چاپ کردن این صفحه

فعال حقوق بشری
سرنوشت نامعلوم زنان روس عضو داعش

"هیدا ساراتووا" نسبت به حبس ابد زنان روسی عضو داعش در عراق انتقاد کرده است.

 ه گزارش دیده بان، یکی از مدافعین حقوق بشر در روسیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «راشا تودی» تصمیم دادگاه عراق که 19 زن تبعه روس را به جرم مشارکت در اقدامات گروه تروریستی داعش، به حبس ابد محکوم کرده را غیرمنصفانه دانست. روز گذشته دادگاه عراق حکم حبس ابد را برای 19 زن تبعه روس صادر کرد. همه این زنان متهم به مشارکت در اقدامات تروریستی داعش شده‌اند. جزییات بیشتری در باره این پرونده قضایی منتشر نشده است.

ساراتووا تاکید کرد: «هیچیک از این زنان در اقدامات نظامی مشارکت نداشتند، آنها فقط خانه نشسته و کودکان تروریست‌های داعشی را بزرگ می کردند. آنها هرگز اسلحه بدست نگرفته و نجنگیده‌اند. هر یک از این زنان دو تا پنج فرزند دارند.»

این مدافع حقوق بشر روس گفت: «این زنان نیز مانند مردم عراق و سوریه، قربانیان گروه تروریستی داعش هستند. شوهرانشان آنها را به عراق برده و بعد از کشته شدن یا دستگیری، سرنوشتشان نامعلوم باقی مانده و اکنون نیز محکوم به همکاری با داعش شده‌اند.»

وی تاکید کرد که مقامات پارلمانی روسیه و نمایندگان جمهوری چچن در تلاش هستند تا فرزندان این زنان تبعه روس را به روسیه بازگردانند. به گفته وی، در وهله نخست، کودکانی که در روسیه به دنیا آمده باشند، بدون مشکل به کشور بازگردانده خواهند شد و سپس تلاش می شود تا کودکانی که در عراق متولد شده اند هم به روسیه باز گردانده شوند.

با این حال گزارش‌ها نشان می‌دهد بخش زیادی از زنان عضو داعش در عملیات‌های تررویستی این گروه نیز شرکت داشته و حتی عضو گیری بخش قابل توجهی از گروه تروریستی داعش بواسطه فعالیت زنان عضو این گروه صورت گرفته است.
انتهای متن/

دوشنبه, 10 ارديبهشت 1397 ساعت 11:54