سخنرانی پاپ به مناسبت جشن کریسمس
جنگ و جنایت عامل تخریب انسان، اجتماع و محیط

پاپ فرانسیس در سخنرانی خود به مناسبت سال نو میلادی، سال ۲۰۱۷ را سال ننگ و دروغ و بی‌عدالتی توصیف کرد. وی همچنین وقوع جنگ و جنایت را عامل تخریب انسان، اجتماع و محیط نامید.

به گزارش دیده بان، رهبر کاتولیک‌های جهان با توجه به مسائل پیش‌آمده در سال 2017 سخنانی را در کلیسای سنت پیتر واتیکان در همین راستا بیان کرد. وی ضمن این سخنرانی سال ۲۰۱۷ را سال ننگ و دروغ و بی‌عدالتی خواند.

پاپ گفت: «جنگ‌ها نشانه غروری پایدار و پوچ هستند و وقوع جرائم بسیار در جهان سبب تخریب انسان، اجتماع و محیط‌زیست شده است. جنایات کوچک و بزرگ علیه زندگی، علیه حقیقت و علیه برادری سبب انقراض انسان، اجتماع و محیط‌زیست می‌شود.» وی همچنین بر لزوم «مسئولت پذیری مردم در قبال اعمال خود» تأیید کرد.

پاپ فرانچسکو همچنین در سخنرانی هفته گذشته به مناسبت جشن کریسمس به حمایت از پناه‌جویان پرداخت. وی که یکی از منتقدان مواضع ضد مهاجرتی برخی احزاب و گروه‌ها در اروپا و جهان است در این رابطه گفت که «مدرک شهروندی همه ما» از جانب خداوند صادر می‌شود.

گرچه پاپ فرانچسکو همواره با چهره‌ای خندان و سخنانی صلح‌طلبان در انظار عمومی ظاهر می‌شود اما امسال وی در یک اقدام متفاوت درخواست کرد که کارت‌پستال‌هایی باهدف تقبیح جنگ منتشر و پخش کنند. این کارت که با عبارت «ثمره جنگ» منتشرشده به امضای پاپ رسیده است.

در این کارت‌پستال عکس از یک پسر ژاپنی به چشم می‌خورد که جسد برادر کوچک خود را که در جریان حمله اتمی آمریکا به ژاپن کشته‌شده، بر پشتش حمل می‌کند. این عکس را «جوزف راجر آ دونل» عکاس آمریکایی پس از حمله اتمی آمریکا به ژاپن گرفته است.

 

57616482

 

9780415579513
انتهای متن/

سه شنبه, 12 دی 1396 ساعت 13:18

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید