تاکید بر آشنایی با ادیان و مذاهب
همایش آکادمی اسلامی آلمان

 همایش آکادمی اسلامی آلمان و ظرفیت‌های بین‌المللی حوزه‌های علمیه باحضور فضلا، اساتید و طلاب حوزه علمیه هامبورگ، طلاب آلمانی و اروپا، برگزار شد.

به گزارش دیده بان، همایش با هدف تبیین روابط حوزه علمیه هامبورگ با حوزه علمیه برگزار شده است، آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه، حجج اسلام والمسلمین قمی معاون امور بین الملل دفتر رهبر انقلاب، رمضانی مدیر مدرسه اسلامی هامبورگ، نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب، عباسی معاون آموزش جامعه المصطفی العالمیه و موسوی مسئول بخش اروپایی و آمریکایی امور بین الملل دفتر رهبر انقلاب اسلامی سخنرانی کردند.

مهم‌ترین محورهای این همایش، بررسی «فرصت‌ها و ظرفیت‌های آموزشی بلندمدت و کوتاه‌مدت در اروپا» و «پژوهش و تبادلات علمی فرهنگی در اروپا» عنوان شده است.

طلاب به لحاظ تهذیب و آراستگی فضائل اخلاقی سرآمد باشند

حجت الاسلام والمسلمین رمضانی، به ظرفیت های مرکز اسلامی هامبورگ در بخش های مختلف علمی و آکادمیک اشاره کرد و اظهار داشت: مرکز اسلامی هامبورگ مانند مراکز دیگر نباید دانسته شود بلکه به عنوان یک بخش محوری در اروپا باید مورد توجه قرار بگیرد.

او با بیان اینکه آنچه جایگاه این مرکز اسلامی را برجسته کرده است اشراف مرجعیت است، گفت: این مرکز یک بیانیه هویت دارد که با توجه به شاخصه های مهم اسلامی درصدد رسیدن به آن هویت است.

مسؤل مرکز اسلامی هامبورگ ادامه داد: از جمله این شاخصه ها در بیانیه هویت مرکز اسلامی هامبورگ عقلانیت و اعتدال دینی، معنویت دینی، آزادی معنوی، عدالت و برابری خصوصا در حوزه اجتماع بر اساس حفظ کرامت انسانی است.

او با بیان اینکه هیچ برنامه و حرکتی بدون سند راهبردی تعریف نشده است، تصریح کرد: اعتکاف بیش از ۱۱ کشور، مسابقات قرآنی و برنامه هایی که درجهت وحدت مسلمانان برگزار می شود در چهارچوب سند راهبردی هستند.

رمضانی تعامل و هم افزایی را یک اصل دانست و بر توجه به آن تأکید کرد و افزود: به واسطه گستردگی کار در مرکز اسلامی هامبورگ ۴ معاونت تعریف شده است که بخشی مربوط به آموزش های تخصصی است و ظرفیت های ویژه ای در این مرکز وجود دارد.

او گفت: از جمله مسائلی که از ابتدا مورد توجه بوده تقویت نیروهای بومی بوده است که جامعه المصطفی آن را سال ها دنبال می کرده است.

رئیس حوزه علمیه هامبورگ با اشاره به اینکه در بخش های آموزش تخصصی و عمومی نیازمند تربیت نیروهای کارامد و آشنا با فرهنگ های بومی غرب هستیم، افزود: خط مشی های اصلی ما در حوزه گسترش گفتمان معنویت اخلاق، عقلانیت، اعتدال، نفی افراط، توجه ویژه به موضوع شناسی فقهی و اهتمام ویژه به مکتب عقلانی اهل بیت(ع) است.

او با بیان اینکه حضور طلاب در متن جامعه اروپایی و پرهیز از انزوا طلبی از رویکرد های مهمی است که دنبال و بر وحدت بین مذاهب اسلامی تأکید می شود، مطرح کرد: ۲۴۰ مرکز شیعه در المان وجود دارد که تحت حمایت اتحادیه مراکز شیعه و نیازمند مبلغانی هستند که به فرهنگ بومی آن محل آشنا باشند.

رمضانی با بیان اینکه طلاب ما باید در این مراکز به لحاظ تهذیب و آراستگی فضائل اخلاقی سرآمد باشند، تصریح کرد: اکنون ۵۲ طلبه داریم و زبان فارسی را به عنوان زبان مشترک قرار داده و زبان عربی را هم به عنوان زبان اسلام مورد توجه قرار دادیم.

او در پایان گفت: ساختمانی را اختصاصا برای حوزه علمیه هامبوگ خریداری شده تا به عنوان یک مرکز برجسته حوزوی در اروپا بتوانیم فعالیت های خود را توسعه دهیم.

حوزه های علمیه خارج از ایران در محدوده های تنگ نژادانه تبلیغ نمی کنند

حجت الاسلام والمسلمین قمی هم در سخنانی، اظهار کرد: زمانی که آیت الله بهشتی از آلمان به ایران بازگشت دست به کار مهمی زد و یک دوره تربیت مبلغ را با پنج نفر راه اندازی کرد و از آن نفر تنها یک نفر به تبلیغ خارج از کشور رفت.

او گفت: امروز به لطف امام زمان(عج) شاهد هستیم یکی از آرزوهای شهید بهشتی درحال تحقق است و حوزه علمیه آلمانی زبان در هامبورگ ۵ سالگی خود را سپری می کند؛ این رویایی بود که کمتر کسی می توانست به آن بیندیشد.

معاون بین الملل دفتر رهبری افزود: حوزه و طلاب خارج از کشور چند ویژگی دارند که عبارت است از انگیزه خالص و کم توقع بودن.

او ادامه داد: هدف از تشکیل این گونه حوزه ها مخاطب قرار دادن بشریت است نه فقط تبلیغ در محدوده های تنگ نژادی بلکه طبق منطق قرآن برای همه بشر ماموریت داریم و باید خود را برای همه بشریت آماده کنیم.

قمی تصریح کرد: کار به جهت سرخوردگی بشر از وضعیت موجود خودش که از بی عدالتی به شدت رنج می برد و از فقدان معنویت در جامعه ناراحت است و احساس تنهایی و اضطراب و بی معنایی می کند، سهل است اما از جهتی که اسلام با یک دشمنی چندین قرنی مواجه است که تلاش کرده چهره اسلام را خدشه دار کند کار سخت است.

او افزود: ان هایی که به بهانه انفجار دو ساختمان و یا به بهانه داشتن تسلیحات نظامی دو کشور اسلامی را اشغال کردند و تعداد بسیاری انسان بی کناه را کشتند این ها اسلام را تهدید و برای آن مشکلاتی را بوجود می آورند در حالیکه مدعی حقوق بشر هم هستند.

متناسب با جامعه هدف به طلاب آموزش داده شود

حجت الاسلام سید محسن موسوی شامگاه شنبه در همایش آکادمی اسلامی آلمان و ظرفیت های بین المللی حوزه های علمیه که در مدرسه علمیه امام خمینی(ره) برگزار شد، به ضرورت و بایسته های حوزه علمیه در اروپا اشاره کرد و گفت: حوزه های علمیه سه بخش آموزش، پژوهش و تبلیغ را در دستور کار خود دارد.

او با بیان اینکه لزوما مخاطب توجه تنها طلاب نیستند بلکه مدیران و رهبران این حرکت علمی نیز هستند، گفت: در مورد آموزش باید توجه کرد چه مسائلی نیاز است تا آموزش داده شود.

مسؤل اروپا و امریکای دفتر رهبر انقلاب اسلامی افزود: متأسفانه بسیاری مواردی که در قم احساس ضرورت می کنیم همان ها را در حوزه های اروپا منتقل می کنیم درحالی که باید متناسب با جامعه هدف به طلاب آموزش داده شود.

او تصریح کرد: در خصوص آموزش، موضوع تسلط به زبان بسیار مهم است و باید به زبانی سهل که به بهترین وجه می تواند پیام ما را منتقل کند توجه کنیم.

موسوی به نقشه راهی کهرهبری در مورد تبلیغ بیان داشتند اشاره کرد و گفت: طبق فرموده رهبری باید برای غربی ها سخن نو داشت و به دنیا فهماند حرف هایی تازه برای گفتن داریم.

او ابراز داشت: امروز وقتی صحبت از اقلیت ها می شود اقلیت های مسلمان در جوامع غیر مسلمان را نیز شامل می شود و باید حوزه های علمیه این را جزو بایسته ای خود قرار دهند که در آموزش، پژوهش و تبلیغ به مسائلی که خاص آن مناطق است ورود پیدا کنند.

عضو دفتر رهبر انقلاب اسلامی گفت: از سیاست هایی که در دستور کار داریم این است از کسانی استفاده کنیم که زبان منطقه مورد نظر را به خوبی مسلط باشند.

ذخایر فلسفی، فقهی و کلامی امروز در تعامل اندیشه غربی باید رشد و توسعه بیشتری پیدا کنند

آیت الله علیرضا اعرافی هم در این مراسم، طی سخنانی اظهار داشت: امیدواریم این حرکت در اروپا و آلمان بتواند ماندگار و به درخت تنومندی تبدیل شود.

او با بیان اینکه ما حوزویان در واقع باید به یک مربی تبدیل شویم، گفت: اگر کسی بخواهد در مقام مربی در شعاعی پیرامون خود نورافشانی کند درواقع در مسیر رسالت و امامت قرار گرفته است و این نیازمند نقشه جامعی است.

مدیر حوزه های علمیه کشور با بیان اینکه باید تمام شرایط مربی بودن و تأثیر گذار بودن در ما ایجاد شود، افزود: نگاه جامع و متوازن به همه ابعاد شخصیتی انسان یک ضرورت است و این که انسان از چه عناصری تشکیل شده و چه گرایش هایی دارد باید مد نظر باشد و اگر این نگاه جامع و هماهنگ نباشد اثر کار تربیت و پرورش کاهش می یابد.

او با اشاره به اینکه جامعه المصطفی العالمیه امروز بیش از ۱۰۰ رشته گرایش را اجرا می کند و در افق آینده این تعداد به بیش از ۴۰۰ رشته گرایش خواهد رسید، گفت: یک مربی باید نگاه ویژه ای به مسائل پیرامون خود داشته باشد.

اعرافی ادامه داد: در کار یک مربی نقش الگویی حرف اول را می زند و اینکه شخص الگو و نمونه و با عمل و منش خود تأثیر گذار باشد بسیار مهم است.

او با بیان اینکه داشتن اخلاص و انگیزه الهی و عمل به آن در مسیری که شما طلاب قدم گذاشته اید مهم است، ابراز کرد: استاد، مربی و کسی که می خواهد تبلیغ رسالت الهی کند نباید عمل خود را در برابر مزد و یا پست و مقام ببیند و لذا باید از رویکرد معامله ای دور باشد.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه گفت: تربیت، تبلیغ و سازندگی نیاز به عشق دارد و تجلی این عشق در رفتار و تعاملات باید نمایان باشد و اگر اینگونه نباشد و نتوان آن عشق را در رفتار خود بازتاب داد موفقیت حاصل نخواهد شد.

او در ادامه صبوری و بردباری را عامل مهمی دانست که طلاب باید به آن توجه کنند و افزود: این صبوری معنای وسیعی دارد که در همه زمان ها کاربرد دارد و صبوری و شکیبایی لازمه کارهای اصلاح گری و ساختن انسان های دیگر است.

اعرافی به احاطه علمی اشاره کرد و آن را موضوع بسیار مهمی خواند و گفت: در اروپا و امریکا از انسان های متناسب با آن فضای علمی کمتر بهره مند هستیم و شرایط حضور مربیان در آن مناطق باید خیلی بهتر از اکنون باشد؛ ما در آن جا نیاز به صاحب نظران و فقهای آشنا به دنیای جدید و فقه معاصر داریم و انسان هایی می خواهیم که پنجه در پنجه فیلسوفان و صاحب نظران غرب به کار علمی و پژوهشی بپردازند.

او با بیان اینکه باید فضای ذهنی و تربیتی خود را در افق بلندتری ترسیم کنیم، عنوان کرد: حوزه شیعی متکی بر یک فکر غنی، فقهی پویا و فلسفه ای ریشه دار است که اینها از کالای قابل عرضه به جهان می باشد.

مدیر حوزه های علمیه کشور با اشاره به اینکه باید به جایی برسید که این کالاهای موجود را برای عرضه به دنیا بازسازی کنید، تصریح کرد: ذخایر فلسفی، فقهی و کلامی امروز در تعامل اندیشه غربی باید رشد و توسعه بیشتری پیدا کنند.

او گفت: این مرکزی که در آلمان ایجاد شده اگر به درستی هدایت شود و اساتید و طلاب عزم راسخ داشته باشند می تواند به پایگاه عمیق علمی و جایگاهی برای گفتگو های ویژه درغرب تبدیل شود.

رفع عطش دنیای امروز در گرو آشنایی همه ادیان و مذاهب است

حجت‌الاسلام سیدابوالحسن نواب شامگاه شنبه در همایش آکادمی اسلامی آلمان و ظرفیت های بین المللی حوزه های علمیه که در مدرسه علمیه امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار داشت: همکاری های حوزه و دانشگاه و تحصیل همزمان افراد در این دو نهاد از ضرورت هاست و بسیاری از شخصیت های ما به این ضرورت پی بردند که در هر دو نهاد باید تحصیل کنند.

او با بیان اینکه در بخش های دینی هم حوزه های علمیه و هم دانشگاه بسیاری فعالیت دارند، گفت: این دو از برکت انقلاب اسلامی هر روز بیش از پیش به هم نزدیک می شوند و کسانی که در حوزه های اروپا تحصیل می کنند خوب است مسلط به هردو باشند و علاوه بر تقوا از دانش روز نیز آگاهی داشته باشند.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان اینکه امروز اروپا به ادیان شرق توجه بسیاری کرده است، افزود: باید با همه ادیان و مذاهب آشنا شد تا بتوان نیاز دنیایی که تشنه معنویت است را رفع کرد.

او با اشاره به اینکه خوشبختانه ظرفیت های خوبی در قم برای تحصیل طلاب غیر ایرانی فراهم شده است، گفت: حدود ۲۰ مرکز آموزش حوزوی در قم وجود دارد که می تواند به نیاز طلاب پاسخ گوید و آنها را آموزش دهد.

نواب با بیان اینکه ۱۵ سال قبل اولین درس شیعه شناسی در قم اجرا شد و اکنون حدود ۳۰۰ دانشجوی شیعه شناسی وجود دارد، ابراز کرد: معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت(ع) از اهداف اصلی دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی است.

حوزه های علمیه خارج از کشور نیازمند تدوین متون آموزشی متناسب با نیاز منطقه هستند

در ادامه، حجت الاسلام علی عباسی در سخنانی اظهار داشت: حوزه های علمیه شیعه نهادی ریشه دار در اعماق قرون هستند.

او به تاریخچه حوزه های علمیه اشاره کرد و گفت: در یک قرن اخیر حوزه علمیه قم به کانون و مرکزی تبدیل شده است و به برکت انقلاب اسلامی تحولی عظیم در آن رخ داد.

معاون آموزش جامعه المصطفی العالمیه افزود: نظام علمی حوزه های علمیه از خصوصیاتی برخوردار بوده که لازم است در آینده به این خصوصیات توجه داشته باشیم و آنچه سبقه حوزه های ما بوده در این گسترش نباید مورد غفلت قرار بگیرد.

او با بیان اینکه حوزه های ما همیشه تربیت محور و رسالت مدار بوده اند، ادامه داد: حوزه انسان هایی را تربیت کرده که آراسته به فضائل اخلاقی و معنوی بودند و دانش آموختگان آن احساس یک رسالتی می کنند که این وجه تمایز دانش آموخته حوزوی با سایر مراکز علمی است.

عباسی تصرح کرد: علاوه بر آموزش مواردی چون پژوهش، پاسخگویی به نیازهای جامعه و تبلیغ جزء کارکردهای جدایی ناپذیر حوزه های علمیه بوده است.

او گفت: امروز در نقاط مختلف ایران و سایر کشور ها شاهد حضور حوزه های علمیه توانمندی هستیم و اینکه روزی تشکیل حوزه علمیه در اروپا اگر غیر قابل تصور بود اما امروز به برکت انقلاب اسلامی این امر تحقق یافته است.

معاون آموزش جامعه المصطفی العالمیه افزود: حوزه ای که در هامبورگ تشکیل شده تنها حوزه ما در اروپا نیست و به لطف الهی در این منطقه و مناطق دیگری چون دانمارک، نروژ و فرانسه شاهد تشکیل مدارس علمیه هستیم.

او مطرح کرد: حوزه علمیه در درون توسعه چشمگیری پس از انقلاب داشته و بیش از ۲۰ مرکز تخصصی و رشته های تخصصی در حوزه شکل گرفته است و توجه به علوم انسانی جدید با نگاه انتقادی ایجاد گردید.

عباسی ادامه داد: ضرورت دارد این حوزه ها ارتباطشان را با مرکز حوزه علمیه حفظ کنند و نظام آموزشی آن ها با مرکز تنظیم شود و از ظرفیت اساتید بزرگ و شخصیت های برجسته حوزوی استفاده کنند.

او افزود: برای آینده کار در اروپا باید به این نکات توجه کرد که عبارت اند از تدوین متونی برای آموزش در این مراکز، طراحی رشته هایی متناسب با نیاز منطقه، شناسایی نیازها و پاسخ مناسب آموزشی به آن.

معاون آموزش جامعه المصطفی العالمیه در پایان گفت: مسؤلین حوزه علمیه هامبورگ باید به بخش خواهران نیز توجه ویژه ای داشته باشند.

امروز تشیع می تواند الگوی اسلامی عقلانی و معتدل باشد

یونس نوربخش شامگاه شنبه در همایش آکادمی اسلامی آلمان و ظرفیت های بین المللی حوزه های علمیه که در مدرسه علمیه امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار داشت: کار آموزش و پژوهش بسیار سنگین است و این کاری که دراروپا انجام می شود کار بزرگی است که ثمرات آن در آینده ظهور پیدا خواهد کرد.

او با بیان اینکه اسلام در غرب با چالش ها و آسیب هایی مواجه است که باید به آنها توجه داشت، گفت: این رابطه گفتگوی غرب و شرق اسلامی با مسائل سیاسی آکنده شده است.

این جامعه شناس ادامه داد: از وقتی که مدرنیته در غرب آغاز شد رابطه ما یک رابطه یک سویه بوده و دنبال تقلید از آنها بودیم و کم کم در داشته های خود دچار شک و تردید شدیم.

او افزود: کتاب هایی وجود دارد که در مورد توسعه مسلمانان در تمدن غرب نوشته شده است که متأسفانه این ها به فراموشی سپرده شده لذا توصیه اول ما مطالعه تاریخ و آشنایی طلاب با تاریخ اسلام است.

نوربخش گفت: امروز در سطح گسترده ای دانشگاه ها، مؤسسات و انجمن ها وارد بحث گفتگوی ادیان شده اند که با زبان شهید بهشتی بسیار متفاوت است.

او ادامه داد: طبق مطالعاتی که در خصوص تفکر آیت الله بهشتی داشتم متوجه چند نکته متوجه شدم که نخست عبارت است از این که ما دنبال یک اسلام عقلانی و معتدل هستیم و امروز تشیع می تواند الگوی یک اسلامی عقلانی و معتدل باشد و حرفی برای گفتن در جهان داشته باشد و این جز با کار علمی ممکن نیست.
انتهای متن/

یکشنبه, 16 ارديبهشت 1397 ساعت 14:12

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید