اعتراف رویترز
دخالت های آمریکا در اغتشاشات ایران

خبرگزاری رویترز به نقل از شماری از مقام‌های آمریکا گزارش داده دولت دونالد ترامپ کارزاری تبلیغاتی علیه ایران به راه انداخته که هدف آن ایجاد ناآرامی در این کشور و اعمال فشار بر تهران برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای و برخی فعالیت‌های منطقه‎‌ای این کشور است.

به گزارش دیده بان، در این گزارش اختصاصی که رویترز روز شنبه (۲۱ ژوئیه - ۳۰ تیر) منتشر کرده به نقل از مقام‌های فعلی و سابق دولت آمریکا آمده که مایک پومپئو، وزیر خارجه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ‌سفید حمایت این برنامه را بر عهده دارند و طی آن یک رشته سخنرانی‌های تخریبی و کارزارها در شبکه‌های اجتماعی ترتیب داده شده که هدف آنها هم راستا با تصمیم دونالد ترامپ برای ایجاد تنگناهای اقتصادی برای ایران از طریق تشدید تحریم‌های این کشور است.

در این گزارش مفصل رویترز مدعی است که علاوه بر گفتگو با چند مقام فعلی و سابق دولت آمریکا با یک مقام ایرانی که نخواسته نامش فاش شود هم گفتگو کرده اما نه کاخ‌سفید و نه وزارت خارجه به درخواست این خبرگزاری برای واکنش درباره جزئیات این گزارش پاسخ نداده‌اند.

البته یک مقام وزارت خارجه آمریکا که نخواسته نامش فاش شود در پاسخ به رویترز گفته: "بگذارید تصریح کنم که ما به دنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم بلکه به دنبال تغییر رفتار رژیم ایران هستیم. ما آگاهیم که حکومت ایران را در حال سوق دادن به نقطه‌ای هستیم که ناچار به انتخاب‌های حیاتی خواهد بود. درنهایت آنها یا تغییر را انتخاب خواهند کرد و یا ادامه رفتارهای تخریبی برایشان بسیار دشوار خواهد شد."

آن طور که رویترز نوشته، مطابق این طرح سخنرانی‌ها و کارزارهایی در شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی شده که اطلاعات مورد استفاده در آنها بعضا "اغراق شده" و یا "در تضاد با اظهارات رسمی مقام‌های دولت آمریکا" است.

برای مثال رویترز سخنان روز ۲۱ می مایک پومپئو در واشنگتن را برجسته کرده که طی آن وزیرخارجه آمریکا گفته بود دولت ایران به جای هزینه کردن‌ درآمدهای بعد از برجام برای مردم کشورش، آن منابع را صرف جنگ‌های نیابتی خود در منطقه کرده است.

رویترز این اظهارات را در تناقض با گفته‌های رابرت اشلی، رئیس آژانس اطلاعات دفاعی ارزیابی کرده که ماه مارس گذشته گفته بود هزینه‌‌های اجتماعی و اقتصادی الویت دولت ایران است هر چند در کنار آن حکومت برای برنامه‌های امنیتی خود هم هزینه کرده است.

رویترز نوشته بررسی حساب فارسی وزارت خارجه آمریکا در توییتر و سایت اینترنتی "شِیرآمریکا" نشان می‌دهد که طی یک ماه گذشته نوشته‌های مختلفی با این هدف انتشار یافته است.

به گفته این خبرگزاری، در شبکه‌های اجتماعی هم حساب‌های کاربری وزارت خارجه آمریکا مکررا با مخاطب قراردادن "مردم ایران"، "جامعه ایرانیان خارج از کشور" و مشابه آن تاکید می‌کنند که "مردم ایران سزاوار برخورداری از حقوق بشرند." این ادعاها در حالی است که آمریکا خود در کنار سعودی ها در حال به خاک و خون کشیدن مردم یمن است و به تازگی هم از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شده است و این اظهارات مضحک در جامعه جهانی هیچ خریداری ندارد.

انچه مسلم است دشمنی آمریکا هیچ وقت با نظام جمهوری اسلامی و مردم ایران پایان نمی پذیرد مگر اینکه بار دیگر منافع استعماری این کشور خونخوار در ایران تامین شود که این خوابی آشفته و تحقق ناپذیر است.
انتهای متن/

یکشنبه, 31 تیر 1397 ساعت 11:23

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید