خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 531
چاپ کردن این صفحه

عضو کمیسیون امنیت ملی تشریح کرد:
واکاوی مشکلات درونی و منطقه ای عربستان

جبهه ضد سعودی در منطقه شکل گرفته، که راه برگشت برای عربستان را دشوار کرده است.

 

محمدحسین آصفری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی طی گفتگویی با دیده بان اذعان کرد:عربستان سعودی با چند چالش جدی مواجه است، یکی از این چالش‌ها مسائل اقتصادی است، ۲۲ درصد عربستان در زیرخط فقر زندگی می‌کنند و با مشکلات جدی‌ای مواجه‌اند.

 

عربستان در حال پرداخت هزینه های سنگینی در منطقه است

وی افزود: از طرف دیگر اقدامی که عربستان سعودی برای کاهش قیمت نفت انجام داد و با توجه به اینکه بیش از 80 درصد بودجه عربستان سعودی وابسته به نفت هست، در کنار مشکلات دیگر عربستان چالشی ایجاد کرده است. هزینه‌هایی که امروز عربستان سعودی برای جنگ در یمن، حمایت از گروهک‌های تروریستی در عراق و سوریه دارد می‌پردازد هزینه‌های بسیار سنگینی را چه ازلحاظ مادی و چه ازلحاظ سیاسی برای عربستان ایجاد کرده است.

آصفری گفت: ناکامی‌ای که عربستان در سیاست‌های خودش در منطقه داشته و نتوانسته به نتایجی برسد، اثرات سوئی برای این کشور در داخل و خارج کشور بین شهروندانش یکی دیگر از مشکلات عربستان است.

 

شاهزاده های سعودی،هادی گروهک های تروریستی

نماینده اراک افزود:بیش از ۵ هزار شاهزاده‌ای که هرکدام داعی داری از اموال و مسائله داخلی عربستان‌اند و هرکدامشان بخشی از گروهک‌های تروریستی را تغذیه و تقویت مالی می‌کنند، وجود جریان غرب‌گرایی که در عربستان به‌عنوان اپوزیسیون وجود دارد که به دنبال سیاست‌های غربی‌ها در منطقه‌اند و به‌عنوان یک جریان مخالف در داخل عربستان فعال است و در کنارش نارضایتی مردم به جهت اینکه در مسائل تصمیم‌گیری‌هایشان نمی‌توانند نفوذی و تصمیمی داشته باشند، عدم وجود پارلمان و دموکراسی برای ایجاد نقش در تصمیم‌گیری‌های عربستان چالش‌هایی ایجاد کرده است.

 

farhangnews 120395-339008-1427979130

 

آمریکایی ها برای عربستان نسخه پیچیده اند

وی تاکید کرد:جنگ در یمن یک‌پوست خربزه‌ای بود که به اعتقاد ما آمریکا زیر پای عربستان انداخت و با چراغ سبز آن‌ها دست به جنایت زدند و امروز نه راه بازگشت دارند و نه راه پیش دارند چراکه با مقاومت جدی مردم یمن مواجه شده‌اند و با عقب‌نشینی پاسخی برای مردم خودشان ندارند.علاقه‌مندی قبایل مختلف عربستان برای پیوستن به گروهک تروریستی داعش چالش دیگری است که اعتراضات مسلمانان چه شیعه و چه سنی را در پی داشته است که بخش عمده‌ای از آن به خاطر سیاست‌های مداخله‌جویانه عربستان در منطقه است.

آصفری در پایان اذعان نمود:می شود گفت که جبهه ضد سعودی در منطقه شکل گرفته، که راه برگشت برای عربستان را دشوار کرده است.عربستان راهی بغیر از یک سری اصلاحات در مجموعه درونی خودش ندارد و دیر یا زود آتش داعش دامن عربستان را خواهد گرفت.مطمئنا آمریکایی ها برای عربستانی ها نسخه پیچیده اند و برای آنها برنامه دارند،آنها با استفاده عربستان بدنبال تجهیز و تقویت گروه های تروریستی هستند و سیاست آمریکا به سمتی می رود که تغییراتی برای نظام عربستان شکل بگیرد.
انتهای متن/

در همین زمینه بخوانید:

سه شنبه, 13 مرداد 1394 ساعت 15:27