بسته خبری دیده بان
ازبازداشت گسترده شاهزاده‌های فاسد تا حاشیه های استعفای سعد حریری

با دستور کمیته مبارزه با فساد که به تازگی در عربستان سعودی۱۱ شاهزاده، ۴ وزیر دولت فعلی و چند نفر از مقام‌های قبلی این کشور بازداشت شده‌اند.

موسسه راهبردی دیده بان، خلاصه‌ای از آخرین اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای و جریانات سیاسی معارض و برخی رسانه‌های همسو به شرح ذیل است:

 

بازداشت گسترده شاهزاده‌های فاسد

بی بی سی» بازداشت گسترده شاهزاده‌های سعودی به اتهام 'فساد'

رادیو فردا» تغییر دو وزیر کلیدی و بازداشت‌های گسترده در عربستان سعودی

آناتولی» بازداشت گسترده مقامات عالی رتبه در عربستان سعودی

العربیه» کمیته عالی مبارزه با فساد در سعودی تعدادی از شاهزادگان و وزرای سابق را توقیف کرد

العربیه» سعودی.. تشکیل کمیته عالی مبارزه با فساد به ریاست ولیعهد

اسپوتنیک» انتصاب وزرای جدید در عربستان

بنابر گزارش‌ رسانه‌ها، با دستور کمیته مبارزه با فساد که به تازگی در عربستان سعودی تشکیل شده و ریاست آن با محمدبن سلمان، ولیعهد جوان این کشور است، ۱۱ شاهزاده، ۴ وزیر دولت فعلی و چند نفر از مقام‌های قبلی این کشور بازداشت شده‌اند.هنوز هویت بازداشت‌شدگان علنی نشده است و اتهام‌های آنها هم معلوم نیست.با وجود این، شبکه خبری العربیه گزارش کرده از چندی پیش تحقیقات جدیدی درباره سیل سال ۲۰۰۹ در شهر جده و شیوع بیماری تنفسی مرس در سال ۲۰۱۲ که خاستگاه آن عربستان خوانده شده، آغاز شده بوده است.این بازداشت‌ها تنها چند ساعت پس از اعلام رسمی تشکیل کمیته مبارزه با فساد به ریاست محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، صورت گرفته است.بنابر گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی، این کمیته قدرت صدور قرار بازداشت و ممنوع الخروج کردن متهمان را دارد.هم‌زمان گزارش شده است که فرمانده گارد ملی سعودی و فرمانده نیروی دریایی این کشور هم برکنار شده‌اند.

 

تلاش برای فشار بیشتر بر کره شمالی

صدای آمریکا» ژاپن مقصد اول پرزیدنت ترامپ؛ تلاش برای فشار بیشتر بر کره شمالی

رادیو فرانسه» سفرهای آسیایی دونالد ترامپ: تلاش برای منزوی کردن پیونگ‌یانگ

رادیو فردا» آغاز سفر آسیایی ترامپ با ورود به ژاپن: «انتظار می‌رود با پوتین دیدار کنیم»

یورونیوز» طولانی‌ترین سفر رییس جمهوری آمریکا به آسیا آغاز شد

آقای ترامپ و بانوی اول قبل از رسیدن به ژاپن در بندر «پرل هاربر» توقف کردند.رئیس جمهوری آمریکا در طولانی ترین سفر خارجی خود از زمان روی کار آمدن، وارد ژاپن می شود. پرزیدنت ترامپ در هر پنج کشوری که به آن ها سفر خواهد کرد، از متحدان آسیایی آمریکا می خواهد با قطع تجارت با کره شمالی ، فشار بیشتری بر رژیم پیونگ یانگ وارد کنند.در همین حال ، کارشناسان می گویند، ملاقات چهار روز دیگر بین پرزیدنت ترامپ و «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین فرصت های بسیاری در راستای تقویت روابط دو کشور بوجود خواهد آورد.«رابر فی» کارشناس انرژی می گوید: ارتباط سیاسی در عالیترین سطح راه را برای تجارت در آینده باز می کند. رابطه ای که واقعاً به هر دو کشور کمک خواهد کرد و هر دو رهبر این را می دانند. چین برای نیاز روز افزونش به گاز طبیعی، پاسخی می یابد که به رشد اقتصادیش کمک می کند، و در تلاشش برای کاهش آلودگی نیز یاری می گیرد.وی می افزاید: آمریکا هم در ایجاد مشاغل از فرصت های بیشتری بهره مند می شود و احتمالاً در تلاش برای کاهش تراز تجاری بین دو کشور نیز امکانات جدیدی به وجود خواهد آمد.دیدار از کره جنوبی بخش دیگری از سفر آسیائی پرزیدنت ترامپ است که علاوه بر مسائل سیاسی ناشی از تهدید های اتمی و موشکی کره شمالی ، زمینه های اقتصادی نیز در بر خواهد داشت.

 

حاشیه های استعفای سعد حریری

صدای آمریکا» «سعد حریری» نخست وزیر لبنان استعفا داد؛ انتقاد از ایران بعد از کناره‌گیری

صدای آمریکا» واکنش‌ها به استعفای نخست وزیر لبنان: از نتانیاهو تا حزب الله و ایران

رادیو فردا» ایران با رد سخنان سعد حریری، استعفای او را «تنش‌آفرین» توصیف کرد

آناتولی» واکنش‌ها به استعفای سعد حریری

رادیو زمانه» ایران: استعفای حریری بازی در زمین بدخواهان منطقه است

العربیه» السبهان پس از استعفای الحریری: دست‌های نامردی باید بریده شوند

العربیه» نخست وزیر لبنان پس از استعفا: جانم در خطر است

دویچه وله» ایران: استعفای حریری سناریوی تازه برای تنش‌آفرینی در منطقه است

اسپوتنیک» واکنش حزب الله به اقدام حریری

اسپوتنیک» اظهارات ضد ایرانی سعد حریری درباره ایران پس از استعفا

یورونیوز» ایران استعفای حریری را «سناریوی جدید برای تنش‌آفرینی» در لبنان و منطقه خواند

یورونیوز» نخست وزیر لبنان از سمت خود کناره‌گیری کرد

دقیقا یکسال پیش، رئیس جمهوری لبنان که تازه روی کار آمده بود، سعد حریری را مامور تشکیل کابینه کرد.سعد حریری نخست وزیر لبنان از سمتش استعفا داد. او با بیان اینکه زندگی اش در خطر است، ایران و حزب الله را مورد انتقاد قرار داد.روز شنبه ۱۳ آبان، سعد حریری گفت: «ما در فضایی زندگی می کنیم که شبیه به دوران پیش از ترور شهید رفیق حریری است. من احساس می کنم طرحی برای کشتن من در جریان است.»وی پس از استعفا همچنین از جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرد. آقای حریری گفت هر جا ایران حضور یابد، فتنه به وجود می آید. ایران تلاش می کند جهان عرب را ویران کند و این شر به خودش باز خواهد گشت.سعد حریری فرزند رفیق حریری نخست وزیر پنج دوره ای لبنان است که در بمب گذاری سال ۲۰۰۵ در بیروت کشته شد. سعد حریری یکی از افراد ثروتمند جهان است و پیشتر نیز در سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ نخست وزیر لبنان شده بود.به تازگی او از نامزد حزب الله برای ریاست جمهوری حمایت کرد و راه برای میشل عون هموار شد که رای پارلمان لبنان را کسب کند. آقای عون پس از حمایت حریری از او به مقام ریاست جمهوری رسید، و در مقابل او نیز از حریری برای نخست وزیری دعوت کرد.دقیقا یکسال پیش، رئیس جمهوری لبنان که تازه روی کار آمده بود، سعد حریری را مامور تشکیل کابینه کرد.

 

واکنش به حملات یمن و ادعاهای ریاض

صدای آمریکا» حمله حوثی‌های یمن با موشک بالستیک به ریاض؛ عربستان: موشک را در هوا زدیم

رادیو فردا» عربستان «یک موشک شلیک‌شده از یمن» را در نزدیکی ریاض منهدم کرده است

رادیو زمانه» عربستان حمله موشکی حوثی‌ها به ریاض را دفع کرد

اسپوتنیک» شلیک موشک یمنی بسوی ریاض

یورونیوز» عربستان از انهدام موشک شلیک شده از یمن در نزدیکی ریاض خبر داد

در حالیکه نیروهای حوثی یمن می گویند موشکی به سمت فرودگاه ریاض پایتخت عربستان شلیک کرده اند، رسانه های دولتی عربستان می گویند «پدافند هوایی توانسته است این موشک را رهگیری و ساقط کند.»شنبه شب ۱۳ مهر صدای انفجار شدیدی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی ملک خالد در ریاض شنیده شد و عکس و فیلم هایی از تیراندازی و شلیک به سمت یک شی نورانی منتشر شد.ابتدا رسانه های نزدیک به شورشیان یمنی ادعا کردند با یک فروند موشک از نوع «برکان ۲ اچ» فرودگاه ریاض را هدف قرار داده اند. اما ساعتی بعد شبکه العربیه عربستان این ادعا را رد کرد و گفت که موشک یمنی ها ساقط شده است.بامداد یکشنبه چهارده مهر، اداره کل حمل و نقل هوایی عربستان در بیانیه ای اعلام کرد که موشک یمنی هیچگونه آسیبی به فرودگاه ریاض وارد نکرده است.عربستان سعودی از سامانه ضد موشکی پاتریوت استفاده می کند. این سامانه موشکی که ۱۹۸۱ وارد سیستم ارتش آمریکا شد، برای نخستین بار در سال سال۱۹۹۱ برای دفاع از عربستان‌سعودی و اسرائیل در جنگ خلیج‌فارس به‌کار گرفته شد.

 

واکنش نتانیاهو به استعفای سعد الحریری

العالم»نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به استعفای نخست‌وزیر لبنان واکنش نشان داد.

الجزیره -بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد که استعفای سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان دعوت از دنیا برای اتحاد علیه اقدامات خصمانه ایران است.سعد الحریری، نخست‌وزیر لبنان روز شنبه در اقدامی غافلگیر کننده از ریاض پایتخت عربستان سعودی کناره گیری خود را اعلام کرد.وی در بیانیه‌ای که رسانه‌های سعودی آن را منتشر کردند، ادعا کرد: هر جا ایران حضور یافته ویرانی و فتنه نیز در آنجا حضور یافته و ایران تمایل بی هدفی را برای نابودی جهان عرب دنبال می‌کند.الحریری در ادامه ادعاهای بی‌اساس خود، حزب‌الله را نیز مورد حمله قرار داد و گفت: حزب‌الله توانست با سلاح به تحمیل خواسته‌های خود بپردازد و مداخله‌های حزب‌الله باعث ایجاد مشکلات با کشورهای عربی اطراف ما شده است.
انتهای متن/

یکشنبه, 14 آبان 1396 ساعت 09:13

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید