بسته خبری دیده بان
از آزمایش های هفته ای کره شمالی تا دیدار سناتور آمریکایی با سرکرده منافقین

یک مقام عالی‌رتبه در پیونگ یانگ به بی‌بی‌سی گفته کشورش در نظر دارد تعداد آزمایش‌های موشکی خود را افزایش دهد و به طور هفتگی، ماهانه و سالانه این آزمایش‌ها را ادامه ‌دهد.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

مواففقان و مخالفان همه پرسی ترکیه

بی بی سی» اردوغان خطاب به ناظران اتحادیه اروپا: حد خودتان را بدانید

صدای آمریکا» ترامپ نتیجه همه پرسی را به اردوغان تبریک گفت

صدای آمریکا» اعتراض به رفراندوم ترکیه؛ اردوغان: ذهنیت صلیبی دارید

رادیو فردا» تبریک ترامپ به اردوغان پس از موفقیت در همه‌پرسی

رادیو فردا» تبریک ظریف برای «رأی مثبت» به همه‌پرسی ترکیه همزمان با ادامه اعتراض‌ها

آناتولی» روسیه: اراده ملت ترکیه محترم است

آناتولی» ظریف پیروزی رفراندم قانون اساسی ترکیه را به چاووش اغلو تبریک گفت

رادیو زمانه» ترامپ به اردوغان تبریک گفت

العربیه» در اولین گام تغییر قانون اساسی ترکیه، اردوغان رئیس هیات دولت می‌شود

دویچه وله» اردوغان انتقاد ناظران بین‌المللی به روند همه‌پرسی را رد کرد

رادیو فرانسه» ترکیه: پیروزی اردوغان در همه پرسی مورد اعتراض مخالفان و انتقاد ناظران بین‌المللی قرار گرفت

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، در جمع هواداران خود در آنکارا از مقام های اروپایی خواست که "حد خود را بدانند".وی با اشاره به گزارشی که سازمان امنیت و همکاری اروپا در حال تهیه آن درباره همه‌پرسی اخیر ترکیه است افزود: "ما نمی‌خواهیم گزارش آنها را ببینیم یا به آن گوش دهیم. ما آن را نخواهیم پذیرفت."در تازه‌ترین واکنش‌ها به همه‌پرسی دیروز یکشنبه ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین) در ترکیه، ناظران اروپایی و بین‌المللی نگرانی‌هایی را درخصوص این رفراندم ابراز کرده‌اند. بر اساس نتایجی که اعلام شده، موافقان تغییر قانون اساسی با بیش از ۵۱ درصد آرا برنده شده‌اند.آقای اردوغان در سخنرانی امروز خود خطاب به ناظران اروپایی تاکید کرد: "این کشور دموکراتیک‌ترین همه‌پرسی جهان را داشته... آیا شرم نمی‌کنید که حالا چنین می‌گویید؟"رئیس جمهور ترکیه با اشاره به هشدارهای مطرح در مورد تاثیراحتمالی همه پرسی اخیر بر روند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا گفت: "آنها ما را تهدید می‌کنند که مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را متوقف خواهند کرد. برای ما این موضوع چندان مهم هم نیست. بگذارید همین کار را بکنند."رجب طیب اردوغان افزود: "می‌توانیم در این مورد هم همه‌پرسی برگزار کنیم و ببینیم که آیا اصلاً مردم ترکیه می‌خواهند به اتحادیه اروپا بپیوندند یا نه."

 

آزمایش های هفته ای کره شمالی

بی بی سی» کره‌شمالی: هر هفته آزمایش موشکی انجام می‌دهیم

بی بی سی» ابراز نگرانی نهادهای اروپایی درباره همه‌پرسی ترکیه

صدای آمریکایی» مقام دولتی کره شمالی: پیونگ یانگ به آزمایش موشکی ادامه می دهد

اسپوتنیک» صبر واشنگتن از دست کره شمالی لبریز شده است

یورونیوز» کُره شمالی آماده جنگ است

صدای آمریکا » مایک پنس در مرز دو کره: دوران صبر استراتژیک درباره کره شمالی به پایان رسیده است

تشدید تنش در شبه جزیره کره؛ پایان صبر استراتژیک آمریکا و آزمایش‌های موشکی بیشتر کره شمالی

یک مقام عالی‌رتبه در پیونگ یانگ به بی‌بی‌سی گفته کشورش در نظر دارد تعداد آزمایش‌های موشکی خود را افزایش دهد و به طور هفتگی، ماهانه و سالانه این آزمایش‌ها را ادامه ‌دهد.معاون وزارت خارجه کره‌شمالی در گفتگویی اختصاصی به بی‌بی‌سی گفته در صورت "بی مبالاتی آمریکا برای استفاده از گزینه نظامی یک جنگ تمام عیار روی خواهد داد".گفته‌های این مقام ارشد دولت کره‌شمالی همزمان با اظهارات مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، طرح شده که گفته "دوران صبر استراتژیک" کشورش در مقابله با کره شمالی پایان یافته است.آقای پنس این سخنان را امروز (۱۷ آوریل/۲۸ فروردین) در منطقه حایل بین کره جنوبی و همسایه شمالی آن کشور (موسوم به دی ام زد) و در خلال بازدیدش از کره جنوبی اظهار کرده است.تنش‌ها در شبه جزیره کره طی هفته‌های اخیر دوباره بالا رفته است و اعزام یک ناوگان جنگی آمریکا به این منطقه و سفر مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا به پایتخت کره جنوبی هم در همین رابطه صورت گرفته است.

 

دیدار سناتور آمریکایی با سرکرده منافقین

بی بی سی» واکنش ایران به دیدار سناتور مک‌کین با مریم رجوی

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دیدار اخیر جان مک‌کین، سناتور آمریکایی با مریم رجوی، از رهبران سازمان منافقین و شماری از اعضای این سازمان در محل اقامتشان در تیرانا، پایتخت آلبانی را "کار خطایی" توصیف کرده که دولت آمریکا باید "تاوان" آن را بدهد.آقای قاسمی گفته: "این نوع تماس‌ها چیز جدیدی نیست و عمدتا مقامات آمریکایی نشان داده‌اند که در دهه‌های اخیر نتوانسته‌اند از رفتارهای خود عبرت بگیرند و با سیاست‌های غلط و رفتارهای ناپسند در توسعه و گسترش تروریسم در منطقه تلاش کرده‌اند که این تماس هم در راستای همین زمینه است."آقای مک‌کین روز جمعه در جریان سفر به آلبانی، با رهبران و گروهی از اعضای سازمان منافقین دیدار کرد که از عراق به تیرانا منتقل شده‌اند.سناتور مک‌کین از جمله سیاستمداران آمریکایی بود که جریان انتقال اعضای سازمان مجاهدین خلق از قرارگاه اشرف به کمپ لیبرتی در بغداد و سپس انتقال اکثر آنها به آلبانی را پیگیری می کرد.

 

داعش به دنبال اتحاد با القاعده

صدای آمریکا» معاون رئیس جمهوری عراق: داعش به دنبال اتحاد با القاعده است

رادیو فردا» معاون رییس جمهور عراق: گروه حکومت اسلامی در صدد ائتلاف با القاعده است

«ایاد علاوی» معاون رئیس جمهوری عراق روز دوشنبه در مصاحبه ای گفت داعش در حال مذاکره با القاعده درباره اتحاد احتمالی است.به گزارش رویترز آقای علاوی گفت که این اطلاعات را از رابط های منطقه ای و عراقی وارد به امور عراق، دریافت کرده است.ایاد علاوی با اشاره به ابوبکر البغدادی رهبر داعش و ایمن الظواهری رهبر القاعده گفت: «مذاکرات تازه آغاز شده است. مذاکرات و مکالمه هایی میان نمایندگان بغدادی و ظواهری در جریان است.»داعش در سال ۲۰۱۴ از القاعده انشعاب یافت و دو گروه از آن زمان در حال عضوگیری، جمع آوری پول و جهاد بوده است.ظواهری علنا از روش های وحشیانه داعش از جمله گردن زدن، غرق کردن و قطع کردن اعضای بدن افراد انتقاد کرده است.رویترز به نقل از علاوی می گوید مشخص نیست که دو گروه چطور قرار است باهم کار کنند.

 

فارین پالیسی: ترامپ، به‌دنبال تشدید تحریم‌های تهران

العالم » به نوشته فارین پالیسی، کاخ سفید در حال بررسی تشدید تحریم‌های کنونی برای افزایش فشار بر تهران است.

وبسایت فارین پالیسی در مطلبی نوشت: کاخ سفید در حال بررسی تشدید تحریم‌های کنونی بر ضد ایران و اِعمال تفسیری سختگیرانه‌تر از توافق هسته‌ای تهران و قدرت‌های جهان است.یک مقام ارشد کاخ سفید در این خصوص به فارین پالیسی گفت دولت مایل است از ابزارهایی که در اختیار دارد، به شیوه‌ای سختگیرانه‌تر بهره ببرد. وی از این راهکار با عنوان «سیاست تحریم» یاد کرد. یکی از گزینه‌های در حال بررسی، گسترش تحریم‌های آمریکا برای پوشش بخش‌های بزرگترِ اقتصاد ایران است که با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوند دارند.رئیس‌جمهور و کابینه وی هنوز درباره ایران تصمیمی قطعی اتخاذ نکرده اند. اما به گفته مقامات، برخی تصمیم‌ها باید به زودی اتخاذ شود. 25 آوریل (5 اردیبهشت) ایران و 6 دولتی که درباره توافق هسته‌ای با تهران مذاکره کردند – از جمله آمریکا – برای بررسی دوره‌ای و 3 ماهه این توافق در وین گرد هم می‌آیند.این که ترامپ چطور درباره تحریم‌ها و توافق هسته‌ای پیش می‌رود برای ایران، آمریکا و خاورمیانه پیامدهای مهمتری به دنبال خواهد داشت. یک تلاش هماهنگ از سوی آمریکا برای تشدید فشار بر ایران، بر مبنای این قمار استوار خواهد بود که فشار اقتصادی خواهد توانست تلاش تهران را برای افزایش نفوذ بر منطقه مهار کند.

 

زمین لرزه پاکستان را لرزاند

زمین لرزه نسبتا شدیدی ساعت چهار و پنج دقیقه بامداد امروز( سه شنبه) به وقت محلی اسلام آباد و لاهور را لرزاند.به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم رسانه های پاکستان شدت این زمین لرزه را 5 ریشتر و در عمق 200 متری زمین و مرکز آن را کوه های هندوکش افغانستان اعلام کردند.زمین لرزه بامداد امروز پاکستان در شهرهای اسلام آباد و لاهور و برخی دیگر از شهرهای پاکستان احساس شد.از میزان خسارت احتمالی تاکنون گزارشی اعلام نشده است.
انتهای متن/

سه شنبه, 29 فروردين 1396 ساعت 09:31

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید