مبارزه با گفتمان افراطی گری به نام دین
گفتمان واحد با محوریت وحدت و همزیستی

رهبران ادیان و مذاهب مختلف در عراق خواستار پذیرش و محور قرار گرفتن یک گفتمان واحد شدند که فرقه گرایی و تفرقه را رد کرده و وحدت و همزیستی را در میان تمامی بخش های جامعه عراق مبنا قرار دهد.

به گزارش دیده بان، رهبران مذهبی عراق از جمله مسولان اوقاف شیعه و سنی و رهبرانی از بخش های مسیحی و صابئی و مندایی و ایزیدیان عراق در مراسمی در کلیسای ماریوسف در بغداد با شعار ' همه ما در پیشگاه خداوند و بخاطر یک سخن مشترک یعنی مبارزه با گفتمان افراطی گری به نام دین ایستاده ایم' گردهم آمدند.


طبق این گزارش شخصیت های چون عبداللطیف الهمیم رئیس اوقاف اهل تسنن، فرحان الساعدی مشاور اوقاف شیعه، رئیس اوقاف مذاهب مسیحی ، شیخ ستار جبار الحلو رهبر آیین صائبه مندایی، شیروان معاویه نماینده فرقه ایزدیان ، سید جواد خوئی دبیرکل موسسه آیت الله خویی ، شیخ عبد الوهاب السامرائی عضو شورای فقه اهل تسنن، سعد سلوم فعال مدنی و عضو موسس شورای گفت و گو بین ادیان عراق در این جلسه شرکت داشتند.


همچنین شیخ انس العیساوی از بارگاه قادریه ، حسن ناظم مدیر کرسی گفت و گو میان ادیان سازمان یونسکو در دانشگاه کوفه ، طلال الکمالی عضو هیات مدیره آستان مقدس حسینی ، سید محمد علی بحر العلوم و سید ریاض الحجة و محمد علی الحلو و شیخ جهاد الاسدی ازحوزه علمیه نجف و سید زید بحر العلوم مدیر اکادمی البلاغه و مطران البیرتو سفیر واتیکان در بغداد از دیگر شخصیت های دینی و دانشگاهی حاضر در این همایش بودند.


شرکت کنندگان در این نشست توصیه ها و تصمیماتی را مطرح کردند که برگزاری نشست های دوره ای برای بررسی موضوعات مهم در زمینه تقویت همزیستی، تشکیل شورای علمای عراق ، درخواست از پارلمان برای تصویب قانون جرم شناختن گفتمان های دینی افراطی که نفرت و خشونت را تشویق می کنند و درنظر گرفتن مجازات برای پیروان این گفتمان ها، و بازنگری برنامه های آموزشی و معرفی ادیان در کتاب های آموزشی بشکلی مثبت، از جمله این توصیه ها بوده است.


نظارت بر خطبه های دینی و استانداردهای آن توسط اوقاف شیعه و سنی، و جهت دادن دعاهای پایان هر نماز به شکلی که برای کل عراقی ها و نه برای یک گروه یا مذهب معین باشد و تاکید بر هویت ملی ونه هویت فرقه ای و طایفه ای از دیگر محورهای توصیه ها و تصمیمات نشست رهبران مذهبی عراق بود./ایرنا
انتهای متن/

شنبه, 12 اسفند 1396 ساعت 09:46

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید