چاپ کردن این صفحه

بشار اسد:
حاضر به آتش بس به شرط عدم تغییر میدانی در سوریه هستیم

رئیس جمهور سوریه اعلام کرد دمشق به شرط عدم تغییر میدانی در مواضع تروریست ها، برای برقراری آتش بس آمادگی دارد.

به گزارش دیده بان، بشار اسد رئیس جمهور سوریه در گفتگو با روزنامه «ال پایپس» بر آمادگی دمشق برای پذیرش آتش بس به شرط آنکه تروریست ها به آن پایبند باشند و در مواضع خود تغییری ایجاد نکنند، تاکید کرد.

بشار اسد در این گفتگو اظهار داشت که در صورت برقراری آتش بس باید عدم دستیابی تروریست ها به سلاح و حمایت های ترکیه تضمین شود.

رئیس جمهور سوریه با بیان اینکه هشتاد کشور از طرق مختلف از جمله حمایت مستقیم مالی، لجستیکی و تسلیحاتی یا ارسال نیرو از تروریست ها در سوریه حمایت می کنند، اظهار داشت که بدون شک حمایت روسیه و ایران در پیشرفت های ارتش سوریه نقش اساسی داشته است.

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه درباره احتمال دخالت نظامی عربستان و ترکیه در سوریه گفت: این موضوع در حد گمانه زنی است اما اگر عملی شود با آنها همچون تروریست ها برخورد و از کشورمان دفاع خواهیم کرد. ترک ها و سعودی ها حق دخالت سیاسی و نظامی در سوریه را ندارند، این نقض حقوق بین الملل است.

وی درباره اوضاع میدانی شهر حلب نیز گفت: در حال حاضر ما در مرکز شهر قرار داریم بنابراین بخش بزرگی از حلب تحت کنترل ارتش و دولت است و اغلب ساکنان تحت مناطق گروه های مسلح به مناطق تحت کنترل دولت منتقل شده اند. هدف از نبرد در حلب، کنترل این شهر نیست بلکه بستن راه ارتباطی میان ترکیه و گروه های تروریستی است. اکنون برخی راه های اصلی قطع شده است اما منطقه حد فاصل حلب و ترکیه هنوز کاملا بسته نشده است.

‎رئیس جمهوری سوریه همچنین تصریح کرد: اسپانیا با هر گونه ماجراجویی در سوریه مخالف است و ما انتظار داریم مادرید دیدگاه های سیاسی خود را به اتحادیه اروپا منتقل کند. کشورهای آمریکای لاتین نیز در تمامی محافل بین المللی از سوریه حمایت سیاسی می کنند و از زمان آغاز بحران این کشور موضع خود را در قبال دمشق تغییر نداده اند. ما روابط طبیعی با آرژانتین، برزیل، ونزوئلا، کوبا و تمامی کشورهای لاتین داریم. این روابط تحت تاثیر بحران سوریه قرار نگرفته است. این کشورها اوضاع سوریه را درک می کنند و این با موضع اتحادیه اروپا تناقض دارد.

وی درباره حمایت های ایران و روسیه از سوریه نیز گفت: حمایت روسیه و ایران برای پیروزی در جنگ ضروری است، آتش بس باید با ضمانت هایی مبنی بر عدم حمایت تسلیحاتی از تروریست ها توسط ترکیه پایه ریزی شود و در طول آتش بس، وضعیت میدانی به نفع تروریست ها تغییر نکند.

‎بشار اسد درباره احتمال حمله به شهر الرقه نیز اظهار داشت: این مسئله امکانپذیر است اما ارتش سوریه در حال حاضر در بیش از 10 جبهه در حال نبرد با تروریست ها است، نیروهای سوری اخیرا به سوی شهر الرقه پیشروی کرده اند اما با آن فاصله دارند. این پیشروی ها ادامه دارد اما زمان حمله به این شهر منوط به نتیجه جنگ های کنونی در دیگر جبهه ها است لذا نمی توان زمان دقیقی برای آن تعیین کرد.

وی درخصوص ارسال کمک های انسانی به 7 منطقه در سوریه نیز تصریح کرد: ما هیچ منطقه ای را در سوریه محاصره نکرده ایم، مشکل در برخی مناطق این است که گروه های مسلح، این کمک ها را به تاراج می برند و یا آنها را به قیمت بسیار بالا به مردم می فروشند. به هر حال ما از هیچ کمکی به مناطق مختلف سوریه حتی مناطق تحت تصرف داعش همچون شهر الرقه دریغ نمی کنیم.

رئیس جمهوری سوریه اعلام کرد که دولت سوریه آماده آتش بس و توقف عملیات نظامی است اما این مسئله تنها منحصر به اعلام نیست و طرف مقابل نیز آن را اعلام می کند بلکه موضوعی که مهم است این است که اقدامات عملی باید از سوی طرف مقابل صورت گیرد و از ارسال تسلیحات و اعزام تروریست به سوریه جلوگیری شود. در صورتی که این مستلزمات فراهم نشود اثر عکسی خواهد داشت و مقدمات هرج و مرج و تجزیه سوریه را فراهم خواهد کرد.

بشار اسد در بخش دیگر سخنان خود درباره اینکه اگر تمامی اراضی سوریه به کنترل دولت دربیاید آیا روند سیاسی در این کشور آغاز خواهد شد گفت: این امر طبیعی است و در وهله اول دولت وحدت ملی تشکیل خواهد شد تا همه احزاب سیاسی بتوانند در آن مشارکت کنند، این دولت، قانون اساسی جدیدی تدوین خواهد کرد و این قانون به همه پرسی گذاشته خواهد شد و سپس انتخابات پارلمانی زودهنگام برگزار خواهد شد. همچنین در صورت لزوم، انتخابات ریاست جمهوری نیز برگزار خواهد شد.
انتهای متن/

یکشنبه, 02 اسفند 1394 ساعت 13:13