بسته خبری دیده بان
از آغاز سال نو میلادی تا افشاي مشخصات زیردریایی تجسسی

با فرا رسیدن سال نوی میلادی رهبران کشورهای مختلف جهان از اهداف و امیدهای خود برای سال پیش رو صحبت کرده‌اند.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

آغاز سال نو میلادی

بی بی سی» آغاز سال نو میلادی و ابراز امیدهای رهبران جهان

دویچه وله» پیام مرکل به‌ مناسبت سال نو: جهان منتظر ما نمی‌ماند

اسپوتنیک» پیام تبریک سال نو ولادیمیر پوتین برای شهروندان روسیه

با فرا رسیدن سال نوی میلادی رهبران کشورهای مختلف جهان از اهداف و امیدهای خود برای سال پیش رو صحبت کرده‌اند.دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در توییتی، برای دوستان، حامیان و بد خواهانش و همچنین برای آنچه رسانه های منتشر کننده اخبار تقلبی خوانده، سالی شاد آرزو کرده است.شی جینپینگ، رییس جمهور چین، گفت که جهان حالا از پکن انتظار دارد که در مورد مسایل بین المللی موضعی صریح و آشکار اتخاذ کند.امانوئل ماکرون و آنگلا مرکل، رهبران فرانسه و آلمان هم از نزدیکتر کردن روابطشان و تقویت اتحادیه اروپا سخن به میان آورده‌اند.کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، نیز به آمریکا و متحدانش پیامی هشدارآمیز داده و گفته که روی میز کارش یک دکمه برای شلیک سلاح هسته‌ای وجود دارد.او افزود حالا که کره شمالی قابلیت آن را یافته که با موشکهای هسته‌ای‌اش هر نقطه از آمریکا را هدف قرار دهد، واشنگتن هرگز جنگی را با کشورش آغاز نخواهد کرد.

 

فراخوان فرستاده فلسطینی

بی بی سی» فلسطینی‌ها فرستاده خود را از واشنگتن فراخواندند

هفته‌ها بعد از آنکه آمریکا بیت المقدس را به پایتختی اسرائیل به رسمیت شناخت، تشکیلات خودگردان فلسطینی فرستاده خود از آمریکا را برای "مشورت" فراخوانده است.بعد از آن تصمیم آمریکا بود که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام کرد که هیچ برنامه صلحی به میانجی‌گری آمریکا را نخواهد پذیرفت.دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، یکی از قدیمی‌ترین سیاست‌های کشورش در قبال صلح در خاورمیانه را عوض کرد و علاوه بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به پایتختی اسرائیل، اعلام کرد که سفارتخانه آمریکا به آن شهر منتقل خواهد شد.تسلط اسرائیل بر بیت‌المقدس را تا پیش از این کشورهای جهان به رسمیت نشناخته بودند. همه کشورها سفارتخانه‌هایشان را در تل‌آویو مستقر کرده‌اند.تصمیم آقای ترامپ به بروز تظاهرات در سرزمین‌های فلسطینی منجر شد. سیزده فلسطینی در درگیری‌های مربوط به این تصمیم کشته شدند.

 

عدم توانایی دادگاه لاهه

بی بی سی» دادگاه لاهه "نمی‌توانست از خودکشی جنایتکار جنگی جلوگیری کند"

دادگاه جرایم جنگی در لاهه هلند می‌گوید که نمی‌توانسته از خودکشی یک جنایتکار جنگی در جلسه دادگاه جلوگیری کند.حسن ژالو، قاضی دادگاه گفته که بدون اطلاعات خاص، اینکه متهم سم در اختیار داشته را نمی‌توانسته‌اند پیش‌بینی کنند.اسلوبودان پارلیاک، که از کروات‌های بوسنی است، زمانی که حکمش را قاضی خواند جام زهری حاوی سیانور را سرکشید و مرد.پلیس هلند همچنان درباره این موضوع تحقیق می‌کند.

 

توقیف کشتی ها توسط کره جنوبی

بی بی سی» کره جنوبی یک کشتی دیگر را به ظن انتقال نفت به کره شمالی توقیف کرد

کره جنوبی دومین کشتی به ظن انتقال نفت به کره شمالی را توقیف کرده است.به گفته مقامات کره جنوبی توقیف این کشتی برای جلوگیری از نقض تحریم‌های بین‌المللی علیه کره شمالی انجام گرفته است.کره جنوبی دومین کشتی را که "کوتی" نام دارد و با پرچم پاناما درحرکت بود در بندری نزدیک به شهر "پیئنونک تایک" توقیف کرده است.

 

بازی طولانی کامپیوتری نشانه بیماری روانی جدی

صدای آمریکا» سازمان بهداشت جهانی: بازی طولانی کامپیوتری نشانه بیماری روانی جدی است

پرداختن بیش از حد به بازی های کامپیوتری (رایانه‌ای) بیماری نامیده شده است.

سازمان بهداشت جهانی در تازه ترین گزارش خود می گوید ۱۲ ساعت متوالی پرداختن به بازی های ویدئویی و کامپیوتری، فقط موجب ناراحت شدن و سرسام گرفتن افراد خانواده و دوستان تان نمی شود، بلکه می تواند نشانه بیماری روانی جدی باشد.سازمان بهداشت جهانی در حال افزودن روان پریشی های مربوط به بازیهای ویدئوئی به فهرست بیماری های طبقه بندی شده بین المللی خود است. سال آینده کسانی که که به مقدار زیاد به بازیهای ویدیوئی می پردازند، ممکن است نام خود را به عنوان مبتلا به «پریشانی روانی وابسته به بازی های الکترونیکی» در آن فهرست بیابند.به موجب این فهرست، پریشانی روانی به کسی تلقی می شود که نتواند خود را کنترل کند که چقدر پای بازی های الکترونیکی می نشیند و یا نتواند پس از ساعت ها بازی از پای آن برخیزد.سازمان بهداشت جهانی در پیش نویس گزارش خود نوشته است: علیرغم هر پیامد منفی، اخراج شدن به دلیل روزها غیبت، مبتلایان به روان پریشی بازی نمی توانند دست از بازی بردارند.در این گزارش آمده: «الگوی رفتاری این مبتلایان آنقدر قوی است که آثار وخیمی در شخصیت، خانواده، زندگی اجتماعی، آموزشی، شغلی و دیگر جنبه های پر اهمیت زندگی شخص مبتلا بگذارد. این الگوهای بازی می تواند مداوم یا دوره‌ای باشد، یا قطع و وصل شود.»

 

مراسم سالگرد تاسیس جنبش فتح

آناتولی» مراسم سالگرد تاسیس جنبش فتح در فلسطين

مراسم جشن پنجاه و سومین سالگرد سال تاسیس جنبش فتح در شهر غزه و با شرکت صدها فلسطینی برگزار شد.پنجاه و سومین سالگرد تاسیس جنبش فتح در غزه با حضور صدها فلسطینی در میدان مجسمه سرباز گمنام غزه و با حضور محمود عباس، رئیس دولت فلسطین گرامی داشته شد.در این مراسم که با بر افروختن مشعل از سوی شرکت‌کنندگان همراه بود، احمد خالص، از اعضای کمیته مرکزی فتح گفت: "این مشعل‌ها، به عنونا آتش و روشنایی باقی خواهد ماند. علیه کسانی که دشمنی می‌کنند آتش خواهد شد".وی با تاکید بر این که جنبش فتح علیرغم اختلاف نظرها به همکاری با دیگر گروه‌ها ادامه خواهد داد گفـت: "فلسطین به همه فلسطینی‌ها احتیاج دارد. به همین علت به تلاش برای یافتن نقاط مشترک بین خود ادامه خواهیم داد".گفتنی است جنبش فتح، یکم ژانویه 1965 به رهبری یاسر عرفات تاسیس شد.

 

مصوبه حزب حاکم لیکود

دویچه وله» رأی لیکود به الحاق بخشی از کرانه باختری به اسرائیل

حزب حاکم لیکود خواهان الحاق بخش بزرگی از مناطق فلسطینی به اسرائیل شد. این مصوبه نقض آشکار اصل "راه حل دو کشور" است. رأی لیکود برای دولت اسرائيل الزام‌آور نیست، اما فشار سیاسی زیادی بر آن وارد می‌کند.کمیته مرکزی حزب حاکم لیکود به الحاق شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری و الحاق آنها به کشور اسرائیل رأی داد.اجلاس کمیته مرکزی حزب راستگرای لیکود شامگاه یکشنبه (۳۱ دسامبر) با شرکت بیش از هزار عضو فعال حزب در تل‌آویو برگزار شد.طبق قطعنامه‌ای که به تصویب رسید، نه تنها بخش بزرگی از کرانه باختری برای همیشه به اسرائیل ملحق می‌شود، بلکه دولت این کشور حق دارد، فعالیت شهرک‌سازی را در زمین‌های فلسطینی گسترش دهد.در حال حاضر در کرانه باختری، که در جنگ ۶ روزه ۱۹۶۷ به تصرف اسرائيل در آمد، حدود ۶۰۰ هزار شهروند اسرائیلی در بیش از ۲۰۰ مجموعه مسکونی زندگی می‌کنند.

 

افشاي مشخصات زیردریایی تجسسی

العالم »افشاي مشخصات زیردریایی تجسسی که يمني ها به غنيمت گرفتند

نیروی دریایی و گارد ساحلی یمن اعلام کرد یک فروند زیردریایی تجسسی ائتلاف متجاوز را در آب های منطقه ای یمن به غنیمت گرفته است.به گزارش خبرنگار شبکه العالم در یمن این زیردریایی، هوشمند و از کلاس (ریموس 600) ساخت آمریکا است و در مأموریت های جاسوسی مورد استفاده قرار می گیرد.این زیردریایی 500 کیلوگرم وزن و 3.25 متر طول دارد.این نوع زیردریایی‌ها دارای حسگر صوتی هستند و با استفاده از آن به شناسایی مین‌های دریایی و نقشه‌برداری از سطح دریا می‌پردازند. دوربین این زیردریایی ساخت شرکت "هردوید" وابسته به شرکت حمل و نقل دریایی "کونگسبر" است.ریموس 600 شبیه رباتی است که برای جستجوی هواپیمای خطوط هوایی گمشده مالزی مورد استفاده قرار گرفت.نیروی دریایی و گارد ساحلی یمن طی 1000 روز تجاوز ائتلاف سعودی به این کشور 10 فروند کشتی و ناوچه و تعدادی قایق های جنگی متعلق به متجاوزان را هدف قرار داده است.نیروی دریایی و گارد ساحلی یمن بارها بر آمادگی بالای خود برای مقابله با هر گونه تهدیدی در سواحل یمن تأکید کرده اند.
انتهای متن/

دوشنبه, 11 دی 1396 ساعت 10:39

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید