تشویق به هنجارشکنی در جامعه
وقتی فرح پهلوی به جنایات پهلوی‌ها افتخار می‌کند

فرح پهلوی در پیامی به اقدامات رضاشاه در خصوص حجاب زنان ایران اشاره‌کرده و آن جنایات را موجب افتخاری برای زنان ایران و همه جهان توصیف کرده است.

به گزارش دیده بان، در طی اقداماتی متأسفانه مسئله حجاب که یک رفتار دینی و فرهنگی است تبدیل به یک مقوله سیاسی شده است. این کار از سال ١٣١٤ که رضاشاه حجاب را ممنوع کرد و دستور کشف حجاب را داد، آغاز شد.

 

پس از انقلاب نیز حجاب و مسئله آن مصون از معنای سیاسی نبود. حتی نوع پوشش حجاب نیز زمانی سیاسی شد و این وضع همچنان ادامه داشت تا به وضع فعلی رسیده‌ایم؛ وضعی که متأسفانه حتی بسیاری از زنان محجبه نیز از اینکه گمان کنند حجاب آنان محصول اجبار است ناراحت هستند. چه‌بسا ممکن است روند معکوس سال‌های ١٣٤٨ تا ١٣٥٧ را اکنون شاهد باشیم و حتی کسانی که معتقد به حجاب باشند ولی بنا به ملاحظات سیاسی رفتار دیگری را پیشه کنند. به‌طورقطع این مسئله در مورد خانواده‌ها نیز صادق است و به دلیل این وضع پدران و مادران نمی‌توانند در مورد حجاب چنانچه که می‌خواهند یا مناسب می‌دانند در برابر فرزندانشان از این مسئله دفاع کنند.

 

به نظر می‌رسد برخی از این افراد با شعار حجاب اجباری، فریب‌خورده هستند و تحت تأثیر اخبار فضای مجازی و رسانه‌های بیگانه قرار گرفته اند. از سوی دیگر برخی از این افراد هم خودخواه هستند و خواست و خواهش نفسانی خود را به خواست قاطبه مردم ترجیح می‌دهند.

در این پیام چنین آمده است:

«فرح در پیام خود با این یادآوری که هشتاد سال پیش رضاشاه حجاب اجباری را از سرزنان برداشت و برایشان امکانات آموزشی فراهم ساخت، و پنجاه‌وپنج سال بعد نیز در دوران پادشاهی محمدرضا شاه، به زنان حق رأی دادن و انتخاب شدن داده شد، اظهار تأسف کرده است که در ۳۹ سال گذشته این روند سیری معکوس داشته است.»

 

موضوع حجاب اختیاری است و اکنون آن را در اخبار رسانه‌های بیگانه و فضای مجازی به‌صورت اجباری تعریف می‌کنند و درواقع این هم از همان کج‌فهمی‌های این افراد است. حجاب هم در آیات نورانی قرآن کریم و هم روایات وجود دارد و یکی از مواردی که در جامعه و جوامع اسلامی باید رعایت شود، حجاب است. اینکه این شعارها را مطرح می‌کنند، از روی ناآگاهی و بی‌اطلاعی از احکام نورانی اسلام است و دنبال این هستند که مرحله‌به‌مرحله پیش بروند و در گام اول بحث حجاب اختیاری را مطرح کرده و بعد هم سایر موضوعات را مطرح می‌‌کنند.

 

شهبانو فرح پهلوی در آستانه روز بین‌المللی زنان، ضمن تبریک این روز به زنان ایران، شهامت آنان را در مبارزه برای احقاق حقوقی را که در ۳۹ سال گذشته ازدست‌داده‌اند، موجبی برای افتخار زنان در ایران، و همه جهان توصیف کرده است.
انتهای متن/

سه شنبه, 15 اسفند 1396 ساعت 10:48

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید