمات و وابسته دیپلماتیک آمریکا باید خاک روسیه را ترک کنند.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

اخراج دیپلمات های امریکایی از روسیه

بی بی سی» پوتین: ۷۵۵ خدمه مراکز دیپلماتیک آمریکا باید روسیه را ترک کنند

رادیو فردا» پوتین خواستار خروج ۷۵۵ دیپلمات آمریکایی از خاک روسیه شد

آناتولی» پوتین: دیپلمات های آمریکایی کاهش می یابد

اسپوتنیک» حکم جديد پوتین: 755 دیپلمات آمریکایی باید خاک روسیه را ترک کنند

رادیو فرانسه» ولادیمیر پوتین دستور خروج ۷۵۵ دیپلمات آمریکائی را از روسیه صادر کرد

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه (سی ژوئیه، هشتم مرداد) گفت ۷۵۵ دیپلمات و وابسته دیپلماتیک آمریکا باید خاک روسیه را ترک کنند.این تصمیم بعد از آن اعلام شد که آمریکا در روزهای گذشته تحریم‌های تازه‌ای را علیه روسیه وضع کرد.وزارت خارجه روسیه پیشتر از آمریکا خواسته بود تا تعداد دیپلمات های خود را تا ماه سپتامبر امسال به ۴۵۵ نفر کاهش دهد، به تعداد دیپلمات‌های روسیه در آمریکا.روسیه دو روز پیش همچنین به آمریکا اطلاع داده بود که دو ساختمان دیپلماتیک آمریکا را هم در اختیار خواهد گرفت.رییس جمهور روسیه در گفتگو با تلویزیون روسیه-۲۴ گفت: "بیش از هزار [دیپلمات آمریکایی] در روسیه کار می‌کردند و هنوز کار می‌کنند" که "۷۵۵ نفر آنها باید فعالیت خود را در روسیه متوقف کنند."

 

بی ارزشی نشست شورای امنیت در آمریکا

بی بی سی» آمریکا: نشست شورای امنیت در مورد کره شمالی ارزشی نخواهد داشت

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید در ارتباط با آزمایش موشکی کره شمالی خواستار نشست اضطراری شورای امنیت نخواهد شد چون "پیامد قابل توجهی نخواهد داشت."نیکی هیلی همچنین چین را ترغیب کرد کره شمالی را مهار کند.خانم هیلی در بیانیه ای گفت: "قطعنامه جدید شورای امنیت اگر فشار بین المللی بر کره شمالی را به طور قابل توجهی افزایش ندهد ارزشی نخواهد داشت."در واقع ارزش آن منفی خواهد بود چون حاوی این پیام برای دیکتاتور کره شمالی خواهد بود که جامعه جهانی تمایلی ندارد او را به طور جدی به چالش بگیرد."او اضافه کرد: "چین باید تصمیم بگیرد آیا مایل است گام حیاتی را بردارد یا نه. وقت گفت وگو تمام شده."همزمان آمریکا می گوید سامانه دفاع ضدموشکی موسوم به "تاد" را با موفقیت آزمایش کرده و بمب افکن های ب-۱ خود را بر فراز شبه جزیر کره به پرواز درآورده است.این اقدامات واکنشی مستقیم به آزمایش های موشکی اخیر کره شمالی است. پیونگ یانگ می گوید این آزمایش ها توانایی اش برای هدف گرفتن کل خاک آمریکا را ثابت می کند.

 

ادامه تنش میان آل سعود و قطر

عربستان: درخواست قطر برای بین‌المللی کردن حج اعلان جنگ است

عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، درخواست قطر برای بین‌المللی کردن مکان‌های مقدس در عربستان را اعلان جنگ علیه حکومت این کشور دانست.وزیر خارجه عربستان به شبکه العربیه گفت: "درخواست‌های قطر برای بین‌المللی کردن مکان‌های مقدس نوعی دشمنی و اعلان جنگ علیه عربستان است."آقای جبیر افزود: "ما حق پاسخگویی به کسانی را که خواستار بین المللی کردن اماکن مقدس هستند، برای خود محفوظ می‌داریم."مقام‌های قطری هنوز به طور رسمی درباره این گفته‌ها واکنش نشان نداده‌اند. دیروز قطر به گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور آزادی مذاهب اعتراض و عربستان را متهم کرد که از حج "استفاده سیاسی" می‌کند.قطر می‌گوید عربستان با ایجاد مانع در راه اعزام حجاج قطر به دنبال مقاصد سیاسی خود است.بحران سیاسی و دیپلماتیک میان قطر و کشورهای عربی خلیج فارس هنوز فروکش نکرده است.

 

مانور نظامی مشترک آمریکا و گرجستان

بی بی سی» آمریکا و گرجستان بزرگترین مانور مشترک خود را آغاز کردند

صدای آمریکا» گرجستان میزبان رزمایش نظامی مشترک با آمریکا و دیگر متحدان

آمریکا و گرجستان بزرگترین مانور نظامی مشترک خود را آغاز کرده‌اند.در این مانور که تا دوازده اوت (۲۱ مرداد) ادامه دارد ۱۶۰۰ نیروی آمریکایی و ۸۰۰ نیروی گرجستان شرکت دارند.چند کشور دیگر از جمله بریتانیا هم در این مانور آمریکا را همراهی می‌کنند.روسیه شدیدا مخالف این مانور نظامی است.گرجستان که به دنبال عضویت در سازمان کشورهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است با روسیه روابط شکننده‌ای دارد و ۹ سال پیش جنگ کوتاهی هم با این کشور داشت.جنگ گرجستان و روسیه در سال ۲۰۰۸ میلادی به تصرف جمهوری‌های خودمختار اوستیای جنوبی و آبخازیا توسط روسیه منجر شد.

 

دیدار شاهزاده سعودی با مقتدی صدر

العربیه» دیدار شاهزاده محمد بن سلمان با مقتدی صدر در جده

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و نماینده خادم حرمین شریفین با مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق، در جده، دیدار و گفت‌وگو کرد.در این دیدار که یکشنبه 30 ژوئن صورت گرفت، روابط دو جانبه سعودی و عراق و شماری از مسائل دارای اهمیت مشترک، به بحث گذاشته شد.رهبر جریان صدر، یکشنبه وارد جده شد. ثامر السبهان وزیر مشاور سعودی در امور خلیج، از مقتدی صدر در بدو ورودش به سعودی، استقبال کرد.در بیانیه‌ای که دفتر صدر در این باره صادر کرد، آمده است: «هنگامی که گشایشی مثبت در روابط سعودی-عراقی دیدیم، خشنود شدیم. امیدواریم آغازی باشد برای پایان فرقه‌گرایی در منطقه عربی و اسلامی».شایان ذکر است که آخرین سفر مقتدی صدر به سعودی، به سال 2006 باز می‌گردد.

 

سرقت اسناد و مدارکی مهم از مسجد الاقصی

العالم» نظامیان رژیم صهیونیستی اسناد و مدارک مهمی را از مسجد الاقصی سرقت کرده اند.

"حسن خاطر" رئیس مرکز بین المللی "قدس" در فلسطین اظهار داشت: نظامیان اسرائیلی پس از آن که کارمندان، نمازگزاران و نگهبانان را بیرون کرده و به مدت 3 روز متوالی مسجد الاقصی را تحت کنترل داشتند، وارد دفاتر و اتاقهای آرشیو و اسناد شده، و اسناد متعلق به اداره اوقاف اسلامی را سرقت کرده اند. روسیا الیوم به نقل از حسن خاطر، تأکید کرد: مسؤولان اسرائیلی با آن اسناد به اوقاف قدس و املاک و خانه ها دست یافته اند، و این اسناد یک آرشیو وقفی ویژه درخصوص املاک و دادگاه ها بود، و یک مرکز اطلاعاتی املاک و اوقاف در اراضی اشغالی به شمار می آمد. وی این موضوع را یک فاجعه واقعی خواند. رئیس مرکز بین المللی قدس، اظهار داشت: اسناد وقفی، مربوط به جزئیات و اسرار اوقاف و امضاهای مهر و موم شده بود، و اکنون تل آویو با دستیابی به آنها می تواند به اختیارات و چگونگی تصرف ملکیت اوقاف و جزئیات و همه محتویات آنها پی ببرد. حسن خاطر، این موضوع را خطر بزرگی برای اوقافی دانست که ستون فقرات قدس اشغالی به شمار می آیند، و حجم آنها 90 درصد بخش قدیمی قدس را تشکیل می دهند، که نسبت بسیار بزرگی در کل قدس است.
انتهای متن/

دوشنبه, 09 مرداد 1396 ساعت 09:17

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید