نخستین دیدار ماکرون با پاپ
نیازمندان و فقرا محور سخنان پاپ فرانسیس

مهاجرت و ورود پناهجویان به اروپا، همچنین حمایت از نیازمندان و فقرا محوریت سخنان پاپ فرانسیس بود.

به گزارش دیده بان، رئیس جمهوری فرانسه برای نخستین بار به دیدار پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان رفت. مسئلۀ مهاجرت بین‌المللی و ورود پناهجویان به اروپا، یکی از موضوعات اصلی گفتگوها اعلام شده است. در این دیدار، پاپ فرانسیس خطاب به ماکرون که در هفته‌های اخیر به بی‌توجهی به فرودستان جامعه متهم شده گفت که حکام باید از نیازمندان و فقرا حمایت کنند.

 

همچنین در بارۀ اصل لائیسیته، گفتگوی ادیان، وضعیت اروپا و همچنین مسئلۀ تغییر آب و هوا و محیط زیست تبادل نظر کردند.به گزارش خبرگزاری فرانسه گفتگوی خصوصی پاپ و ماکرون ۵٧ دقیقه طول کشید که این طولانی‌ترین وقتی است که تاکنون پاپ فرانسیس به یک رهبر سیاسی داده است.

 

در حاشیه این دیدار، امانوئل ماکرون در مقام هدیه، نسخه‌ای از رمان "یادداشت‌های روزانۀ یک کشیش روستا" اثر نویسندۀ فرانسوی "ژرژ برنانوس" را به پاپ داد.

 

پاپ فرانسیس نیز یک نشان برنز متعلق به قرن چهارم میلادی، معروف به "مدال سَن مارتن" را به ماکرون هدیه داد. سَن مارتن یا مارتین قدیس که در افسانه‌های مذهبی ردای خود را به دو نیم کرد و نیمی از آن را به مردی فقیر داد، برای کاتولیک‌ها نماد بخشش و همبستگی با نیازمندان است.

 

پاپ فرانسیس طی این مراسم به زبان فرانسه و ایتالیایی مخلوط به ماکرون گفت: «وظیفۀ حکام حمایت از نیازمندان است و ما همگی نیازمندیم...»

این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که تنشهای سیاسی به‌ویژه درباره موضوع مهاجران بین ایتالیا و فرانسه اوج گرفته است.
انتهای متن/

چهارشنبه, 06 تیر 1397 ساعت 09:21

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید