نقطه مشترکی بنام وطن
تمرکز بر وطن به معنی ملی‌گرایی در برابر اسلام نیست

ادیان الهی که در این کشور هستند احساس می‌کنند که یک نقطه مشترکی به نام وطن دارند و باید آن را تقویت کنند.

 احمد مبلغی استاد درس خارج و یکی از چهره‌های بین‌المللی حوزه علمیه قم، عضو مجلس خبرگان رهبری و رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی است در گفتگو با دیده بان اظهار داشت:

 

وحدت در اسلام صرفاً وحدت افراد در یک کشور نیست، بلکه وحدت وابسته به امت وابسته به یک دین است و این وحدت بسیار پایه‌ای و مبنایی است.هرگونه شک در وحدت ادیان، نادرست بوده و ادیان الهی بخصوص اسلام به این موضوع اشاره دارد، همچنین اسلام با نگاه واقع‌گرایانه خود چندین سطح از وحدت را بیان می‌کند. ابتدا به وحدت میان افراد و اقوام که در یک وطن زندگی می‌کنند پرداخته و خیلی آن را جدی و مهم می‌داند، و تا مرحله عشق به وطن، که در آن زندگی می‌کنند در ادامه وحدت در امت، وحدت در میان اتباع ادیان، وحدت انسان‌ها و... یعنی اینکه پروژه وحدت نگاهی چندلایه ای و چندمنظوره در نگاه دین دارد.

 

ما به فرموده رهبری باید در میان دو چیز تفکیک قائل شویم: ابتدا مردم و نگاه آن‌ها برای بیان دیدگاه خودشان، اسلام برای این بخش حسابی جدی بازکرده و به‌نوعی امنیت را در اولویت قرار می‌دهد. در کنار آن سوءاستفاده‌هایی است که همیشه بد خواهان این نظام و استکبار جهانی در پی آن است. برای مثال اعتراض جنبه دلسوزی و بیان داشته باشد و اگر در میانان افرادی خواستند موج‌سواری کنند باید صف اعتراض خود را از آن‌ها جدا نماییم.

 

اگر چنین حرکت‌هایی را تفکیک نکنیم درنتیجه آن امنیت از بین می‌رود بنابراین به همان اندازه که اسلام برای بیان خواسته‌ها اهمیت قائل است حساسیت‌های این موارد را هم با توصیه‌های خیلی جدی موردتوجه قرار داده است. اگر تفکیک انجام نشود، یا اینکه همه را با یک‌چشم دید، همچنین نادیده گرفتن همه‌چیز و... همه موارد اشتباه است و همه‌چیز باید در حالت درست آن قرار داشته باشد.

 

به نظر من برای عمیق‌تر وحدت باید نکاتی را در نظر داشت: اهمیت دادن به وطن بسیار مهم است، اسلام توجه زیادی به این مورد داشته و تمرکز بر وطن به معنی ملی‌گرایی در برابر اسلام نیست، ملی‌گرایی برای اصالت دادن به یک وضع نژادی در هر سطحی و ما دین را نفی کنیم. دین با وطن گره‌خورده و هرکدام از ادیان الهی که در این کشور هستند احساس می‌کنند که یک نقطه مشترکی به نام وطن دارند و باید آن را تقویت کنند.

 

رابطه اقوام از دیدگاه دینی در اسلام بهتر و بیشتر مورد کنکاش قرار دهیم، رابطه اقوام در اسلام از یک خواستگاه فکری مهم بر خواسته است و اقوام هویت یک جامعه هستند و اقوام نشانه‌ای از نشانه‌های خدا هستند. باید در مشارکت‌های جامعه همه اقوام و اقلیت‌ها حضورداشته باشند و این موضوع مطرح باشد که وطن برای همه است. همچنین در بحث اخلاق اجتماعی بحث احترام به اقوام و اقلیت‌ها مدنظر باشد و اخلاق اجتماعی همیشه فرهنگ اجتماعی است.
انتهای متن/

چهارشنبه, 09 اسفند 1396 ساعت 15:25

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید