دستور تحقیق درباره تأمین مالی داعش توسط یک شرکت بزرگ فرانسوی

دیوان عالی فرانسه دستور داد درباره تأمین مالی گروه تروریستی داعش از سوی یک شرکت بزرگ فرانسوی تحقیق شود

به گزارش دیده بان، دیوان عالی فرانسه دستور داد درباره تأمین مالی گروه تروریستی داعش توسط شرکت «لافراژ» غول فرانسوی تولید سیمان تحقیق شود.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، مرکز اروپایی حقوق بشر و قانون اساسی اروپا در کنار سازمان غیردولتی مبارزه با فساد «شِرپا» که این تحقیقات را خواستار شده‌اند، حکم دادگاه عالی فرانسه را «تاریخی» توصیف کردند.

«کانلی لاویت» وکیل این مرکز اروپایی در وبیناری از تصمیم دادگاه فرجام دیوان عالی فرانسه برای رد درخواست تجدید نظر در ارتباط با اتهامات لافراژ، استقبال کرد.

لاویت گفت، مدیران دفاتر اصلی این شرکت فرانسوی نه‌تنها از ارسال پول به داعش در سوریه توسط دفاتر محلی باخبر بودند، بلکه در این زمینه دستوراتی را صادر کرده بودند.

این وکیل اروپایی با اشاره به مسئولیت و نقش مهم دولت فرانسه در حمایت از این پرونده گفت، اسنادی که خبرگزاری آناتولی در این زمینه به‌دست آورده است، در تحقیقات لحاظ خواهد شد.

«فرانسلین لیپانی» مدیر سازمان شرپا نیز با استقبال از رأی دیوان عالی فرانسه گفت، با این حال زمان ارائه این پرونده به دادگاه اروپایی حقوق بشر فرا نرسیده است.

آناتولی نوشت، اسنادی را به دست آورده است که نشان می‌دهد شرکت سیمان لافراژ ارتباط با گروه تروریستی داعش را به آژانس‌های اطلاعاتی فرانسه گزارش کرده بود و این آژانس‌ها از این مسئله کاملاً مطلع بوده‌اند.

این خبرگزاری می‌گوید اسناد مذکور حاکی از این است که آژانس‌های اطلاعاتی فرانسه از شبکه ارتباطی شرکت سیمان لافراژ با داعش در سوریه استفاده کرده تا اطلاعاتی را درباره این منطقه به‌دست آورده و از آن‌ها برای عملیات‌های خود بهره گرفته است.

به گفته آناتولی، نهادهای اطلاعاتی فرانسه به شرکت لافراژ هشدار نداده که فعالیت‌هایش در ارتباط با داعش، مجرمانه محسوب می‌شوند.

«تیری ماریانی» عضو پارلمان اروپا و حزب «تجمع ملی فرانسه» اخیراً در مصاحبه با روزنامه «الوطن» گفته است: «ارتش سوریه موفق شده است بیشتر اراضی سوریه را تحت سیطره تروریستها بود، بازپس بگیرد. لذا ما باید درس بگیریم و روابط خود را با سوریه و کشورهای منطقه از سر بگیریم».

این مسئول فرانسوی افزود، مواضع بشار اسد رئیس جمهور سوریه درباره بازسازی این کشور، بسیار هوشمندانه است و علت شکست غرب و آمریکا در افغانستان را عدم توانایی آنان در تغییر جامعه افغانستان عنوان کرد.

این عضو پارلمان اروپا تأکید کرد: «سؤالات جدی در اروپا درباره واقعیت رخدادهای سوریه وجود دارد؛ به نحوی که بسیاری پی برده‌اند که وضعیت سوریه از آنچه به آنان گفته می‌شود، متفاوت است. زمان آن رسیده است که سیاست‌هایمان را تغییر دهیم».

این در حالی است که «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه چندی پیش در کنفرانس همکاری و مشارکت در بغداد گفته بود، حتی در صورت خروج آمریکا، کشورش در عراق باقی خواهد ماند.

اتهامات درباره تأمین مالی داعش توسط شرکت لافراژ با اطلاع نهادهای اطلاعاتی فرانسه در حالی مطرح می‌شوند که پاریس همواره ایران را به فعالیت‌های ثبات‌زدا در غرب آسیا متهم کرده است.

«اریک دانون» سفیر فرانسه در فلسطین اشغالی تیرماه امسال مدعی شد: «ما شاید برخی اوقات (با مقامات رژیم صهیونیستی) در خصوص روش اختلاف نظر داشته باشیم اما برای مبارزه همزمان با خطر هسته‌ای، تهدید موشک بالستیک و اقدامات ثبات‌زدای ایران در منطقه و در وهله اول در لبنان، سوریه و عراق در کنار یکدیگر هستیم».

 

 

 

 

 

 

منبع:فارس
انتهای متن/

شنبه, 20 شهریور 1400 ساعت 13:48

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید