رئیس سازمان امور دینی ترکیه:
خشونت خانگی علیه زنان، مخالف احکام اسلام است

در نشست «راه‌حل خشونت خانگی با تکیه‌بر دیدگاه منابع دینی» رئیس سازمان امور دینی ترکیه ضمن تأکید بر برابری زن و مرد از منظر حقوق و مسئولیت، خشونت خانگی علیه زنان را مخالف اسلام دانست.

به گزارش دیده بان، تاریخ نشان‌دهنده این است که خشونت علیه زنان از زمان‌های طولانی در جوامع بشری مروج بوده است، در یونان باستان زنان از حق رأی محروم بودند و گاهی به خریدوفروش گذاشته می‌شدند. رسوم عصر جاهلیت زنان را پست می‌شمرد و زن بعد از وفات همسرش به‌ مانند اموال به میراث می‌رفت. جاهلیت عرب به‌اندازه‌ای زن و دختر را پست می‌شمردند که هرگاه دختری در خانه آن‌ها به دنیا می‌آمد تا مدتی خود را به دیگران از شرم نشان نمی‌دادند، دختران را زنده‌به‌گور می‌کردند و زن بیچاره‌ای که در خانه‌اش دختر به دنیا آمده بود با انواع خشونت‌ها روبرو بود.

 

پروفسور علی ارباش، رئیس سازمان امور دینی ترکیه در نشست «راه‌حل خشونت خانگی با تکیه‌بر دیدگاه منابع دینی» که از سوی مدیریت خدمات دینی در فرهنگسرای نشأت ارتاش آنکارا برگزار شد، اظهار داشت: "زن و مرد از منظر حقوق و مسئولیت با یکدیگر برابرند، اسلام رفتارهای ناعادلانه در قبال زنان ازجمله تبعیض‌گرایی را ممنوع می‌داند".

 

ارباش ضمن اشاره به اینکه خشونت خانگی تهدیدی برای جامعه به شمار می‌رود، گفت:‌ "هیچ‌یک از منابعی که رفتارهای خشونت‌آمیز از آن ریشه می‌گیرند انسانی، اسلامی و اخلاقی به شمار نمی‌روند. هرقدر پیوندهای معنوی در خانواده که موجب تشکیل هسته اولیه شخصیت انسان است، قوی‌تر باشد، جامعه نیز به همان میزان قدرتمندتر و سالم‌تر خواهد بود. اما اگر این پیوندها ضعیف باشند همان‌طور که بنیان خانواده متلاشی می‌شود جامعه نیز آسیب‌پذیر شده و آرامش در آن باقی نمی‌ماند".

 

رئیس سازمان امور دینی ترکیه در ادامه افزود: "اگر به زندگی پیامبر نگاهی بی اندازیم کوچک‌ترین اثر، رفتار و سخنی مبنی بر خشونت علیه زنان نخواهیم دید. همان‌طور که ایشان به‌عنوان پیامبر رحمت در این خصوص فرموده‌اند 'بهترین شما کسی است که نسبت به خانواده‌اش بهتر باشد و من بهترین شما نسبت به خانواده‌ام هستم' ازاین‌رو ما نیز پیام پر از مهر پیامبر را که مخالف هرگونه خشونت علیه زنان است را باید شعار خود بدانیم".
انتهای متن/

چهارشنبه, 08 آذر 1396 ساعت 10:09

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید